poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Karl Günter Lemke. Przyjaciel z Bremerhaven

Karl Günter Lemke. Przyjaciel z Bremerhaven

Data publikacji: 2015-10-29 11:11
Wywietleń: 261

Urodził się 16 stycznia 1931 roku w Rederitz (dziś Nadarzyce; Wielkopolska), zmarł 22 kwietnia 2015 roku w Bremerhaven.

Naukę szkolną zaczynał w Deutsch Krone (dziś Wałcz), kończył po 1945 roku w Bremerhaven. Był pracownikiem Niemieckich Kolei Federalnych, przewodniczącym Okręgowego i Regionalnego Zarządu Kolejowych Związków Zawodowych, radnym Bremerhaven (SPD), przewodniczącym Rady Miasta Bremerhaven i senatorem miasta. Zajmował się głównie sprawami socjalnymi, zwłaszcza pomocą dla seniorów. Stworzył Stowarzyszenie „Starość bez Strachu”, przekształcone w Zakład Wypoczynku i Opieki nad Seniorami. 

Współtworzył Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bremie i był jego wiceprzewodniczący. Założył Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bremerhaven. 

Z końcem lat 80., jako radny Bremerhaven i przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, nawiązał współpracę ze szczecińskimi organizacjami inżynierów, techników, architektów i menadżerów oraz Towarzystwem Przyjaciół Szczecina. Był inicjatorem podpisania umowy partnerskiej Szczecin-Bremervaven (16 października 1990). Już wcześniej organizował akcje pomocy dla mieszkańców Szczecina, Pomorza Zachodniego i innych regionów Polski. Latem 1981 roku organizował w Bremerhaven akcję pomoc żywnościowej dla robotników Szczecina. W późniejszych latach wielokrotnie organizował społeczne kwesty, dzięki którym szczecińskie szpitale otrzymały sprzęt medyczny, m.in. ultrasonograf, oraz zastrzyki, igły i leki wartości setek tysięcy marek zachodnioniemieckich. Organizował zbiórki na zakup protez dla osób przykutych do inwalidzkiego wózka, finansował ich pobyt w szpitalu w Bremerhaven.

W latach 90. organizował zbiórkę pieniędzy na renowację ratusza we Wrocławiu, pomagał mieszkańcom Łodzi, w 1997 roku wysyłał pomoc dla zagrożonego powodzią Szczecina (m.in. 120 łóżek szpitalnych), pomagał ofiarom powodzi w Trzęsinie, uczestniczył w pozyskiwaniu pieniędzy z Fundacji Niemiecko-Polskiej Współpracy na renowację Uniwersytetu Szczecińskiego.

Działał na rzecz wymiany młodzieży Szczecina i Bremerhaven, współpracy komend policji, Urzędu Miasta Szczecin i Urzędu Miasta Bremerhaven w zakresie opieki nad osobami starszymi. Organizował wymianę doświadczeń między stoczniowcami i architektami.

Za działalność na rzecz porozumienia i współpracy polsko-niemieckiej został uhonorowany Krzyżem Zasługi RFN i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

(b)

Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy