wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Ciemno jak w witrynie

Ciemno jak w witrynie

Data publikacji: 2016-12-14 20:05

Gdyby nie standardowe, te same każdego roku, ozdoby świąteczne w centrach handlowych i „służbowe” zawieszki na miejskich latarniach, to w kwestii iluminacji Szczecin zaliczyłby bryndzę. Owa mizeria pojawia się każdego grudnia za sprawą „ulicznych” sklepów, aptek, banków, wielu lokali gastronomicznych itp. W przeważającej większości witryny zioną smutkiem. Od czasu do czasu jakieś słabiutko jaśniejące lampki i na tym koniec feerii świateł.

A przecież kiedyś tak nie było. Może dlatego że za PRL-u nie było też prywatnego handlu. Za komuny, która przecież zwalczała Kościół, był prikaz, aby kierownicy placówek uspołecznionych ozdabiali wystawy. Przychodził więc plastyk i dekorował. Oczywiście nie mogło być mowy o szopkach z Dzieciątkiem. Ale ponieważ obywatel miał być radosny, że zaliczy kilka dni odpoczynku pod zieloną pachnącą choinką, w witrynach pojawiały się bombki, pudełka obwiązane kokardkami, wreszcie minichoinki. Dekoratorzy potrafili z niczego zrobić cuda – mimo że w Polsce Ludowej można było tylko pomarzyć o takich akcesoriach i materiałach, jakie są dziś do dyspozycji. W efekcie – mimo ubogiej oferty na półkach i kolejek za mięsem – czuło się bożonarodzeniowy nastrój.

A dziś półki zawalone, ludzie konsumpcyjnie zmanierowani (z wyjątkiem tych, których załatwiła transformacja), a prywaciarzom nie chce się postawić choćby gotowego świątecznego gadżetu. Obniżają koszty?

Komentarze

mały
co to znaczy "z dzieciątkiem", czy "z Dzieciątkiem". O co tu chodzi? Może mi to ktoś wytłumaczyć
2016-12-16 08:43:33
malutki
Dzieciątko to dzieciątko, z dużej litery to Jezusek bo to imie własne. Będzie tych dzieciątek coraz więcej (500+). Jak księża ochrzcza dzieciątka to wtedy staną sie Marzannami, Markami, Zbyszkami. A póki co zaśpiewamy kolędy Jezuskowi. Bądźmy życzliwi. Wesołych Świąt (-:
2016-12-15 22:55:04
Autor do berg
To nie ortografia, to raczej przedświąteczne zamyślenie. Już poprawione. Pozdrawiam.
2016-12-15 15:22:01
berg
Zgoda, poza jednym. Nie dzieciątkiem, ale Dzieciątkiem. Czy się wierzy, czy nie, ortografia zobowiązuje.
2016-12-14 22:19:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi