czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zbyt szybcy radni

Zbyt szybcy radni

Zbyt szybcy radni
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 267 3493

Trochę się pospieszyliśmy i wprowadzono nas w błąd - przyznaje przewodniczący komisji bezpieczeństwa szczecińskiej Rady Miasta. Kilka dni temu zgodziła się ona na przemianowanie ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka. Teraz okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z taką decyzją.

Sprawa nazwania ulicy Obrońców Stalingradu imieniem Mariana Jurczyka wróciła na poniedziałkowej komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządności.

- Tydzień temu podjęliśmy decyzję wyrażającą zgodę na taką zmianę. Chyba się trochę pospieszyliśmy i zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez wnioskodawców, czyli Stowarzyszenie Grudzień 70 Styczeń 71. Mówili oni, że rozmawiali z mieszkańcami budynków przy tej ulicy i oni się zgadzają na przemianowanie. A ja tymczasem otrzymałem kilkadziesiąt telefonów od ludzi tam mieszkających, którzy sprzeciwiają się takiej decyzji. W dodatku zbierają teraz podpisy sprzeciwiające się przemianowaniu ulicy - mówił radny Piotr Jania (PiS), przewodniczący komisji.


Proponuje on, aby przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zmiany nazwy ulicy.

- Zaczęlibyśmy je w wakacje a we wrześniu lub październiku podjęlibyśmy decyzję w tej sprawie. W międzyczasie będę rozmawiał z wnioskodawcami. Może uznają, że imię Mariana Jurczyka może nosić jakaś inna ulica, skwer lub plac - dodał Jania.

Pewne rozwiązanie podsunął radny Jan Stopyra (Bezpartyjni).

- Może nazwijmy imieniem Jurczyka plac Solidarności? Muzeum Przełomów, które się przy nim mieści ma nosić imię innego bohatera szczecińskiej opozycji - Edmunda Bałuki. Takie rozwiązanie będzie chyba niekonfliktowe, honorowe i mało kosztowne, bo przy placu nie ma budynków mieszkalnych - uznał Stopyra.

- Mi się ten pomysł nie podoba - stwierdził radny Marek Duklanowski (PiS).
Podobnie uznała radna Stefania Biernat (PiS).

- Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby imieniem Jurczyka nazwać jakiś most - zaproponowała radna.
Komisja do sprawy wróci na swym posiedzeniu 27 lipca.


Marian Jurczyk - przywódca strajków w 1980 roku i były prezydent Szczecina zmarł w grudniu ubiegłego roku. Kilka tygodni temu członkowie Stowarzyszenia Grudzień 70 złożyli wniosek, aby jedną z ulic miasta - Obrońców Stalingradu przemianować na imienia Jurczyka. Pomysł zaakceptowali radni z komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządności Rady Miasta Szczecin. Popiera go także Solidarność Pomorza Zachodniego.

Na zmianę imienia ulicy Obrońców Stalingradu nie zgadza się szczeciński SLD i proponuje, aby imieniem Jurczyka nazwać inną ulicę - Nową przy placu Tobruckim. Bardzo ostro, przeciwko ulicy dla Jurczyka, protestują politycy szczecińskiego Stronnictwa Demokratycznego. Według nich był złym prezydentem Szczecina, a w latach 70 ubiegłego wieku utrzymywał kontaktu z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa i dlatego nie zasługuje na to, by "patronować ulicy, stawiać mu pomniki i nazywać jego imieniem skwery".
(dar)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi