Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Plus minus (3105.2016)

Data publikacji: 2016-05-31 10:31
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-31 10:31
Plus minus (3105.2016)
 

Ewelina Kolanowska 

Plus 

Dla Tomasza Lazara

Właściwie temu trzydziestoletniemu fotografikowi plusy można przyznawać co miesiąc, a i tak ich liczba prawdopodobnie nie dorównałaby liczbie nagród i wyróżnień, jakie do tej pory trafiły do szczecinianina. W mijającym miesiącu do bogatej kolekcji dołożył kolejne – Grand Press Photo w kategorii „Ludzie”. Lazar tym razem uchwycił to, co dzieje się na zapleczu pokazów mody w czterech najważniejszych dla niej miastach:  Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”, w tym roku przysłano na konkurs niemal pięć tysięcy zdjęć. Przypomnijmy, że Tomasz Lazar jest absolwentem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, wykłada na Akademii Sztuki, a miesiąc temu otrzymał również Nagrodę Artystyczną Szczecina. 

fot. Robert STACHNIK 

Minus

Dla zarządców i mieszkańców Szczecina

Nie wszystkich oczywiście. Ale tych, co to na początku maja, zapominają o wywieszeniu flagi. Niemal wszyscy skupiamy się na tym, że zaczyna się długi weekend, pędzimy na grilla, jedziemy nad morze. O flagach, zbiorowo nie pamiętamy. Wielka szkoda. W tym roku w Szczecinie biało-czerwone barwy wywieszone na kamienicach były nieliczne…

Alan Sasinowski

Plus:

Szczecińscy radni podjęli decyzję, że Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej ma zniknąć z placu Żołnierza Polskiego. Wcześniej mieliśmy sygnał z magistratu, że czynione są przygotowania do usunięcia obiektu. I bardzo dobrze. Ja wiem, że skomplikowana historia Szczecina, że żołnierze to nie to samo co politycy, że nie wszystko jest czarno-białe, etc., to wszystko prawda, ale prawdą jest przede wszystkim to, że brzydka pamiątka po okupancie, który trzymał nasz kraj pod butem przez dziesiątki lat, stercząca w samym środku miasta powodem do dumy nie była. Są dziesiątki ważniejszych spraw do załatwienia w Szczecinie, ale miasto bez Pomnika Wdzięczności będzie odrobinkę lepszym miejscem.

Minus:

Rowerzysto drogi. To wspaniale, że prowadzisz zdrowy tryb życia. Twój pojazd jest bezsprzecznie piękny i godny podziwu. Cieszę się, że lubisz sobie wskoczyć na miejski rower i z podniesionym czołem przemierzać miasto. Mam tylko jedną małą prośbę. Jak wyskakujesz pieszemu zza placów, to nie rób tego milimetr od niego. Nie na pełnej prędkości. I od czasu do czasu może zadzwoń dzwonkiem. Miasto jest dla Ciebie, tak. Ale nie tylko dla Ciebie.

Szymon Wasilewski 

Plus:

Po latach oczekiwań mieszkańców, ruszyły przebudowy dwóch kluczowych ulic na prawobrzeżu Szczecina. Chodzi o ul. Wiosenną i Szybowcową. Pierwsza z nich łączy osiedle Słoneczne z Dąbiem. Zyskają nie tylko kierowcy, którzy nie będą już zmuszeni jeździć po bruku, ale też piesi oraz rowerzyści. W końcu będzie tu chodnik, oświetlenie oraz ścieżka rowerowa. Zatem pod każdym względem Wiosenna (na razie do przejazdu kolejowego) zostanie skomunikowana z odremontowaną kilka lat temu ul. Struga. Z kolei ul. Szybowcowa, do tej pory o płytowej nawierzchni, ma być wyrównana, poszerzona, powstanie też porządny chodnik. Ta arteria ma co prawda charakter osiedlowy, ale znajduje się przy niej kilkaset domów. Ponadto jest alternatywną drogą dla często zakorkowanej Goleniowskiej. Dobrze, że te prace w końcu ruszyły.

Minus:

Pogoń Szczecin nie zakwalifikowała się do europejskich pucharów. A właściwie, nie zajęła w Ekstraklasie miejsca umożliwiającego grę w eliminacjach do Ligi Europejskiej. Szkoda, bo była na to szansa, zwłaszcza, że rundę zasadniczą Pogoń kończyła na trzeciej pozycji. Sezon zakończyła ostatecznie na szóstym miejscu, przegrywając kluczowe mecze z Zagłębiem, Legią, Piastem, Lechią. Tym samym klub pożegnał się z trenerem Czesławem Michniewiczem. Generalnie, niby nic strasznego się nie stało, ale mogło być lepiej.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA