poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zielony puls miasta

Zielony puls miasta [GALERIA, FILM]

Zielony puls miasta
Data publikacji: 2016-09-24 13:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:56
Wywietleń: 323 156360

Przy Colleonim polskie truskawki: sadzonki oraz w koszach, na wagę. Krzewy bukszpanu formowane w serca - ze specjalną zniżką dla zakochanych. Ferfenuchy i wino dzielone na kieliszki w drewnianym miasteczku, jakie stanęło w cieniu pomnika „bez gwiazdy". I jeszcze dmuchany zamek, który kolorami przyćmił „szklaną pułapkę". To ledwie wycinek tego, co można zobaczyć i czego doświadczyć w zielonym sercu miasta, jakie przez ten weekend bije na placach: Lotników i Żołnierza, z dawną al. kwiatową włącznie.

Właśnie ruszyło „Miasto Ogród - zielony event" - jedno z cyklicznych wydarzeń projektu „Kolorowa Aleja", jakie organizuje magistrat wraz z Żeglugą Szczecińską. Dzisiaj (sobota, 24 bm.) potrwa do godz. 18, a w niedzielę - od godz. 10 do 17.

Na pl. Lotników działa ogrodniczy kiermasz (Green Market). W ofercie m.in. kwiatowe cebule, trawy, zioła, byliny i krzewy ozdobne w przystępnych, niższych niż przed tygodniem na Wałach Chrobrego. Największym zainteresowaniem cieszą się hortensje, świecznice i wrzosy, choć również na jeżówki i pysznogłówki jest spory popyt. Podobnie jak na… polskie truskawki: owoce oraz sadzonki.

 

Opodal, czyli na sąsiednim placu, stanęło drewniane miasteczko„Eco Marketu" ze wszystkim, co smaczne i zdrowe: miodami, winami, chlebami i przetworami mięsnymi. Do najchętniej kupowanych zaliczyć można warkocze czosnku i papryki, ferfenuchy i sznury obwarzanków, a też śliwki w odmianach. Najciekawszym ze stoisk jest z pewnością „WINOBRaNIE" z częścią restauracyjną, w jakiej za siedziska służą malowane skrzynki wyściełane poduszkami.

Natomiast do odwiedzenia „Strefy Animacji i Edukacji", jaka stanęła w d. alei kwiatowej, zachęca dmuchany zamek, czyli kolorowa zjeżdżalnia dla najmłodszych. Obok niego działa miasteczko ruchu drogowego, a też rozgrywane są gry i zabawy z nagrodami i ekologicznym przesłaniem. Są nie tylko stoiska z kawą i malowaniem twarzy, ale też specjalistyczne, katedr Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z licznymi - jak choćby owadożerne rośliny - atrakcjami. I jeszcze: można wymienić grat na kwiat - za przyniesiony elektroodpad otrzymuje się zieloną sadzonkę.
To trzeba zobaczyć! ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Film: Dariusz GORAJSKI

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ AUTORSTWA DARIUSZA GORAJSKIEGO

Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta Zielony puls miasta

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi