sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Na Luzie > Dobroczynne skubanie

Dobroczynne skubanie

Dobroczynne skubanie
Data publikacji: 2015-10-27 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-29 14:43
Wywietleń: 1097 33647

W Wolińskim Parku Narodowym pojawiły się kozy. Ich obecność wcale nie jest przypadkowa. Zwierzęta mają wesprzeć ochronę niezwykle rzadkiej rośliny – pajęcznicy liliowatej.

Od paru dni kozy pasą się na stromym zboczu w Obwodzie Ochronnym Wicko. Skubią trawę nieświadome, że przyczyniają się do warunków do wzrostu cennego gatunku. Pajęcznica liliowata, bo o niej mowa, znajduje się pod ścisłą ochroną. To bardzo rzadka roślina. Występuje w Wolińskim Parku Narodowym tylko w dwóch miejscach i jest wpisana do Czerwonej Księgi Roślin ze statusem – VU. Większość stanowisk tego gatunku w Polsce jest rozmieszczona w dolinie Odry. Najbliższe od tego w rejonie Wicka jest oddalone ponad 100 km na południe od WPN. 

By poprawić warunki w miejscu, gdzie rośnie pajęcznica liliowata, przywieziono tutaj.. kozy. Zwierzęta wyskubują określone gatunki roślin, ale nie tylko. Nawożenie odchodami i wydeptywanie murawy sprzyja kształtowaniu się korzystnej struktury roślinności dla pajęcznicy i innych gatunków ciepłolubnych. Pajęcznica liliowata rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych, w maju kwitnie na biało. W celu ochrony tej rzadkiej rośliny, wycięto kilka sosen, które zaciemniały murawę. Wypas stanowiska przez kozy systematycznie nadzoruje adiunkt Bartosz Kasperkowicz z Wolińskiego Parku Narodowego.

Kozy będą wykorzystywane do wypasu na murawach Wicka i Wapnicy, by chronić je przed zarastaniem. To właśnie tam znajdują się dwa stanowiska gniewosza plamistego, rzadkiego i ściśle chronionego gatunku węża podobnego do żmii.

Tekst i fot. Julianna ROGOWSKA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską