poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Wyciągają sieci widmo

Wyciągają sieci widmo

Wyciągają sieci widmo
Data publikacji: 2015-08-06 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:23
Wywietleń: 841 8345

Aż 10 kołobrzeskich kutrów bierze udział w wielkiej akcji oczyszczania Bałtyku z porzuconych i zagubionych sieci. Projekt realizowany jest wspólnie przez WWF i Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb. Koordynator akcji z ramienia KGPR Łukasz Kowalik informuje, że w czasie trwającego od lipca przedsięwzięcia udało się zrealizować 60 proc. planu. Cały projekt ma się zakończyć w połowie września.

Do tej pory załogi kołobrzeskich kutrów wyłowiły 40 ton niczyich sieci. Eksperci twierdzą, że w polskiej strefie Bałtyku zalega nawet 800 ton starych narzędzi połowowych. Dziś trudno ustalić do kogo należały. Dawniej sieci nie były bowiem oznaczane. Siatki najczęściej zostawały w morzu z powodu zaczepów o podwodne przeszkody. Zdarzało się także, że ulegały zniszczeniu, targane sztormami.

Jak podkreślają ekolodzy, sieci widmo źle wpływają na ekosystem Bałtyku. Unoszone nad dnem morza nadal stanowią pułapkę dla ryb i morskich ssaków. Te pływające na niedużych głębokościach są również niebezpieczne dla ptaków żywiących się morskimi organizmami. Akcja prowadzona wspólnie przez WWF i Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb jest największym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Poza rybakami, biorą w niej udział eksperci z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz płetwonurkowie, którzy rozplątują z sieci zalegające na dnie Bałtyku wraki.

Przedsięwzięcie wspierane przez Ministerstwo Środowiska ma także doprowadzić do opracowania i wdrożenia elektronicznego systemu znakowania narzędzi połowowych, co w przyszłości pozwoli na ich lokalizowanie i ustalanie ich właściciela. Chodzi o to, aby sieci widmo pojawiało się w Bałtyku jak najmniej. ©℗
(pw) 

Fot. Artur Bakaj

Na zdjęciu: Nie wszystkie sieci zabierane w morze wracają na ląd.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi