sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Na Luzie > Spacer po jeziorze

Spacer po jeziorze

Spacer po jeziorze
Data publikacji: 2016-06-20 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-23 19:22
Wywietleń: 166 140033

Od soboty można chodzić po jeziorze Iseo w miejscowości Sulzano koło Brescii na północy Włoch. Otwarta tam została gigantyczna kładka spacerowa, której twórcą jest bułgarski artysta Christo. Na inaugurację oryginalnego molo przybyły tysiące ludzi.

Setki osób czekały na otwarcie promenady przez całą noc. Znany na świecie artysta - performer, który zasłynął ponad 20 lat temu „opakowaniem” w srebrny materiał berlińskiego Reichstagu, zbudował instalację nazwaną „Dryfujące mola”. Są to specjalne platformy długości trzech kilometrów, pokryte pomarańczową płachtą. Po promenadzie tej będzie można spacerować między dwiema wyspami przez całą dobę do 3 lipca.

Inauguracja mola stała pod znakiem zapytania niemal do ostatniej chwili, ponieważ długo czekano na ostateczne zgody administracyjne. Ponadto inicjatywie tej towarzyszyły protesty przeciwko rodzinie, która jest właścicielem holdingu Beretta, produkującego między innymi broń, a do której należy jedna z wysp połączonych przez kładkę. Rodzina ta współfinansowała realizację projektu. Na całe przedsięwzięcie 81-letni artysta, specjalizujący się w tzw. sztuce krajobrazu, wydał głównie ze swojej kieszeni 15 milionów euro. Pieniądze na ten cel zdobywa sprzedając modele swych instalacji w cenie około 100 tysięcy euro.

Szacuje się, że na spacer po jeziorze przyjedzie ponad 1 milion osób. Hotele w całym rejonie mają komplet gości, przybyłych właśnie z tej okazji. Jedna trzecia to Niemcy. (pap)

 

Fot. EPA/FILIPPO VENEZIA

Komentarze

wsypa
Dziwne, ludzie protestują przeciwko rodzinie, na której wyspę można dojść kładką. Ciekawe, żeby protestować przeciwko miastu, do którego można dojechać.
2016-06-22 08:33:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską