czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat

Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat

Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat
Data publikacji: 2017-01-05 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:06
Wywietleń: 913 195939

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia ogłosił w czwartek, że budowa tunelu między wyspami Uznam i Wolin staje się faktem. Stosowny podpis złożył już Mateusz Morawiecki, minister finansów. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w przeciągu pięciu lat.

Koszt budowy stałej przeprawy eksperci szacują na niemal 913 milionów złotych. 775 milionów będzie pochodziło ze środków unijnych, a pozostałe 137 milionów złotych miasto dorzuci z własnego budżetu. Przewidywany termin zakończenia budowy tunelu pod Świną to przełom 2021 i 2022 roku.

- W środę po południu dostaliśmy informację, na którą ja czekałem 15 lat, a mieszkańcy Świnoujścia 70 lat. Świnoujście zostanie połączone z Polską. Czekać będziemy jedynie pięć lat, co jest czasem krótkim jeżeli porówna się okres oczekiwania na tą decyzję - mówił Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Gospodarz kurortu dodał, że świnoujski tunel miał silną konkurencję w postaci dróg ekspresowych i autostrad. - Nasi konkurenci byli więksi, mieli większe wsparcie, również społeczne. Mimo to wygraliśmy rywalizację - nie krył zadowolenia.

Inwestorem budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To ona prowadzi przetarg, który wyłoni wykonawcę tunelu w systemie zaprojektuj i zbuduj. Samo rozpoczęcie budowy planowane jest w przyszłym 2018 roku, ale mogą być pojawić się opóźnienia związane z wyborem wykonawcy i szeregiem innych czynników.

- Samo rozstrzyganie przetargów może potrwać rok jeżeli pojawią się odwołania. To wariant pesymistyczny. Ale jest i wariant optymistyczny. Bez odwołań procedura ta może potrwać tylko dwa miesiące. Można przypuszczać, że w 2019 roku wybrany w przetargu wykonawca będzie wiercił pod Świną otwór i instalował konstrukcje - mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Czy dofinansowanie jest już w 100 procentach pewne? Jest decyzja Centrum Unijnych Projektów Transportowych i stosowne podpisy w resortach w Warszawie, ale wszystko zaakceptować musi jeszcze Komisja Europejska. ©℗

Więcej o tunelu w Świnoujściu w poniedziałkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Na zdj.: Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia ogłosił budowę tunelu w gronie swoich zastępców, skarbniczki i naczelników wydziałów odpowiedzialnych za infrastrukturę oraz unijne dofinansowanie.

 

 

 

 

 

Komentarze

@Nie ma prawa się udać
Nie porównuj czasów PO-wskiego grabienia i bankrutowania polskich wykonawców(przykładem są autostrady) do obecnych czasów.
2017-01-07 12:31:45
Nie ma prawa się udać
Nie bądźmy naiwni-wiemy jak w Polsce się buduje ( przykładem są autostrady )i dotrzymuje terminów.Tu będzie podobnie i będę się cieszył jeżeli zdołacie oddać oficjalnie tunel za 10 lat.To jest taki realny termin jak na ten Kraj.Nie cieszmy się więc zawczasu.
2017-01-07 09:22:18
do @do poniżej
A dlaczego nie znalazły się pieniądze "ze znienawidzonej" UE na tunel dla Świnoujścia jak rządziła POstKOMUNA? Dopiero musiał nastać "nienawidzący" UE PiS i pieniądze się znalazły w pierwszym roku ich rządzenia. Cieeekawe geniuszu... O! Przepraszam! "Geniuszu".
2017-01-06 12:54:54
do ponizej
PiS tez niczym zabka... bo pieniadze beda z tej znienawidzonej przez PiS Unii Eurppejskiej.
2017-01-06 07:39:14
"Mimo to wygraliśmy rywalizację "
Komuszy prezydent niczym żaba podkłada nogę tam, gdzie konie kują. Tą inwestycję mieszkańcy Świnoujścia (i nie tylko) otrzymali tylko i wyłącznie dlatego, że PiS realizuje swoje obietnice przedwyborcze. Twoje POstKOMUCHY wystarczająco długo były u władzy i jakoś nie potrafili zorganizować finansowania tej inwestycji.
2017-01-05 19:53:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi