niedziela, 18 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zbudujemy wam krematorium!

Zbudujemy wam krematorium!

Zbudujemy wam krematorium!
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 551 2698

Strzelewo. Na niesamowity, by nie rzec – makabryczny pomysł wpadł pewien nowogardzki przedsiębiorca. Na należącej do jego spółki działce we wsi Strzelewo (gm. Nowogard) chce zbudować krematorium i spalać ludzkie zwłoki. Pomysłowi zdają się sprzyjać nowogardzcy urzędnicy, społeczność Strzelewa ostro protestuje.

Nowogardzka spółka Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. jest właścicielem około hektara gruntu na terenie Strzelewa, byłej bazy kółka rolniczego. Udziałowiec i prezes spółki, Wiktor Smoliński, w kwietniu br. złożył w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla krematorium. Burmistrz Robert Czapla (SLD) nie poinformował o wniosku mieszkańców Strzelewa. Jak się okazuje, nic o niej nie wiedziała nawet Jolanta Bednarek, gminna radna z ramienia SLD i sołtyska Strzelewa.

Sprawa wyszła na jaw przypadkowo, kilka dni temu. Mieszkańcy zażądali spotkania z burmistrzem i chętnym do budowy krematorium inwestorem. Spotkanie odbyło się we wtorek po południu. Przyjechał Wiktor Smoliński, prezes spółki ZUK, który potwierdził publicznie swoją wolę budowy we wsi krematorium. Nie przyjechał ani burmistrz Robert Czapla (jest na tygodniowym urlopie), ani jego zastępca Krzysztof Kolibski. Jako reprezentant Urzędu Miejskiego zjawił się Paweł Krugły, kierownik wydziału odpowiedzialnego m.in. za wydawanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Mówił mało, ale zdecydowanie poparł prawo właściciela gruntu do swobodnego dysponowania nim w granicach określonych przepisami. Zapowiedział, że jeśli inwestor spełni stawiane mu wymagania, to otrzyma od burmistrza warunki zabudowy dla krematorium. To otworzy mu drogę do zrealizowania inwestycji.

Mieszkańcy Strzelewa są zdecydowanie przeciwni planom budowy krematorium w ich wsi. Podkreślają, że przez dwa miesiące nie tylko nie poinformowano ich o zamiarach spółki ZUK, ale wręcz ukrywano fakt wystąpienia o warunki zabudowy dla tak nietypowego biznesu. Zapowiedzieli, że zamierzają się zjawić na sesji Rady Miejskiej Nowogardu, planowanej na 23 czerwca, złożyć stanowczy protest i zażądać wyjaśnień od burmistrza.

Cała sprawa ma jeszcze jeden, dość groteskowy aspekt. Otóż, przed wyborami samorządowymi pod koniec roku 2014 nowogardzki komitet SLD opublikował swój program wyborczy. W dziale „Poprawa warunków życia mieszkańców” na pierwszym miejscu znalazła się obietnica budowy nowego… cmentarza miejskiego. Ten zapis długo był przedmiotem kpin, ale nikt się nie spodziewał, że funeralny program wyborczy będzie przez władze Nowogardu realizowany. Życie jak zwykle pokazało, że nie ma co zawczasu mówić: niemożliwe.

C. MARTYNIUK

Fot. M. SIMIŃSKI

Podpis:

Uczestnicy spotkania miny mieli stosowne do tematu: grobowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy