poniedziałek, 25 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gapowicz zapłaci mniej czy więcej?

Gapowicz zapłaci mniej czy więcej?

Gapowicz zapłaci mniej czy więcej?
Data publikacji: 2018-01-27 17:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:34
Wywietleń: 11841 310984

Szykują się nowe stawki opłat dodatkowych, czyli za jazdę na gapę, tramwajami i autobusami w Szczecinie. Jeśli radni je zaakceptują, będą wyższe i to znacznie od tych, jakie dotąd pobierał Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

Na najbliższą sesję radnych, 30 stycznia, przygotowany został projekt uchwały o zmianie uchwały nr VII/112/15 Rady Miasta Szczecin  z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalenia w lokalnym transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej. Generalną zasadą obowiązująca teraz jest ta, że w przypadku wysokości nakładanych opłat dodatkowych stosowane jest odstępstwo, polegające na tym, że w przypadku uiszczenia ich kontrolerowi lub najdalej w terminie 7 dni od daty przejazdu, ich wysokość zostaje zmniejszona o 30 procent. To miałoby się skończyć, a zastąpić ją miałby zapis, że w przypadku nieuiszczenia opłaty dodatkowej kontrolerowi lub w terminie do 7 dni kwota do zapłaty się podwoi. 

Teraz za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozowego, czyli bez biletu, tzw. opłata dodatkowa, w istocie kara za jazdę na gapę, kosztuje 260 zł. Przyłapany może jednak liczyć na "bonus", czyli 30-procentową zniżkę od tej kwoty, o ile uiści ją u kontrolera biletowego lub rachunek ureguluje w terminie do 7 dni. Wtedy zapłaci 182 zł. Jeśli radni się zgodzą, to niebawem ów bonus zniknie, a podstawowa opłata dodatkowa wynosić będzie 200 zł, czyli 100-krotność ceny aktualnie najtańszego biletu jednorazowego normalnego. W przypadku nieuiszczenia jej u kontrolera lub najpóźniej w ciągu 7 dni od daty przejazdu, kwota wzrośnie o 100 procent, tj. do 400 zł. 

Zniknąć miałoby jednocześnie rozróżnienie w przypadku, gdy nie będziemy mieli przy sobie ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. Teraz to 110-krotność najtańszego biletu normalnego na linie zwykłe (220 zł), z tą różnicą, że przy zapłacie kontrolerowi bądź w terminie do 7 dni też jest "bonus" i opłata wynosi 154 zł. W takiej sytuacji byłaby to 130-krotność biletu najtańszego, czyli 260 zł. A jeśli ktoś opłaty nie wniesie natychmiast lub do 7 dni, to zapłaci już 520 zł.

Identyczna korekta zapisów bez taryfy ulgowej dotyczyłaby opłaty za naruszenie przepisów w zakresie przewozu rzeczy wyłączonych z przewozu: zamiast odpowiednio - jak obecnie - 100 zł lub 70 zł obowiązywałaby jednolita opłata równa 80-krotności ceny najtańszego biletu, tj. 160 zł. Taka sama, ale jeszcze wyższa i jedna stawka karnej opłaty byłaby stosowana za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy tramwaju lub autobusu bez uzasadnionej przyczyny. Teraz to odpowiednio 336 lub 480 zł. W nowej propozycji wynosiłaby (bez względu na termin zapłaty) 250-krotność najtańszego teraz biletu jednorazowego, czyli 500 zł. Przy zwłoce w zapłacie ZDiTM w takich zaś przypadkach miały możliwość wystawiać rachunki na kwoty odpowiednio: 320 zł (za niedozwolony bagaż) i 1000 zł (za nieuzasadnione zatrzymanie pojazdu, ewentualnie zmianę trasy jego przejazdu). 

Na dotychczasowym poziomie utrzymana byłaby tylko stawka opłaty manipulacyjnej w przypadku zwrotu lub anulowania kary, tj. 3-krotności najtańszego biletu (aktualnie to 6 zł). ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Gapowicz zapłaci mniej czy więcej? Gapowicz zapłaci mniej czy więcej?

Komentarze

Kardamon
Naprawdę zróbcie najpierw porządek z biletomatami. Są tacy, co się tu wyzywają od jakichś zacofanych, bo nie mają karty, czy komórki.. Zacofaniem jest brak biletomatu na karty i monety. Każdemu może się zdarzyć mieć ze sobą tylko 2zł. Owszem, płacimy za usługę przewozu - nie oznacza to, że ma być tam brudno, lub śmierdzieć. Albo, że personel ma prawo być chamski, bo to tylko 2zł. Troszkę pokory, to będzie lepiej w Szczecinie.
2018-01-28 16:32:33
KASKA
Proponuję od razu dać karę w kwocie 5000tysięcy złotych za jazdę na gapę a nie bawić się ze złodziejami. Dlaczego ja mogę kupić sieciówkę za 260zł na trzy miesiące a inni żydzą 2złote zapłacić za przejazd!
2018-01-28 13:42:12
123
Za przewóz zwierząt takze powinna byc opłata minimalna ale powinna ,wiele osob jezdzi z psami bez kaganca i smyczy .
2018-01-28 11:01:02
???
@Anubis : kierowców wielu brakuje-moze sie zatrudnisz skoro wszystko wiesz ,roszczeniowy pasazer chetnie sie tobie wyzali hahhaha,nigdy nie spotkalem sie z chamstwem ze strony kontrolerow czy kierowcow, jak juz tylko z chamstwe pasazerow wiesniakow zakletych w t-shirty i menelstwa.
2018-01-28 10:23:25
???
@Automaty biletowe :Nie zapomninaj o kryptowalutach, biletomaty na kryptowaluty we wszystkich pojazdach,jak wsiadasz z przygotowaną monetą kup sobie bilet w sklepie,a smartfona masz czy jeszcze sredniowiecze zeby kupic bilet przez komorke ?
2018-01-28 10:20:16
????
@Aga : buhahha ,jak nie zapłacisz sprawa idzie do sądu a potem grzywna lub więzienie,wybór zawsze masz.Gdyby kary były niższe -są niższe i nazwa się to bilet lub sieciówka,kierowca nie jest sprzedawcą tylko odpowiada za prowadzenie pojazdu,konta w banku i karty nie maja starsi ludzie a oni po 70 roku maja za darmo km,a jak nie masz konta w banku i karty kup sobie 100 biletow papierowych na zapas,chyba ogarniesz to logistycznie ?czy za trudne wyzwanie ?
2018-01-28 10:18:47
Aga
Nikt nie Brdzie płacił tych kar .Gdyby były niższe ludzie by płacili żeby uniknąć kłopotów .Mozlowosc zakupu biletu u kierowcy Nie każdy ma konto w banku i karte !
2018-01-28 08:41:41
Automaty biletowe
Automaty biletowe na monety we wszystkich pojazdach to podstawowy warunek. Wsiadam z przygotowana moneta a tu niespodzianka tylko na kartę. Wstyd. To jest łapanie frajerów.
2018-01-28 02:01:52
bilet
a kto brudzi i smrodzi w pojazdach? kierowca czy motorniczy? a może pasażer który myśli że wszystko mu można. korzystasz z usługi to zapłać za nią a jak tobie nie pasuje to znajdź inny środek transportu dla siebie. to jest tak samo jak z innymi usługami z których korzystasz.
2018-01-28 01:18:26
Anubis
Ogarnijcie brud, smród i kierowców. I biletomaty wstawcie wszędzie na monety i karty. Tablice naprawcie. Kontrolerzy i kierowcy to chamy, a pasażerów macie za chodzące skarbonki.
2018-01-27 22:19:52
brud i smród
za jazdę w smrodzie powinni oddawać opłatę za przejazdy.
2018-01-27 20:44:48
Pomyśl
DO Adatoniewypada : Kretynko sama zacznij pracować w takiej pracy i zobacz czy dasz radę zawsze być na czas. A po drugie jak coś Ci nie pasuję to kup sobie samochód albo z****j na taxi
2018-01-27 20:04:34
123
@Adatoniewypada :Jak np :Seba zaklęty z Bmw wjedzie na tory lub w tramwaj to jaka jest wina przewoźnika ?pozatym w regulaminie są informację ,jesli tramwaj/autobus nie dojedzie na czas, bierzesz taxi na dany odcinek , potem paragon i reklamujesz w zditm i ci zwracaja za kurs jesli to sie potwierdzi,wszystko z podatkow miejskich wiec co ich to interesuje kto za to placi i czy to sie oplaca.
2018-01-27 19:59:58
123
@Ania84 :Jak to widzisz w czasie kontroli powinnaś to zgłosić do zditm lub prowadzącego pojazd, szybko się naucza .
2018-01-27 19:58:03
Ania84
123, przecież kontrolerzy omijają meneli szerokim łukiem...
2018-01-27 19:02:25
Adatoniewypada
A kary dla przewoźnika za niepunktualność kiedy wprowadzą. Zwróciłby się bilet miesięczny.
2018-01-27 19:01:45
123
Bardzo dobry pomysł niech dresiarska patola i inne menelstwo co jada na rocznym nie widocznym płacą i to duzo