sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Tunel zbuduję tanio!

Tunel zbuduję tanio!

Data publikacji: 2016-07-04 07:38
Ogłoszono przetarg na budowę tunelu między wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Głównym kryterium, ważącym aż w 90. procentach na wyborze wykonawcy, będzie cena. Drugie kryterium – czas wykonania inwestycji – to dodatkowe 10 proc. Innych kryteriów inwestor nie wziął pod uwagę.

Przetargi, w których inwestor opiera się głównie na kryterium najniższej ceny, niejednego zawiodły na manowce. Nierzadkie są sytuacje, kiedy chylące się ku upadkowi firmy wygrywają przetargi najniższą ceną, by w trakcie inwestycji mnożyć problemy, a często zdezerterować z placu budowy. Obowiązująca aktualnie ustawa daje inwestorom podstawy do wprowadzenia innych kryterium. Czy jednak dodając do dominującej ceny czas wykonania inwestycji, załatwia się problem? Czy takie podejście pozwoli wybrać firmę z dużym doświadczeniem w realizacji tego typu przedsięwzięć? Czy nie warto zwrócić uwagi na jakość materiałów, jakość wykonawstwa, na okres gwarancji, na koszty liczone w dłuższej perspektywie?

Kryterium terminu wykonania inwestycji w ogóle wydaje się problematyczne. Czy to oznacza, że firmy mają się ścigać w tym, która szybciej zbuduje tunel? Czasu nie da się oszukać. Termin wykonania powinien stanowić warunek zamówienia, nie zaś kryterium oceny oferty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi