niedziela, 18 lutego 2018.
Strona główna > Na Luzie > Lodowa świątynia na Siodełku

Lodowa świątynia na Siodełku [GALERIA]

Lodowa świątynia na Siodełku
Data publikacji: 2018-02-03 23:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-11 22:33
Wywietleń: 674 312289

Na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca, na wysokości 1285 m n.p.m., do marca można podziwiać Tatrzańską Świątynię Lodową. Wzniesiono ją tam po raz piąty. Jej motywem przewodnim jest „Hołd rodzinie”. 

Autorzy wyjątkowego lodowego kościoła z elementami tatrzańskiej przyrody inspirowali się Antonim Gaudim i jego bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie. Głównym architektem świątyni jest Słowak Adam Bakoš.

Budowa kościoła na Hrebienoku trwała 2 tygodnie. Jej wykonawcami byli rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. Do wzniesienia świątyni użyto 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton. To dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Stąd też jest bardziej imponująca, a chroniąca ją kopuła powiększyła średnicę z 18 do 25 metrów. Witraże już po raz drugi wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos. Opracował 8 rozet techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe pory roku.

W Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbywają się koncerty (co niedzielę z muzyką na żywo o godz. 15.30), śluby. Wstęp jest bezpłatny. Otwarta będzie do marca, codziennie w godz. 9-16.30. Na Hrebienok (Siodełko) można dotrzeć kolejką ze Starego Smokowca (4,5 min) lub szlakiem turystycznym (ok. 40 min). Z góry można zaś zjechać np. na sankach po najdłuższej (2,6 km) trasie saneczkowej na Słowacji. Więcej na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.

(mag)

Fot. Marek Hajkovsky

Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku Lodowa świątynia na Siodełku

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy