Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Od kijanek do plastrów

Data publikacji: 26 września 2017 r. 06:12
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:27
Od kijanek do plastrów
 

Pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków… Brzmi to nieprawdopodobnie, ale tak kiedyś zapobiegano nieplanowanej ciąży. Przypominamy je, bo we wtorek 26 września przypada Światowy Dzień Antykoncepcji.

Stosowanie pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, spożywanie nasion dzikiej marchwi, płukanki z octu i słonej wody, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków, globulki z odchodów słoni, to tylko niektóre z dawnych metod. Popularne były też amulety: z kości czarnego kota i wysuszonych jąder łasicy lub z woskowiny muła, a także rytuały: kichanie, skakanie do tyłu czy siadanie na czterech palcach przed stosunkiem.

Całe szczęście, wraz z rozwojem medycyny powstały bardziej humanitarne metody antykoncepcji. Jako pierwsze (jeszcze w XIX wieku) pojawiły się gumowe prezerwatywy. Na początku były bardzo grube i przeznaczone do wielokrotnego użytku, jednak dosyć szybko ruszyła produkcja jednorazowych i cienkich prezerwatyw. Pierwszą nowoczesną metodą antykoncepcji dla kobiet była wkładka domaciczna – pojawiła się już w 1909 r. Tabletka antykoncepcyjna weszła do użycia w połowie XX w. Kolejne środki powstawały już lawinowo-prezerwatywy dla kobiet, plastry, implanty i wiele innych.

(pr)
Wizualizacja: www.antykoncepcjanamiare.pl

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA