piątek, 19 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wyciągają sieci widmo

Wyciągają sieci widmo

Wyciągają sieci widmo
Data publikacji: 2015-08-06 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:23
Wywietleń: 945 8345

Aż 10 kołobrzeskich kutrów bierze udział w wielkiej akcji oczyszczania Bałtyku z porzuconych i zagubionych sieci. Projekt realizowany jest wspólnie przez WWF i Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb. Koordynator akcji z ramienia KGPR Łukasz Kowalik informuje, że w czasie trwającego od lipca przedsięwzięcia udało się zrealizować 60 proc. planu. Cały projekt ma się zakończyć w połowie września.

Do tej pory załogi kołobrzeskich kutrów wyłowiły 40 ton niczyich sieci. Eksperci twierdzą, że w polskiej strefie Bałtyku zalega nawet 800 ton starych narzędzi połowowych. Dziś trudno ustalić do kogo należały. Dawniej sieci nie były bowiem oznaczane. Siatki najczęściej zostawały w morzu z powodu zaczepów o podwodne przeszkody. Zdarzało się także, że ulegały zniszczeniu, targane sztormami.

Jak podkreślają ekolodzy, sieci widmo źle wpływają na ekosystem Bałtyku. Unoszone nad dnem morza nadal stanowią pułapkę dla ryb i morskich ssaków. Te pływające na niedużych głębokościach są również niebezpieczne dla ptaków żywiących się morskimi organizmami. Akcja prowadzona wspólnie przez WWF i Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb jest największym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Poza rybakami, biorą w niej udział eksperci z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz płetwonurkowie, którzy rozplątują z sieci zalegające na dnie Bałtyku wraki.

Przedsięwzięcie wspierane przez Ministerstwo Środowiska ma także doprowadzić do opracowania i wdrożenia elektronicznego systemu znakowania narzędzi połowowych, co w przyszłości pozwoli na ich lokalizowanie i ustalanie ich właściciela. Chodzi o to, aby sieci widmo pojawiało się w Bałtyku jak najmniej. ©℗
(pw) 

Fot. Artur Bakaj

Na zdjęciu: Nie wszystkie sieci zabierane w morze wracają na ląd.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy