środa, 18 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zajezdnia i kwartał w konkursie

Zajezdnia i kwartał w konkursie

Zajezdnia i kwartał w konkursie
Data publikacji: 2016-08-03 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:51
Wywietleń: 1401 146810

Dwie szczecińskie inwestycje ubiegają się o miano „ Modernizacji 2015 roku” w trwającej właśnie edycji ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Czy okażą się dziełami godnymi laurów i zostaną dostrzeżone dowiemy się podczas gali wręczenia nagród zwycięzcom w Zamku Królewskim w Warszawie 24 sierpnia. Głosować można na stronie stowarzyszenia do przyszłego tygodnia, do środy, 10 sierpnia.

W stawce 74 propozycje do wyboru. Znalazły się wśród nich: kompleksowa przebudowa i modernizacja 80-letniej zajezdni Pogodno przy al. Wojska Polskiego oraz odnowiony kwartał kamienic śródmiejskiej przedwojennej zabudowy z wzniesionym od podstaw pośrodku domem dla seniora między al. Wojska Polskiego, ulicami Bohaterów Getta  Warszawskiego i Królowej  Jadwigi.

Największa baza tramwajowa Szczecina po rocznej renowacji, przebudowie i modernizacji wraz z zabytkowymi halami, które użytkowane są od 1934 r., zamieniła się w kompleks naszpikowany elektroniką, oprogramowaniem i sprzętem komputerowym do zarządzania nią z nowoczesnym zapleczem do serwisu i napraw taboru. Koszt 135,3 mln zł brutto. Zbudowana została nowa podstacja zasilania dla zajezdni i pobliskich torów, hala tokarki podtorwej. Na tyłach kompleksu wzniesiono dodatkowe wiaty. Generalnym wykonawcą inwestycji dla spółki Tramwaje Szczecińskie była firma ZUE S.A. z Krakowa. Wśród realizujących projekt jako podwykonawcy znalazły się takie firmy, jak Calbud, KML, Kielart, Atlas Ward, Elwiko, Revenga Polska i WASKO. Ta ostatnia dostarczyła całe oprzyrządowanie komputerowe z oprogramowaniem.

Koszt dwuletniej inwestycji Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i siedmiu wspólnot w kwartale nr 23 to ponad 22,5 mln zł. Oprócz mieszkań w przebudowanych oficynach, lokali użytkowych, punktu MOPR i świetlicy środowiskowej powstał tam nowy dom dla seniorów. Dodatkowym źródłem finansowania były unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wykonawcą przebudowy kwartału według projektu architektów Studia A4, który doprowadził roboty do finału, była inna szczecińska firma - Calbud. ©℗

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

Zajezdnia i kwartał w konkursie Zajezdnia i kwartał w konkursie

Komentarze

pp
fajnie tylko troche za pozna informacja, nie da sie dogonic czolowki ,a stronie zditm i ts szczecin powinno byc info o tym glosowaniu ale po co, pewnie sami o tym nawet nie wiedza ...
2016-08-03 17:06:15
ckm
to ma być wielka przebudowa?: do starej zajezdni dostawili hale i torowiska od nowa położyli.
2016-08-03 15:06:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi