środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > W Kurierze: Bronią okien życia

W Kurierze: Bronią okien życia

W Kurierze: Bronią okien życia
Data publikacji: 2015-10-21 08:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:26
Wywietleń: 892 30062

Komitet Praw Dziecka ONZ wzywa Polskę do likwidacji okien życia i promowania innych rozwiązań w sytuacjach, gdy matka po porodzie chce oddać noworodka. Podkreśla m.in., że ta idea narusza prawo dziecka do tożsamości. - Te okna są ważnym elementem całego systemu, który u nas funkcjonuje - mówi ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas w Szczecinie. 

W naszym województwie istnieją cztery okna życia: w Szczecinie, Stargardzie, Goleniowie i Koszalinie. Wszędzie, z wyjątkiem Goleniowa, prowadzi je Caritas. W Goleniowie takie miejsce funkcjonuje przy szpitalu.

Szczecińskie okno życia powstało 16 października 2009 roku przy parafii Świętej Rodziny, przy ul. Królowej Korony Polskiej. Czuwają przy nim siostry Uczennice Krzyża i Służebniczki Starowiejskie. Do tej pory pozostawiono w oknie cztery noworodki: w 2011, 12, 13 i 2014 roku. Były też dwie sytuacje, kiedy matki przyniosły tu swoje dzieci z zamiarem oddania, ale nie zostawiły ich w oknie życia - zdecydowały się rozmawiać z siostrami - jedna z matek postanowiła wychować dziecko, druga formalnie przekazać noworodka do adopcji.

Cały artykuł w środowym "Kurierze Szczecińskim"

(gan)

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

W takim razie niech Komitet Praw Dziecka (????) ONZ poda adresy gdzie
skupują noworodki na narządy. I PO ile od łebka.
2015-10-22 10:21:16
we ra
Czy was pogięło, przecież w ten sposób ratują życie dzieci. Znajdźcie sobie inny temat do plucia na Kościół, bo ten się akurat nie nadaje!
2015-10-21 09:56:57
Kamil
Gdyby większy nacisk kłaść na wychowanie seksualne w szkołach, gdyby była normalna dostępność do środków antykoncepcyjnych to nie byłoby problemu.Gówniarstwo się pieprzy na prawo i lewo, a później są takie skutki - niechciane dzieci. Więcej uświadamiać, a okna do czasu powrotu normalności zostawić.
2015-10-21 09:31:00
lolo
Jak wygra PIS to wszystko będzie działo się w obszarze kościelnym. To widać było po Szydło która wczoraj mówiła, że tematu kościół - państwo nie ma co poruszać. Oczywiście, bo w ciemnym narodzie przecież siła. Jak widać PIS potrafi mówić cuda, choćby rzekomy nalot Policji na ich autokar - słusznie ktoś na innym forum napisał, że sami wywołują żeby krzyczeć na cały kraj jak to ich obecna władza prześladuje. Ludzie zacznijcie myśleć, skąd taki chaos w tej Polsce. Nie jestem zwolennikiem żadnej partii - jestem pozbawiony jakichkolwiek wpływów, po prostu myślę.
2015-10-21 09:10:30
Kuba
Proszę sobie przypomnieć jak przed powstaniem tych okien znajdowano noworodki na śmietnikach. Jakieś oszołomy robią z tego problem, to jest właśnie rozwiązanie problemu. Okna powinny być. Do oszołomów piszących o siostrzyczkach zajmujących się dziećmi i okopanym kościele, te dzieci trafiają do placówek opiekuńczych, kościół w tym momencie dokłada do interesu i ratuje życia.
2015-10-21 08:35:32
edek
Zdobytych pozycji kościół nie odda. Okopie się i będzie walczył jak lew.
2015-10-21 07:52:46
Rug
Czy siostrzyczki są od tego by zajmować się niemowlakami ? Jest wiele przykładów że nie bardzo się sprawdzają przy wychowywaniu dzieci !!! Lepsza edukacja, również w publicznych szkołach, gadać o tym !!!
2015-10-21 07:09:59