wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > ZUS uzdrawia

ZUS uzdrawia

ZUS uzdrawia
Data publikacji: 2017-08-11 21:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-12 00:24
Wywietleń: 1222 287919

Ponad 98 mln zł wróciło do funduszu chorobowego po skontrolowaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnień lekarskich w minionym półroczu. W województwie zachodniopomorskim kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń wyniosła prawie 2,7 mln zł.

ZUS kontroluje zarówno prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Od stycznia do końca czerwca br. w Zachodniopomorskiem sprawdził 11,5 tys. (w Szczecinie - 7 tys., w Koszalinie -4,5 tys.) osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

- W konsekwencji wydano 312 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Kwota niewypłaconych zasiłków w Szczecinie to niemal 85 tysięcy złotych, a w Koszalinie ponad 88 tysięcy złotych. W sumie oszczędności wyniosły przeszło 173 tys. zł.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ZUS również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w razie, gdy ustał tytuł ubezpieczenia.

- Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - tłumaczy rzecznik. - Z tego powodu w pierwszej połowie roku wypłaty w Szczecinie obniżono 1119 osobom o prawie 2 miliony złotych. W Koszalinie na ponad 500 tysięcy złotych ograniczono wypłaty 357 ubezpieczonym. Łączna kwota oszczędności, to niemal 2,5 miliona złotych.

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Obniżane jest ono w sytuacji niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty otrzymania. Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy, do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie w pierwszym półroczu 2017 r. dotknęło 1020 osób w województwie na łączną kwotę ponad 78 tys. zł (w Szczecinie 636 osób, na ponad 50 tys., w Koszalinie 384 osoby, na ponad 28 tys.).

(mag)

Fot. Robert Stachnik (arch.) 

Komentarze

Monika O
A dlaczego ZUS nie skontrolował Julii Przyłębskiej kiedy była na lewym zwolnieniu? Bo co bali się PISU? Trzeba wszystkich traktować równo, bo przykład idzie z góry!
2017-08-12 00:22:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej