sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Wyjątkowe zadanie szczecińskiego IPN-u

Wyjątkowe zadanie szczecińskiego IPN-u

Wyjątkowe zadanie szczecińskiego IPN-u
Data publikacji: 2016-11-24 07:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:02
Wywietleń: 1000 174794

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie przeprowadzi postępowanie karne w sprawie "operacji polskiej", czyli zbrodni, jaką na naszych rodakach popełniło NKWD w latach 1937-1938. Szczecińskiemu oddziałowi zostały przekazane stosowne materiały. IPN nigdy wcześniej nie zajmował się tą tematyką.

W ocenie prok. Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, "operacja polska" to była największa zbrodnia popełniona na Polakach w historii naszego narodu.

– Na początku przyszłego roku podejmiemy decyzję o wszczęciu postępowania karnego w tej sprawie, które będzie jednym z najważniejszych, jakie do tej pory prowadziła prokuratura Instytutu – mówi Pozorski. - Celem śledztwa jest ustalenie sprawców, okoliczności zbrodni i oddanie hołdu pomordowanym i ich rodzinom.

IPN może zająć się "operacją polską", ponieważ nowelizacja ustawy o Instytucie przesunęła zakres jego badań na czas od 1917 r. (wcześniej przepisy wyznaczały tę granicę od 1939 r.).     

Zbrodnicze działania funkcjonariuszy sowieckiego państwa komunistycznego polegały na dokonywaniu w latach 1937–1938 represji z przyczyn politycznych i narodowościowych, w tym zabójstw i bezprawnego pozbawienia wolności, wobec ludności polskiej przebywającej na terenie ZSRR, na podstawie rozkazu wydanego przez Nikołaja Jeżowa. Wedle danych NKWD w tym okresie zostało aresztowanych, a następnie skazanych 139 835 osób, w tym 111 091 osób skazano na karę śmierci.

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

IPN powinno się rozwiązać
To niepotrzebna nikomu instytucja pochłaniająca mnóstwo pieniędzy
2016-11-25 12:40:39
@Romek
Gorzej! Jeszcze emerytury nam obniżą!
2016-11-25 00:05:17
Romek
Miałem nie pisać, ale jednak muszę. Poziom tu komentujących nie dziwi dlaczego w tym kraju wygrał PIS. Żółć, nienawiść, zemsta, dokopanie i modlenie się aby innym było jeszcze gorzej, radość że innym zabiorą, skażą, dokopią itp. to sztandarowe cechy polskich obecnych patriotów i katolików. Babranie się w trumnach, wygrzebywanie ziemi, chodzenie po cmentarzach, wieczne marsze żałobne - tym żyją XXI wieczni wyznawcy Prezesa. Macie internet i z niego nie potraficie nawet korzystać. Zobaczcie sobie dla przykładu jakie kładki dla ludzi budują w komunistycznych podobno Chinach i będziecie wiedzieć gdzie się zatrzymaliście. Jest takie powiedzenie - Jak Bóg chce ukarać to najpierw rozum odbiera.
2016-11-24 20:18:22
Mirka,
Do komentarza Marka z godz. 10:59...! Tak, jak obecny Rzad RP, ma zdarzyc w ciagu tylko 1-go roku tj. od dnia 25.10.2015... PO-odkrecac TO... co Komunisci i PO-stkomunisci PO-wyrabiali przez prawie 70 lat (-2 lata) !!
2016-11-24 12:53:28
??
Czy w wyniku tego śledztwa planuje się może uznanie za organizację przestępczą namiestników w Polsce zbrodniczego systemu komunistycznego w postaci PZPR?
2016-11-24 12:47:32
Tragiczne ws-PO-mnienia...
Odp. do komentarza Pamiec ! PO-przednie Rzady... chocby tylko od roku 1945-2015 liczac tj. przez 68 lat: zacieraly, niszczyly i ukrywaly - co sie dalo i ile sie dalo - o swojej Polityczno-morderczej dzialalnosci... wobec Ludzi walczacych o Wolna i Demokratyczna R.P. - ktora osiagnelismy po raz kolejny od dnia 25.10.2015 roku !!!
2016-11-24 11:31:06
CZY ZBRODNIE NKWD TO TYLKO PROBLEM WSPOMNIEN?
A czy nie mozna wlaczyc do planu badan tematu strategicznej eksterminacji ludnosci, co do ktorej to eksterminacji istnieje podejrzenie, ze jest w kontynuacji do teraz? NKWD, objeta badaniami IPN, jest mocno zwiazana z ta zbrodnia przeciwko panstwu i społeczenstwu. Eksterminacja, wedlug klucza przystawalnosci do celow i metod walki o podporządkowanie swiata ideologii rewolucji mas, jest wygubieniem biologicznym i społecznym planowanym dla ludzkosci. Na największą skalę w jej historii. Czyż tak nie jest? CZY DOCZEKAMY SIĘ BADAŃ ZBRODNI NKWD (i nie tylko) ROZCIĄGNIĘTYCH W CZASIE AŻ DO TERAZ? OFIARY, kolejne pokolenia nominowanych do eksterminacji, BYŁYBY WDZIĘCZNE ZA DZIAŁANIE NA RZECZ BLOKADY PROCEDERU. NIE OBSERWUJEMY, CZY HISTORIA SIĘ NIE POWTARZA?
2016-11-24 11:16:40
Marek
Przestancie byc smieszni !!! Panstwo Polskie nie potrafi ukarac polskich zbrodniarzy spod znaku UB , KBW , IW , MO , komunistycznych sedziow i prokuratow . Zyja nadal lub zyli w spokoju i dobrobycie bo impotenci z tzw . Trzeciej Rzeczpospolitej nie potrafili i nie potrafia rozliczyc ich za zbrodnie . A maja scigac zrodnie na Polakach w sasiednim kraju , ktory nie kiwnie palcem aby w jakikolwiek sposob pomoc polskiemu IPN .
2016-11-24 10:59:26
zibi
a daty się panom nie pomyliły
2016-11-24 10:38:07
dzisna
No tak działając - to jeszcze 100 albo 1000 lat będą udowadniać ci z IPN, że są potrzebni. To ci dopiero fucha - nie do zdarcia i zawsze można krzyczeć o patriotyzmie.
2016-11-24 09:30:37
Pamięć
Dlaczego dopiero teraz, co robiły poprzednie rządy?
2016-11-24 07:51:32