czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zielone ciepło w Pyrzycach

Zielone ciepło w Pyrzycach

Zielone ciepło w Pyrzycach
Data publikacji: 2018-02-09 23:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:47
Wywietleń: 793 313439

25 lat od zakończenia pierwszego odwiertu, dzięki któremu możliwe się stało wykorzystanie złóż wód geotermalnych w gminie Pyrzyce, uroczyście zakończono w piątek 9 lutego budowę odwiertu GT-1 bis. Dzięki geotermii w Pyrzycach nie ma już ani jednej lokalnej kotłowni. 65 procent odbiorców ciepła korzysta z energii produkowanej z pokaźnym udziałem odnawialnego źródła energii.

Jeszcze 20 lat temu w Pyrzycach działało 68 lokalnych kotłowni, które zanieczyszczały atmosferę, nie tylko zresztą w samym mieście, ale i okolicy, która uzyskała status obszaru chronionego Natura 2000. Obecnie powietrze nad Pyrzycami jest dużo bardziej czyste niż w innych miastach regionu i kraju. Zaledwie 35 procent gospodarstw domowych korzysta z konwencjonalnych źródeł ciepła, w tym głównie z przydomowych kotłowni lub pieców. Mieszkańcy osiedli, budynków wielorodzinnych, branża usługi oraz odbiorcy przemysłowi korzystają już z "zielonego ciepła" - jak odnawialną energię określił jeden z uczestników uroczystości.

Bogumił Zieliński, prezes zarządu spółki Geotermia Pyrzyce, podkreślił, że ciepło produkowane dzięki złożom wód geotermalnych jest zdecydowanie tańsze. A byłoby jeszcze tańsze, gdyby nie koszty związane z działalnością firmy i koniecznością technologiczną, jaką jest dogrzewanie wydobywanej z odwiertu wody. Uzyskiwane z głębi ziemi ciepło ma zbyt niską wartość - woda na powierzchni jest za pomocą gazu podgrzewana. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsięwzięcie geotermalne w Pyrzycach okazało się nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym sukcesem.

W trakcie uroczystości, na której był między innymi podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialny za kwestie środowiskowe związane z emisją gazów cieplarnianych i zmiany klimatyczne Paweł Sałek oraz Artur Michalski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie (NFOŚ obok gminy Pyrzyce jest jednym z udziałowców spółki Geotermia Pyrzyce) wręczono nagrody w konkursie  Energia geotermalna -  skarbem środowiska. Odbyła się również konferencja na temat: "Znaczenie wykorzystania wód geotermalnych w rozwoju regionalnym i energetyce odnawialnej, na przykładzie Pyrzyc".
(r.c.)

Fot. UM Pyrzyce

Zielone ciepło w Pyrzycach Zielone ciepło w Pyrzycach Zielone ciepło w Pyrzycach Zielone ciepło w Pyrzycach

Komentarze

@gg
Synek, pod ziemią w Polsce leży 16 MILIARDÓW ton węgla kamiennego. To na ile to lat? A wiesz co jest najistotniejsze? To, że jesteśmy o krok od rewolucji w zagospodarowaniu złóż (zagazowanie). Dlatego cwańsi od nas napuszczają tępych zielonych capów, żeby Polacy porzucili swoje złoża. Oni je chętnie za chwilę przejmą... I nie przegap oglądania raportu smogowego w TVN. Masz się bać! I podejmować nieracjonalne decyzje. O to chodzi!
2018-02-11 01:09:29
gg
@@xyres, @Krzesimir, @gg : nie mam nic wspolnego z zielonymi ,zapasy węgla skończą się za ok 30-40 lat i co wtedy zrobisz? tylko energia odnawialna wiatraki i energia z solarow, widac jeszcze do wielu to nie dotarlo,nawet Tadeusz juz to wie po transferze dwoch aut od bezdomnych ktorzy wygrali w totka i umrali ,a idz jeszcze podziekuj za ustawe OZE.
2018-02-10 21:07:12
@xyres, @Krzesimir, @gg
O! Zieloni mędrcy objawili się nam na forum. Może jeszcze jakąś garść zielonych mądrości nam przekażecie? To jak mamy polski węgiel zakopać? I co dalej? :))
2018-02-10 17:46:07
gg
@Krzesimir elektorat górniczy i narodowo socjalny jest innego zdania.
2018-02-10 16:35:07
Krzesimir
W naszym kraju jest ogromny smog, który powoduje wiele chorób i przedwczesnych zgonów. Trzeba inwestować w ekologiczne źródła energii.
2018-02-10 10:10:31
xyres
Cieszy że lobby węglowe jest chociaż w Pyrzycach w odwrocie
2018-02-10 10:09:15
;-)
biznesmen z torunia lubi to,jest anty ue ale kase bierze,W USA miliarder jest w stanie wysłać jeden samochód na Marsa, w Polsce bezdomny jest w stanie wysłać dwa samochody do Torunia.
2018-02-10 09:18:29
Uzytkownik
Istny cyrk ! I jeszcze ten sukienkowy z mikrofonem. Polska dzis to przecinanie wstag I pokrapianie bubli.Spojrzcie na miny pyrzyckich notabli.Niedobrze sie robi !
2018-02-10 01:10:49
@arras
Jakie dopłaty? Przecież ciepło jest prawie za darmo z głębi ziemi, to chyba ceny nie są zbyt wysokie, a co za tym idzie i dopłaty groszowe..?
2018-02-10 00:26:52
arras
A mieszkańców Pyrzyc należało zapytać czy są zadowoleni ? wg mnie katastrofa , mieszkania niedogrzane , różnica temperatur dostarczanej ciepłej wody , system rozliczeń tak skomplikowany , tylko dopłaty , albo zimno w mieszkaniach pozdrawiam zarząd geotermi
2018-02-09 23:44:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy