piątek, 19 stycznia 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Porozumienia mniej pociągające

Porozumienia mniej pociągające

Data publikacji: 2015-08-21 12:46

Wszystko wskazuje na to, że kult Powstania Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych ugruntował się w życiu społecznym. I bardzo dobrze. Czasami przybiera on karykaturalne formy, ale w takich przypadkach to nieunikniona cena sukcesu. Czy tak samo może ugruntować się pamięć o Porozumieniach Sierpniowych? Nie. Z kilka powodów.

1) Dzieje opozycji demokratycznej nadal są bezczelnie zużywane w towarzyskich grach salonów, saloników, kontrsalonów oraz antysalonów. Poszczególne grupki eksponują swoich bohaterów opozycji i strzelają nimi w  grupki, które postawiły na innych bohaterów. "Wzmocnijmy Henrykę Krzywonos, by osłabić Annę Walentynowicz!". "Pogadajmy o Gwiazdach, pomilczmy o Michniku". Oczywiście nie ma w tym wszystkim pełnej symetrii. Co innego walczyć z dawnym opozycjonistą, który po 89 wszedł do obozu władzy, co innego lekceważyć tego, który w wolnej Polsce załapał się tylko na głodową emeryturą.

2) W celebrowaniu Porozumień Sierpniowych wciąż pobrzmiewa pewien fałszywy ton. Na czym polega? Na wciąż nie dość silnej uwadze poświęconej tym, którzy przegrali. Część działaczy "Solidarności" w III RP umarła w nędzy i zapomnieniu, z poczuciem upokorzenia. Wielu czuło się oszukanych i zdradzonych. Niełatwo o tym mówić.

3) Ikonami "Solidarności" stały się postaci takie jak Lech Wałęsa czy Marian Jurczyk. Ich losy były... skomplikowane. Śledząc je przekonujemy, że ktoś, kto w pewnych okolicznościach życiowych jest niekwestionowanym bohaterem, w innych może zachowywać się niewłaściwie. Niby banał, ale taki banał słabo się nadaje na wzór nadruku na koszulce.

4) Porozumienia Sierpniowe były - mimo tragicznych dalszych ciągów - sukcesem. Sukces jest mniej wzniosły, mniej pociągający niż klęska - w tym sensie Polacy nadal są romantykami. Mitem założycielskim współczesnego polskiego patriotyzmu jest Powstanie Warszawskie a nie Bitwa Warszawska z 1920 roku. Doceniania zwycięstw wciąż musimy się uczyć.

©℗

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy