wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Na Luzie > Od kijanek do plastrów

Od kijanek do plastrów

Od kijanek do plastrów
Data publikacji: 2017-09-26 06:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-29 09:58
Wywietleń: 1187 293783

Pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków… Brzmi to nieprawdopodobnie, ale tak kiedyś zapobiegano nieplanowanej ciąży. Przypominamy je, bo we wtorek 26 września przypada Światowy Dzień Antykoncepcji.

Stosowanie pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, spożywanie nasion dzikiej marchwi, płukanki z octu i słonej wody, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków, globulki z odchodów słoni, to tylko niektóre z dawnych metod. Popularne były też amulety: z kości czarnego kota i wysuszonych jąder łasicy lub z woskowiny muła, a także rytuały: kichanie, skakanie do tyłu czy siadanie na czterech palcach przed stosunkiem.

Całe szczęście, wraz z rozwojem medycyny powstały bardziej humanitarne metody antykoncepcji. Jako pierwsze (jeszcze w XIX wieku) pojawiły się gumowe prezerwatywy. Na początku były bardzo grube i przeznaczone do wielokrotnego użytku, jednak dosyć szybko ruszyła produkcja jednorazowych i cienkich prezerwatyw. Pierwszą nowoczesną metodą antykoncepcji dla kobiet była wkładka domaciczna – pojawiła się już w 1909 r. Tabletka antykoncepcyjna weszła do użycia w połowie XX w. Kolejne środki powstawały już lawinowo-prezerwatywy dla kobiet, plastry, implanty i wiele innych.

(pr)
Wizualizacja: www.antykoncepcjanamiare.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej