poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Mechanika zmiany

Mechanika zmiany

Data publikacji: 2016-10-03 19:29

Po ponad 36 latach mało kto potrafi przytoczyć większość z 21 postulatów zgłoszonych przez masowy ruch firmowany znakiem „Solidarności" w sierpniu 1980 roku. Część żądań została spełniona, inne od początku były mniej istotne. Inne wreszcie nigdy, nawet po 1989 roku nie zostały zrealizowane. Z punktu widzenia mechanizmu zmiany nie ma to znaczenia. Do dziś bowiem mit „Sierpnia" i symbol owych postulatów stanowi punkt zwrotny we współczesnej historii Polski. Żadne wcześniejsze protesty, często okupione krwią i tragedią nie miały takiej siły i mocy. Sierpniowa przemiana, w której konsekwencji Polska stała się państwem niepodległym, członkiem NATO i Unii Europejskiej nijak się ma do np. postulatu 9: „Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza".

Czy czarny protest będzie miał podobny efekt dla sytuacji kobiet? Zobaczymy. Z punktu widzenia mechaniki zdarzeń kwestie zaostrzenia przepisów aborcyjnych zaczynają mieć coraz mniejsze znaczenie. Znacznie istotniejsza staje się kwestia praw kobiet, ich pozycji w świecie zdominowanym i urządzanym przez mężczyzn według XIX-wiecznej niemieckiej formuły „Kinder, Kriche, Küche" - „Dzieci, Kościół, Kuchnia".

Komentarze

bolo
"Po ponad 36 latach mało kto potrafi przytoczyć większość z 21 postulatów zgłoszonych przez masowy ruch firmowany znakiem „Solidarności" w sierpniu 1980 roku." - ja zapamiętałem jedynie ten, który spowodował to gdzie Polska znajduje się obecnie, tzn. pkt 7. "Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ." Kto chciałby "zapitalać" gdy kasa jest za darmo. Ponadto każdy "robol" poznał wszystkie rodzaje strajków na świecie, doszło słynne "czuj się zwolniony" i zaczęła się "jazda bez trzymanki".
2016-10-06 15:39:27
PO czasie,
Gdybym wiedziala ze sie przewroce, to juz bym wczesniej sie PO-lozyla...!!
2016-10-05 03:02:00
A.M.
Polska przez Solidarność z kraju świeckiego jakim był PRL stała się krajem radykalnie religijnym, ze znacznie mniejszą suwerennością niż w Pakcie Warszawskim i większym zagrożeniem bycia celem dla broni masowej zagłady
2016-10-04 22:26:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi