czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Weekend z historią

Weekend z historią

Weekend z historią
Data publikacji: 2018-01-21 14:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:44
Wywietleń: 509 310499

Przyjechała delegacja górników z kopalni Wujek, a w Muzeum pokazany został film o konspiracji antykomunistycznej po II wojnie światowej. Otwarta została też wystawa z cyklu pt. „Drogi do niepodległości”. W Koszalinie trwają obchody stulecia odzyskania polskiej państwowości.

Okazją do spotkań górników z mieszkańcami Koszalina w różnym wieku była 32. rocznica śmierci Janka Stawisińskiego, który po postrzale podczas pacyfikacji kopalni w stanie wojennym zmarł 25 stycznia 1982 r. Delegacja byłych uczestników tragicznych wydarzeń, jak co roku odwiedziła grób byłego pracownika katowickiego „Wujka”.

Również w sobotę (20 stycznia), ale w Muzeum spore zainteresowanie wzbudził pokaz filmowy członków Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych GRYF i studia JART. To dostępna też na portalu YouTube amatorska produkcja pt. „Pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa w Koszalinie”. Film, powstały dzięki wsparciu z programu Społecznik, opowiada o losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy przybyli i działają w mieście po II wojnie światowej. Zdjęcia były kręcone w Koszalinie i okolicach. Udział w nich brało ponad 20 rekonstruktorów, a prezentowane wydarzenia były inspirowane faktami z materiałów archiwalnych, które pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dobrze, że taki film powstał, bo jest szansa, aby młodzież mogła poznać dawna losy naszej małej ojczyzny, która nie jest wcale powszechnie znana - ocenił Jan Bętkowski z Koszalińskiej Rady Seniorów.

Również w Muzeum odbył się wernisaż wystawy „Drogi do Niepodległości 2.0. Czyn i Pamięć”. Do 23 marca br. można m.in. zobaczyć: dokumenty, fotografie, grafiki i mapy związane z działaniami w czasie I wojny światowej na terenie Królestwa Polskiego i wojny polsko-bolszewickiej. ©℗

(m)

Na zdjęciu: Marcin Maślanka, prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF, mówił o kulisach powstania filmu o konspiracji niepodległościowej w Koszalinie.

Fot. Ilona Łukjaniuk

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy