poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Na Luzie > Od kijanek do plastrów

Od kijanek do plastrów

Od kijanek do plastrów
Data publikacji: 2017-09-26 06:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-29 09:58
Wywietleń: 1441 293783

Pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków… Brzmi to nieprawdopodobnie, ale tak kiedyś zapobiegano nieplanowanej ciąży. Przypominamy je, bo we wtorek 26 września przypada Światowy Dzień Antykoncepcji.

Stosowanie pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, spożywanie nasion dzikiej marchwi, płukanki z octu i słonej wody, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków, globulki z odchodów słoni, to tylko niektóre z dawnych metod. Popularne były też amulety: z kości czarnego kota i wysuszonych jąder łasicy lub z woskowiny muła, a także rytuały: kichanie, skakanie do tyłu czy siadanie na czterech palcach przed stosunkiem.

Całe szczęście, wraz z rozwojem medycyny powstały bardziej humanitarne metody antykoncepcji. Jako pierwsze (jeszcze w XIX wieku) pojawiły się gumowe prezerwatywy. Na początku były bardzo grube i przeznaczone do wielokrotnego użytku, jednak dosyć szybko ruszyła produkcja jednorazowych i cienkich prezerwatyw. Pierwszą nowoczesną metodą antykoncepcji dla kobiet była wkładka domaciczna – pojawiła się już w 1909 r. Tabletka antykoncepcyjna weszła do użycia w połowie XX w. Kolejne środki powstawały już lawinowo-prezerwatywy dla kobiet, plastry, implanty i wiele innych.

(pr)
Wizualizacja: www.antykoncepcjanamiare.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi