niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Wózek się nie przeciśnie - więc blokada

Wózek się nie przeciśnie - więc blokada

Wózek się nie przeciśnie - więc blokada
Data publikacji: 2016-01-12 17:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:33
Wywietleń: 2918 96059

Straż Miejska założyła blokadę na koło samochodu naszego Czytelnika, bo auto stało na chodniku zajmując prawie całą jego szerokość - praktycznie uniemożliwiając przejście. Ale czy rzeczywiście zasłużył na upomnienie? Przecież za murkiem (patrz zdjęcie) piesi mieli do dyspozycji szeroki, niczym niezastawiony trotuar.

Pan Maciej jest właścicielem Daewoo Matiz. W poniedziałek zaparkował je przy ul. Odzieżowej. A mówiąc ściślej, na chodniku przy ul. Odzieżowej.

- Zanim się zatrzymałem, sprawdziłem czy będzie to zgodne z przepisami - zapewnia nasz Czytelnik. - Upewniłem się więc, że nie ma znaku zakazu zatrzymywania, że stoję 10 m od skrzyżowania (na którym nota bene zaparkowane były samochody!) i że piesi mają do dyspozycji wymagane 1,5 m chodnika.

Dlatego kilka godzin później mężczyzna bardzo się zdziwił widząc zamontowaną blokadę na kole, a za wycieraczką instruktaż dalszego postępowania.

- Nawet byłem ciekaw o co chodzi? - przyznaje nasz rozmówca.

Na straż pan Maciej czekał prawie godzinę. Po przyjeździe funkcjonariusze powiedzieli mu, że popełnił wykroczenie: nieprawidłowe parkowanie na chodniku. Przypomnijmy. Zgodnie z kodeksem drogowym, na chodniku można parkować pod warunkiem, że auto ustawione jest przy krawędzi jezdni, a trotuar jest na tyle szeroki, że po ustawieniu na nim pojazdu, pieszy ma do przejścia jeszcze, minimum, 1,5 metra.

Kłopot w tym, że część zajęta przez matiza jest oddzielona od reszty chodnika murkiem pełniącym funkcję kwietnika. W rzeczywistości więc w tym miejscu są dwa chodniki: jeden przy jezdni (należący do miasta) i drugi przy budynku (własność spółdzielni mieszkaniowej).

Zdaniem pana Macieja, nie popełnił błędu, bo za murkiem jest chodnik, po którym piesi mogą spacerować bez przeszkód. Strażnicy z kolei mówią, że zablokowali mu koła, bo uniemożliwił pieszym przejście po chodniku znajdującym się przy skraju jezdni. Nie przekonali naszego Czytelnika.

- Zostałem pouczony przez strażników, choć uważam, że niesłusznie - obstaje przy swoim właściciel matiza. - Pouczyli mnie o rodzajach własnościowych chodników? Jeżeli takowe faktycznie występują, to proszę o ustawienie odpowiednich znaków! W kodeksie nie ma nic o chodniku miejskim, spółdzielczym, czy jakimkolwiek innym.

Strażnicy Miejscy prostują. Ich zdaniem, to zdarzenie nie dotyczy chodnika za murkiem - twierdzą, że to nawet nie jest chodnik. Im chodzi o trotuar, na którym stoi daewoo.

- W tym wypadku mamy klasyczne zablokowanie przejścia - zapewnia Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. - Nie ma żadnych wątpliwości, interwencja była uzasadniona - nawiasem mówiąc zainicjowana prze pieszych. Straż wezwała kobieta z dziecięcym wózkiem, która nie mogła się przecisnąć między pojazdem a kwietnikiem.©℗

Leszek Wójcik

 

Fot.: Czytelnik

Na zdjęciu: Stojące na chodniku daewoo nie zostawiło wiele miejsca pieszym. Wózek na pewno się nie przeciśnie.

Komentarze

k
Piesi już niedługo będą zmuszeni do przemieszczania się kanałami !
2016-02-16 00:29:40
Kierowca
Co się dziwić, zabrali SM możliwość zdzierania z fotoradarów to się wzięli i ściągają haracz z czego tylko się da. Do niczego innego się nie nadają.
2016-01-14 07:05:41
bezczelny kierowca
co za bezczel, zajął prawie cały chodnik i wymyśla, że widzi dwa chodniki, człowieku zrozum jedziesz z wózkiem i nie przejedziesz, bo ty sobie ustawiłeś samochód na miejscu dla pieszych !!! szczyt i jeszcze do prasy z tym poszedł. trzeba mieć naprawdę tupet :/ żenada
2016-01-13 20:56:54
Leoś
Normy to dopiero strażnicy będą mieli podniesione przez swojego miłościwie panującego komendanta Leona i jego dwóch zastępców, po tych nagonkach w mediach ostatnimi czasy. Trwoga nam, trwoga kierowcy, strażnicy ruszają w miasto ze swoją niemocą...
2016-01-13 13:18:58
Kierowca Przemek
Ludzie Wy chyba nie rozumiecie, że tu nie chodzi o samo parkowanie na chodniku, tylko o to, że ten skrawek donikąd nie prowadzi. Nikomu na bank nie wadził ten samochód. Przepisy przepisami, bądźmy ludźmi. Blokada była założona chyba tylko po to, żeby wyrobić normy w karaniu kierowców. Żenada.
2016-01-13 12:50:23
Nobody
Cala dyskusja przypomina mi pewną tragikomedię, tylko nie potrafię przypomnieć sobie autora...
2016-01-13 12:47:01
Mefistofellesss
No NIE ! Do czego to doszło, kierowca EWIDENTNIE zajmuje chodnik i śmie jeszcze się do prasy z płaczem się udawać !? Toż to jakieś nowomodne PO'st szalone myślenie ! Ciesz się że teczki Ci Jedyna Słuszna Partia nie otworzy !!
2016-01-13 10:07:23
Zaciekawiony
A mnie ciekawi inna strona tej sytuacji (no bo wina kierowcy jest oczywista), a mianowicie dlaczego blokada? Skoro pojazd utrudnia ruch to powinien zostać odholowany.
2016-01-13 07:38:59
Myślenie.
Zajmujesz chodnik, licz się z blokadą - logiczne.
2016-01-13 07:33:10
slavko
Parkowanie to jedno, ale jest jeszcze jedna zagadka...(patrz foto ! ). Dlaczego Strażnicy Miejscy nie zwrócili uwagi na mega wysoki krawężnik uniemożliwiający matce bezpieczny zjazd z chodnika wózkiem ?? Czy dlatego że jest on miejski a w swoje gniazdo się nie robi ?! A podobno obniżano wszystkie krawężniki w mieście... Więc jak to jest? Zadzwoniła matka bo nie mogła spaść wózkiem z chodnika czy nastąpiła nadpobudliwość SM w związku z utratą fotoradaru ??
2016-01-12 20:45:23
Smerfetka
Niebywały sukces nieudaczników z sm. Ale drogie Strażniki, weźcie się za gnębienie panisków z suwów jak to radzi kierowca Mariusz. Strażniki lubią pisać mandaciki jak widzą lepsze auta które to ich właścicielom spadły za darmo z nieba, a Strażniczyna nie zarobi na taki do emerytury... Referendum i rozwiązać to dziadostwo, zobaczymy gdzie te wszystkie pociotki bez rozumków co tylko blokadkę potrafią zakładać, znajdą normalna pracę.
2016-01-12 20:39:54
ona
Chodnik dla pieszych,często idąc z wózkiem muszę schodzić z chodnika na ulicę.Brawo dla tej Pani,sama też zadzwonię jeśli spotkam się z podobną sytuacją.
2016-01-12 20:39:40
Ola
A to Polska właśnie. Co oznacza słowo "chodnik"? Nigdzie w Europie Zachodniej nie parkuje się na chodnikach !
2016-01-12 19:26:41
wujo dobra rada
Myśląc tym tokiem rozumowania kierowcy, to ludzi równie dobrze mogli by iść drugą stroną ulicy, bo w końcu tam też jest drugi chodnik. Brawo straż miejska, tylko dlaczego takie pobłażanie? Ten gość od tego matiza to jeździ 30km/h lewym pasem, bo nie widzi też w tym nic dziwnego. W końcu inni mają wolny jeszcze środkowy i prawy pas. Taki sort
2016-01-12 19:07:16
WDR
Skoro nie było zakazu postoju, to czemu po prostu nie zaparkował na jezdni zgodnie z przepisami, lub częściowo na jezdni, częściowo na chodniku zostawiając 1,5 m odstępu od murka? Czy kierowca przyjął mandat, czy sprawę skierowano do sądu grodzkiego, bo ciekaw jestem rozstrzygnięcia?
2016-01-12 19:04:19
Ona
Bzdura Pan ktory wypowiedzial sie swoimi punktami (podpisany jako Gargamel) a wiec Panie Gargamelu ... Kobieta idaca z wozkiem idzie tam gdzie jest chodnik chodnik slozy do przejscia a nie do parkowania . Kwestia kolejnego faktu jak zalozysz raz blokade komus na koła to sie nauczy ze walczycie o parkingi a parkujecie na chodnikach .
2016-01-12 18:41:27
Do Gargamela
W pełni popieram twoje stanowisko i dodać należy: Zabrali nierobom fotoradary, nie ma na czym kasy tłuc, więc teraz zacznie się czepialstwo byle czego. Byle by zaistnieć i pokazać swą przydatność. Panie Mariuszu !! a może by tak poprosić jaśnie nam panującego o jakiś parking dla chorych dojeżdżających do szpitala , zamiast wydawać potężne pieniądze dla kolesi, na idiotyczne studia nad pseudo aquaparkiem ?
2016-01-12 18:37:17
Marcin
Ciekawe gdzie te mendy się pałętają jak są organizowane imprezy masowe typu mecze na orlikach, gdzie otoczenie dosłownie zawalone jest autami gdziekolwiek postawionymi, włącznie z trawnikiem, że o przejściu chodnikiem nie wspomnę. Straży nie ma a policja jeździ między samochodami i udaje, że problemu nie widzi. Szkoda słów! Matiz im przeszkadza.
2016-01-12 18:36:38
Mania
Zapraszam na ul. Broniewskiego to dopiero horror a wjazd na ul. Judyma nie raz zablokowany tak, że nie można przejechać. Tam zapraszam strażników
2016-01-12 18:31:53
Gargamel
W tym przypadku mamy klasyczną nadgorliwość, nieróbstwo i niekompetencję miejskich nierobów. Jest wysoce mało prawdopodobne że w miejscu w którym stoi auto ktoś jechałby wózkiem - patrząc na układ chodnika byłoby to zwyczajnie niepraktyczne, więc mówienie że patrol nierobów wezwała matka z wózkiem jest naciągane. Dwa - jeśli samochód istotnie utrudniał przejście, to dlaczego nieroby nie wezwały lawety by go odholować, tylko założyły blokadę by dalej blokował przejazd i utrudniał przejście matce z wózkiem jeszcze przez godzinę? I trzy - Kiedy w końcu ktoś zorganizuje referendum w sprawie likwidacji nierobów miejskich w szczecinie?
2016-01-12 18:10:42
Kierowca Mariusz
Chodnik to chodnik, nad czym się rozpisywać? Generalnie nie powinno się parkować na chodnikach! Duże czy małe auto jest cięższe od masy człowieka, stad powykrzywiane chodniki, pozarywane i oblepione smarami i olejem, brudem z dróg. Bardzo dobrze wykonane zadanie straży miejskiej. Zapraszam na ulicę Wszystkich Świętych. Najlepiej by oddelegować tam jednego pracownika straży. Ludzie chorzy, kulawi, często niepełnosprawni i starsi muszą slalomem skakać po chodniku powyrywanym albo drodze brudnej od prac budowlanych prowadzonych przy tym chodniku! Zareagujecie wreszcie z cała surowością i konsekwencją. Najcześciej paniska z wielkich SUV blokują chodnik i śmieją się z przepisów ruchu drogowego oraz znaków. Za nic mają ludzi chcących dojść do lekarza!
2016-01-12 18:01:21