piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Na Luzie > Telesfor do liftingu

Telesfor do liftingu

Telesfor do liftingu
Data publikacji: 2015-10-02 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:51
Wywietleń: 51 25494
Przyszła pora na Telesfora. Rzeźba autorstwa szczecińskiej artystki Leonii Chmielnik doczekała się renowacji. Smok od niemal 40 lat jest ulubieńcem mieszkańców świnoujskich wysp oraz turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Trudno znaleźć w Świnoujściu kogoś, kto nie miałby zdjęcia z sympatycznym smokiem. I chociaż dzisiaj dzieci nie kojarzą sobie zbytnio programu „Pora na Telesfora”, emitowanego przez telewizję w latach 70., to rzeźba nadal cieszy się popularnością.

– Jasne, że mam zdjęcie na Telesforze! Chyba każdy mój kolega i koleżanka ma takie. Pewnie jak będę miał dzieci, to one też zrobią sobie zdjęcie na smoku – mówi Dariusz Kucharski ze Świnoujścia.

Rzeźba powstała w 1976 roku i przez lata była ulubionym miejscem zabaw młodszych świnoujścian. Z biegiem czasu uległa zniszczeniu. Odpadły kolorowe kafelki mozaiki i elementy samej rzeźby. Po niemal 40 latach przyszła pora na odrestaurowanie smoka. Pomysł renowacji Telesfora został zgłoszony w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego. Choć nie wygrał w głosowaniu, prezydent Świnoujścia zdecydował o odnowieniu ulubionej rzeźby świnoujścian. 

– Aby wiernie odtworzyć wszystkie brakujące elementy, zwróciliśmy się do mieszkańców z prośbą o zdjęcia rzeźby z czasów jej świetności – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. – Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania.

Zdjęcia trafiły do Wydziału Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miasta, którego pracownicy zajmują się renowacją rzeźby. Odrestaurowanie Telesfora ma kosztować 15,5 tys. złotych i potrwa miesiąc. Prowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy ze Szczecina pod kierownictwem autorki Telesfora Leonii Chmielnik. 

– Telesfor przejdzie gruntowne mycie, odtworzone zostaną brakujące elementy, a całość ponownie wyłożona będzie kolorową mozaiką. Dodatkowo rzeźba zostanie zakonserwowana specjalną farbą, która będzie ją chroniła przed negatywnym skutkiem warunków atmosferycznych – tłumaczą w magistracie. ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI  

Na zdjęciu: Za miesiąc Telesfor będzie jak nowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi