piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić?

Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? [GALERIA]

Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić?
Data publikacji: 2017-05-20 14:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:30
Wywietleń: 438 259319

Wojska Obrony Terytorialnej i ochrona obiektów strategicznych - to temat kolejnej debaty z cyklu Safety Forum Szczecin, która się odbyła w piątek (19 maja) w szczecińskim hotelu Novotel. Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu.

Działania wojenne, akty prowokacji z użyciem uzbrojenia, cyberataki, wojna propagandowa - to elementy współczesnej wojny hybrydowej prowadzonej na Ukrainie. Niektóre z nich dotyczą też Polski, np. atak na polski konsulat w Łucku, ataki hakerskie wymierzone w banki czy placówki rządowe, wojna propagandowa w mediach i w sieci. Zagrożone są również obiekty strategiczne dla państwa. Wielką rolę w działaniach osłonowych mogą odegrać tworzone właśnie Wojska Obrony Terytorialnej - odpowiednio przygotowane i przeszkolone.

Obecny na konferencji poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, poinformował, że do 2019 r. Ministerstwo Obrony Narodowej wyda na wyposażenie WOT 3,5 mld zł.

- To zaledwie 10 poroc. budżetu MON, który w tym roku osiągnął wartość ponad 37 mld zł - zaznaczył poseł.

Wojska Obrony Terytorialnej to nowy rodzaj sił zbrojnych. Złożone głównie z ochotników, mają współdziałać z wojskami operacyjnymi i być zdolne do działań antykryzysowych oraz antyterrorystycznych. Pierwsze brygady WOT są tworzone na wschodzie Polski. Jak zapowiedział poseł Jach, na Pomorzu Zachodnim takie wojsko powstanie na przełomie 2018 i 2019 roku, choć przygotowania rozpoczną się już w 2017.

Na konferencji, przygotowanej przez think tank Nobilis Media, przedstawiciele firm z przemysłu zbrojeniowego pochwalili się swoimi produktami, przydatnymi w obronie przed zagrożeniami hybrydowymi. O kompleksowej ochronie obiektów strategicznych, na przykładzie terminalu LNG w Świnoujściu, mówił Maciej Majewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w Polskim LNG. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić? Zagrożenia hybrydowe. Jak się bronić?

Komentarze

Safety forum Szczecin
nazwa taka światowa, że wszyscy wrogowie Polski już mają pełne gacie. Ze śmiechu. Ludzie, koorwa, nie można bez tego zadęcia?
2017-05-21 09:57:11
o
teatrzyk militaryzacji życia... ile centów jest wart żołnierz WOT gdy będzie szkolony systemem wczasowym...odpowiem - jego wartość będzie niższa niż jeden paciorek różańca. WOT TO IDIOTYZM militarny
2017-05-20 16:08:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską