piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Więźniowie do pracy. Zarobią na swoje utrzymanie

Więźniowie do pracy. Zarobią na swoje utrzymanie

Więźniowie do pracy. Zarobią na swoje utrzymanie
Data publikacji: 2016-05-05 09:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:43
Wywietleń: 1795 132346

Niech więźniowie pracują i zarobią na swoje utrzymanie! – któż nie przyklaśnie takiemu postulatowi? Zwłaszcza po usłyszeniu, że miesięczne utrzymanie przeciętnego więźnia to ponad 
3 tys. zł.

Minister sprawiedliwości chce przy większych więzieniach wybudować hale produkcyjne i dać w nich pracę więźniom, dziś w większości siedzącym bezczynnie w celach. Hal ma podobno powstać 40, w tym kilka na Pomorzu Zachodnim. Ich budowa ma zostać sfinansowana z pensji pracujących tam więźniów, mieliby zarabiać na poziomie minimalnej płacy zasadniczej (dziś – 1850 zł brutto).

Swoimi zarobkami więźniowie dzieliliby się z państwem polskim, ale nie tylko: także z komornikiem czekającym na jakiekolwiek pieniądze, np. dla dzieci z zasądzonymi alimentami.

Trudno nie odnieść wrażenia, że pomysł budowy hal i zatrudniania więźniów jest powrotem do modelu z czasów PRL, kiedy to więźniowie pracowali powszechnie i obowiązkowo.

Tekst i fot. C. Martyniuk

Więcej w czwartkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 5 maja 2016 roku.

Komentarze

Kolumb
Znależli się odkrywcy Ameryki. Przecież były OPW (ośrodki pracy więżniów), POMET Nr 5 w Goleniowie..i inne. Kto je zlikwidował? Nie będę tych durni pokazywał palcem.
2016-05-06 21:27:48
Obs,ryver do @Tylko do ciezkich prac
Uważaj, tam jest miejsce dla wszystkich , dla ministrów, dla bi skopów i dla ciebie!
2016-05-06 16:01:11
Tylko do ciezkich prac,
Do Kopalni wegla kamiennego, brunatnego czy soli w Wieliczce, jak i czyszczenia PO-dziemnych kanalizacji, wywozenia szamba itd...itp...!!!
2016-05-05 22:17:22
Wania
Kilof, łopata, miotła i wiadro, niech pracują i zero komputerów, siłowni itd... Skoro na wyżywienia pacjenta w szpitalu przeznacza się niecałe 5 zł dziennie to i na więźniów też tyle można. Niech pracują a pieniądze przekazać dzieciom, albo żonom. Bardzo dobrze że ktoś wreszcie pomyślał o tysiącach nierobów siedzących bezczynnie w więzieniach, zagonić do roboty niech na siebie pracują!!!!
2016-05-05 11:13:20
"Nowe" wraca...
Zlikwidowane żłóobki- nagle potrzebne,również zlikwidowane przedszkola. zatrudnianie więżniów( budowali tory kolejowe i tramwajowe, które dotrwały do teraz, a teraz -zbudowane przez mgr.inż.- sypią się po trzech m-cach od tku użytkowania). No cóż, "dobra zmiana"!
2016-05-05 10:53:02
Dobry pomysł
Widać, że w PRL-u też ludzie myśleli pozytywnie.
2016-05-05 10:47:38
ZK
To do tej pory nie było takiego przymusu i to za nasze pieniądze? Kto na to pozwalał? No tak, wystarczy spojrzeć na wyniki wyborów w zakładach karnych