poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Niedziela bez marketu?

W KURIERZE. Niedziela bez marketu?

W KURIERZE. Niedziela bez marketu?
Data publikacji: 2016-04-07 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:40
Wywietleń: 1411 127145

„Solidarność" chce, by za sprawą ustawy zakazać handlu w niedzielę, z dopuszczanymi wyjątkami. Pod koniec kwietnia zamierza zacząć zbierać podpisy pod projektem obywatelskim. Pomysł budzi kontrowersje, nie tylko u pracodawców i pracowników, ale i klientów.

Kioski, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe, piekarnie (do godz. 13) oraz niewielkie punkty (do 50 m2), w których za ladą stałby właściciel - według założeń „Solidarności" w siódmy dzień tygodnia tam moglibyśmy jednak kupować.

- Chcemy specustawy, nie tylko zmiany w Kodeksie pracy; tak aby pracodawcy nie szukali luk prawnych, a tym samym sposobów na to, by jednak w niedziele sklepy otwierać - tłumaczy Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. - Zaczniemy zbierać podpisy po 28 kwietnia.

Markety w tej kwestii reprezentuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Co według POHiD oznaczają niedziele z zamkniętymi sieciówkami? Redukcję zatrudnienia o ok. 10 proc., która dotknie przede wszystkim kobiety oraz młodych ludzi, ograniczenie popytu konsumpcyjnego na rynku wewnętrznym, nieodwracalne straty finansowe nie tylko w handlu i u dostawców, ale i firm szeroko pojętej branży usługowej.

W Szczecinie kupcy ciekawi są, czy uda się przeforsować nowe prawo. ©℗

Więcej w czwartkowym Kurierze Szczecviļńskim i e-wydaniu z 7 kwietnia 2016

(kol)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (ARCH.)

 


 

 

Komentarze

ani8ołek
tylko ze kiedys były niedziele wolne i ludzie zdażali kupywac zakupy w piątek i w sobote nie dacie rady absurd
2016-04-08 18:20:50
Obserwator
Dobra zmiana czy głupia zmiana?
2016-04-08 12:10:55
tak jest
no i ci liberalni Niemcy przyjeżdżają robić zakupy do Auchana w niedzielę
2016-04-08 10:28:24
Obywatel 81
Przeszkadza Solidarnosci pracownicza niedziela ale juz zmiany w radach nadzorczych i wstawianie partyjnych ludzi bez pojecia gdzie tylko sie da juz nie PIS jak PZPR komuno wroc. Tak im jej brakuje ze teraz sami robia to samo!!!! Za czasow komuny niedziele byly wolne a strajki jak nie pamietacie byly o wolne soboty. Komuna padla Solidarnosc wygrala i wszyscy charuja 7 dni w tygodniu!! Przedsiebiorstwa padly po przez zle zarzadzanie celowe lub nie ale zarzadzane przez swoich partyjnych i swoim partyjnym sprzedane za bezcen. Dzis czytam o zmianach w rwdwch nadzorczych Z Ch police, TVP Szczecin i wiele innych i nikomu to nie przeszkadza? A kosciolowi wara od polityki niech Niedziele swieca i przestana sie wozic limuzynami i mieszkac w willach bo o to nasi rodzice i dziadkowie nie walczyli!!! PIS PZPR
2016-04-08 00:01:36
Real
Czy ktoś zrobił rzetelny rachunek ekonomiczny przed podjęciem decyzji, czy skaczemy na główkę?
2016-04-07 18:37:06
Markety w niedzielę.
Kiedy wy głupie polaczki zrozumiecie że was na to nie stać abyście nie pracowali w niedzielę.
2016-04-07 14:15:23
Joanna
Mam nadzieję, że to nie przejdzie... Po pierwsze dlatego, że nie widzę powodu, by jak raz handlowcy byli wyróżnieni wolnym w niedziele, skoro wiele innych osób z zupełnie innych branż pracować musi (w tym i ja), po drugie - ludzie często tyrają teraz od poniedziałku do soboty włącznie i niedziela jest zwyczajnie jedynym dniem, kiedy mogą zrobić spokojnie zakupy czy to spożywcze, czy to do mieszkania lub odzieżowe (i nie chodzi mi wcale o całodzienne bezsensowne spacery po galeriach). Pytam więc: dlaczego właśnie ta grupa zawodowa ma być uprzywilejowana?!
2016-04-07 13:41:08
Niedziela
sklepy w niedzielę powinny być już dawno zamknięte !!!
2016-04-07 13:17:09
Dan
Od wolnego w niedzielę nikt nie zbiednieje, a do tego może ważniejsze wartości od konsumpcji się odrodzą?!
2016-04-07 13:14:44
Konsument
Trzymam za was kciuki !!! Dość wyzysku w Niedziele.
2016-04-07 13:05:10
Jaś
@Logiczne myslac A kto powiedział że masz w Niedzielę zamiast do marketu iść do Kościoła ? Ja idę na baby, ryby , piwo z kolesiami, albo na garaż ;)
2016-04-07 12:58:40
robol
A ja lubię pracowac w Niedzielę bo się mniej napracuję niż w czwartek i piątek !!!! Mam za to wolny m.in. poniedziałek ! To mój wybór jak pracuję i żadnej Solidarności nic do tego !! Tacy jestescie solidarni a nic nie zrobiliscie z handlem w święta - dalej za ladą stoją pracownicy którzy dzięki takim pomysłom dostali wybór - albo 0000,1% udziału w sklepie albo zwolnienie !! Widział ktoś , gdzieś, kiedyś ...właściciela w święta za ladą ????? Bo ja widzę tylko tych z udziałem 0000,1% ! O to chodzi Solidarnosci ? A ta Solidarność to wie co to popyt = podaż ? Czy dalej tkwimy w PRL-u ?
2016-04-07 12:52:50
Logiczne myslac,
Prawdziwa Solidarnosc ( Nie ta PO-stkomunistyczna ! ) powinna dbac o to, by jak najwiecej Ludzi MIALO PRACE rowniez i w Swieta oraz w Niedziele ! Przeciez Ksiaza, Biskupi i Koscioly tez pracuja w Swieta i Niedzile i do tego duzo wiecej godzin jak w dni powszednie ! Powinno sie ustalic Prawo Pracy w ten sposob... ze tak w Swieta jak i w Niedziele beda mogli przychodzic do pracy tylko OCHOTNICY, a jesli Pracodawca takich w swoim Zakladzie czy Firmie nie znajdzie, to wtedy jak chce miec Firme otwarta - to niech pracuje sobie Sam wraz ze swoja Rodzina ! Po 2-gie, Ludzie pracujacy caly tydzien i musza tez miec czas, na spokojne zakupy chocby w Swieta i Niedziele... by tego dokonac bez niepotrzebnych stresow ! A Kociol jak chce miec tak w Swieta jak i w Niedziele jak najwiecej "Owieczek i Barankow" u Siebie... to niech nie robi tego na sile... tylko spokojnie i dobrowolnie !!
2016-04-07 12:07:12
Sam
Kelner może pracować a sklepowa nie? Gdzie logika
2016-04-07 12:02:20
Sam
Jak będziemy tak bogaci jak Niemcy to pomyślimy
2016-04-07 11:59:35
Gość
Gospodarka, głupcy
2016-04-07 11:57:44
Klient
Cały okres istnienia Solidarności to tylko było parcie na władzę i się modlili.Ludziom się krzywda działa to byli ślepi i głusi.Raptem teraz jak grunt pod nogami sie wali to mają pomysły takie które przyczynią sie że ludzie stracą pracę.Chyba nie o to walczyliśmy.Jeśli faktycznie chcą pomóc tym którzy pracują w niedziele to nic nie stoi na przeszkodzie zastąpić ich uczniami szkół handlowych.Przecież to przyszli handlowcy a praktyka na pewno im sie przyda
2016-04-07 11:31:03
Niedziela
Tacy liberalni Niemcy, a w niedzielę markety...geschlossen.
2016-04-07 11:20:25