wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > My, bastion Europy

My, bastion Europy

Data publikacji: 2016-11-07 21:15

Hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości będzie „Polska bastionem Europy”. To zawołanie nijak nie przystaje do rzeczywistości. Jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, jednym z wielu podmiotów wspólnoty – ani największym, ani najbogatszym. To my, takie są realia, wyciągamy ręce do innych po finansowe wsparcie. Zatem z tym bastionem to lekka przesada.
W tym haśle zawierają się co najwyżej marzenia określonych grup społeczeństwa, by Polska odgrywała rolę obrońcy porządku społecznego, gospodarczego, kulturalnego, który ulega przekształceniu. Świat i Europa zmieniają się dynamicznie. Przeżywamy fazę dominacji ponadnarodowych koncernów, globalizacji i innych chorób. To się może nam nie podobać. Czy jednak jesteśmy w stanie ten proces zatrzymać?
Czy chcemy, by Polska powstrzymała gospodarcze zbliżenie Unii Europejskiej z USA i Kanadą (umowy CETA i TTiP), skoro popiera je nawet rząd PiS? Czy żonglując hasłem suwerenności, chcemy wyprowadzić Polskę z Unii? XIX wiek już przeszedł do historii. Silny i nowoczesny naród może kształtować swój byt, należąc do europejskiej wspólnoty. To ona może być gwarantem pokoju, stabilności i rozwoju gospodarczego.
Będąc osamotnionym, skazując się na izolację, nie wypełnimy roli bastionu Europy.

Komentarze

Do osoby proponujacej Polexit
Nigdy nie bedziemy Norwegia, Szwajcaria ani nawet Islandia. 😅Nie z ta mentalnoscia, zacofaniem cywilizacyjnym, brakiem elit i nastawieniem do swiata jak chlop panszczyzniany.
2016-11-12 14:54:16
Skansen Europy
Z obecnym rzadem bedziemy skansenem Europy. Proponune scisly sojusz z Bialorusia i Rosja. Tam jest Polakom mentalnie blizej. Powodzenia
2016-11-12 14:49:39
k...k12
Jeśli się weźmie pod uwagę ku czemu Europa zmierza, hasło ma sens, oczywiście trzeba zacząć wychowywać dzieci jak nachodźcy i to już teraz. Mam nadzieję, że do władzy dojdą środowiska dla których PiS to narodowi socjaliści
2016-11-09 19:27:54
Quistorp
do... [A moze kiedys nastapi i Pol-exit...?]...zaproponuję i pierwszy zaintonuję. .." Boże zmiłuj się nad namiiii......
2016-11-08 21:35:57
A moze kiedys nastapi i Pol-exit...?
A co Pan PO-wiesz... o Brexit ? Gdyby Nasze nie najlepsze PO-lozenie geograficzne wraz ze Zdrajcami Polski... to bysmy juz od dawna byli w Czolowce Swiatowej i ta dzisiejsza Socjalistyczna Unia... z Panem Donaldem i Pania Angela na czele - wcale nie byla by Nam do "szczecia" PO-trzebna ! Przyklad: Szwajcaria, Norwegia i jeszcze inne Panstwa w pozostalej czesci Europy !!
2016-11-08 01:36:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej