piątek, 23 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zarząd komisaryczny w Ostrowicach?

Zarząd komisaryczny w Ostrowicach?

Zarząd komisaryczny w Ostrowicach?
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:06
Wywietleń: 817 3785

Ostrowice. Tylko cud może uratować gminę Ostrowice – z tym stwierdzeniem zgadza się Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski. A że w cud raczej powątpiewa, to wnioskuje do premier polskiego rządu o ustanowienie zarządu komisarycznego w zrujnowanej finansowo gminie. – Pożyczki rządowej dla gminy Ostrowice na pewno już nie będzie - zapowiada.

Ostrowice są zadłużone na ponad 33,5 mln zł (w przeliczeniu na 1 mieszkańca to aż 13 tys zł na głowę). Dopuszczalny 60-proc. poziom zadłużenia w stosunku do dochodów został w tej niewielkiej gminie przekroczony już kilkukrotnie i wynosi 350 proc. (z kolei zadłużenie w stosunku do dochodów własnych gminy to ponad 730 proc.!). Sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza, że władze gminy brały pożyczki także w parabankach.

Scenariusz na dziś jest taki: wojewoda prosi rząd o ustanowienie zarządu komisarycznego (pismo wysłał w piątek), jeśli ten się zgodzi, to za kilka miesięcy zarządca rozpocznie pracę. To będzie znaczyć, że zawieszone zostaną dotychczasowe organy gminy (wójt i rada). Zarządca komisaryczny będzie ustanowiony nie dłużej jak dwa lata. W tym czasie zrobi bilans zamknięcia gminy Ostrowice.

Co będzie później? Likwidowana gmina zostanie włączona do gminy Drawsko Pomorskie, co może się wiązać z przedterminowymi wyborami samorządowymi. Nowa gmina (Drawsko Pomorskie powiększone o tereny Ostrowic) będzie mogła liczyć na pomoc rządową, by integracja nie zachwiała jej finansami. Sytuacja nowej gminy ma nie być gorsza niż obecna kondycji gminy Drawsko Pomorskie.

Wójt Ostrowic może jeszcze, przynajmniej teoretycznie, uratować swoją gminę. Może się tak stać, jeśli przedstawi przekonujący program naprawczy. Wówczas zarząd komisaryczny nie zostanie powołany. Na to się jednak nie zanosi. Wojewoda uspokaja mieszkańców obecnej gminy Ostrowice. Marek Tałasiewicz nie uważa, że zostanie zlikwidowany działający bank czy zespół szkół. Ale z pewnością będą mieć inne szyldy –  szyldy Drawska Pomorskiego.

W naszym regionie są też inne samorządy lokalne, które brały pożyczki w parabankach, i gminy zadłużone po uszy, np. Rewal (312 proc. zadłużenia w stosunku do dochodów) czy Bielice (100 proc.). ©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Fot. Robert STACHNIK

Podpis:

Wojewoda Marek Tałasiewicz wnioskuje do premier polskiego rządu o ustanowienie zarządu komisarycznego w zrujnowanej finansowo gminie Ostrowice.

Komentarze

bla bla
Ostrowice dają nam przykład
2015-07-10 15:17:39
marcin
Skończyło się rumakowanie.
2015-07-10 12:16:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanny utopione
Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy