niedziela, 18 lutego 2018.
Strona główna > Na Luzie > Międzynarodowy Dzień Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy [FILM]

Międzynarodowy Dzień Pizzy
Data publikacji: 2018-02-09 14:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-11 12:34
Wywietleń: 418 313453

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Placek z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, mozzarellą i dodatkami ma rzesze miłośników na całym świecie. Jest jednak również grono osób, które nie przepadają za pizzą, ponieważ uważają, że jest ona niezdrowa. Czy rzeczywiście?

Wszystko zależy od rodzaju pizzy i sposobu jej przyrządzenia. „Najgorszy wybór to pizza w formie gotowej mrożonki, ponieważ jest ona źródłem tzw. pustych kalorii w postaci niezdrowych kwasów tłuszczowych typu trans i nadmiernej ilości soli. Zawiera także wiele chemicznych dodatków, takich jak aromaty, konserwanty lub poprawiacze smaku” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl mgr inż. Alicja Ponder, doktorantka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

                                    
Z drugiej strony w domu możemy przyrządzić sobie pizzę, która będzie stanowiła posiłek pełnowartościowy. Wystarczy zamienić tradycyjną, pszenną mąkę na mąkę pełnoziarnistą, bogatą w błonnik. Sos pomidorowy to z kolei źródło witaminy C oraz potasu. Pomidory zawierają również likopen, który neutralizuje wolne rodniki i chroni przed nowotworami. Oczywiście z domowej pizzy nie muszą rezygnować osoby mające alergię pokarmową. Wystarczy po prostu zastąpić niepożądane składniki innymi. Przykładowo zamiast wspomnianej mąki pszennej możemy użyć bezglutenowej mąki ryżowej.

 

Źródło: infoWire.pl
Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Apolonia
Pizza jest zawsze smaczna do zjedzenia, choć może lepiej jeść ją nie częściej niż raz w tygodniu. Moja ulubiona z krewetkami, pieczarkami i kilkoma warzywnymi dodatkami oraz sosem!
2018-02-09 21:46:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy