sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zbyt szybcy radni

Zbyt szybcy radni

Zbyt szybcy radni
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 299 3493

Trochę się pospieszyliśmy i wprowadzono nas w błąd - przyznaje przewodniczący komisji bezpieczeństwa szczecińskiej Rady Miasta. Kilka dni temu zgodziła się ona na przemianowanie ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka. Teraz okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się z taką decyzją.

Sprawa nazwania ulicy Obrońców Stalingradu imieniem Mariana Jurczyka wróciła na poniedziałkowej komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządności.

- Tydzień temu podjęliśmy decyzję wyrażającą zgodę na taką zmianę. Chyba się trochę pospieszyliśmy i zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez wnioskodawców, czyli Stowarzyszenie Grudzień 70 Styczeń 71. Mówili oni, że rozmawiali z mieszkańcami budynków przy tej ulicy i oni się zgadzają na przemianowanie. A ja tymczasem otrzymałem kilkadziesiąt telefonów od ludzi tam mieszkających, którzy sprzeciwiają się takiej decyzji. W dodatku zbierają teraz podpisy sprzeciwiające się przemianowaniu ulicy - mówił radny Piotr Jania (PiS), przewodniczący komisji.


Proponuje on, aby przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zmiany nazwy ulicy.

- Zaczęlibyśmy je w wakacje a we wrześniu lub październiku podjęlibyśmy decyzję w tej sprawie. W międzyczasie będę rozmawiał z wnioskodawcami. Może uznają, że imię Mariana Jurczyka może nosić jakaś inna ulica, skwer lub plac - dodał Jania.

Pewne rozwiązanie podsunął radny Jan Stopyra (Bezpartyjni).

- Może nazwijmy imieniem Jurczyka plac Solidarności? Muzeum Przełomów, które się przy nim mieści ma nosić imię innego bohatera szczecińskiej opozycji - Edmunda Bałuki. Takie rozwiązanie będzie chyba niekonfliktowe, honorowe i mało kosztowne, bo przy placu nie ma budynków mieszkalnych - uznał Stopyra.

- Mi się ten pomysł nie podoba - stwierdził radny Marek Duklanowski (PiS).
Podobnie uznała radna Stefania Biernat (PiS).

- Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby imieniem Jurczyka nazwać jakiś most - zaproponowała radna.
Komisja do sprawy wróci na swym posiedzeniu 27 lipca.


Marian Jurczyk - przywódca strajków w 1980 roku i były prezydent Szczecina zmarł w grudniu ubiegłego roku. Kilka tygodni temu członkowie Stowarzyszenia Grudzień 70 złożyli wniosek, aby jedną z ulic miasta - Obrońców Stalingradu przemianować na imienia Jurczyka. Pomysł zaakceptowali radni z komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządności Rady Miasta Szczecin. Popiera go także Solidarność Pomorza Zachodniego.

Na zmianę imienia ulicy Obrońców Stalingradu nie zgadza się szczeciński SLD i proponuje, aby imieniem Jurczyka nazwać inną ulicę - Nową przy placu Tobruckim. Bardzo ostro, przeciwko ulicy dla Jurczyka, protestują politycy szczecińskiego Stronnictwa Demokratycznego. Według nich był złym prezydentem Szczecina, a w latach 70 ubiegłego wieku utrzymywał kontaktu z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa i dlatego nie zasługuje na to, by "patronować ulicy, stawiać mu pomniki i nazywać jego imieniem skwery".
(dar)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy