wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Urzędnikom, seniorom, niepełnosprawnym...

Urzędnikom, seniorom, niepełnosprawnym...

Urzędnikom, seniorom, niepełnosprawnym...
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 230 3074

Police. Osoby niepełnosprawne z powiatu polickiego będą mogły skorzystać z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych. Niektórzy urzędnicy i pracownicy obsługi będą więcej zarabiać. Być może w Policach powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów. Ważne zmiany w budżecie akceptowali wczoraj radni powiatu polickiego.
Na podwyżki płac, od lipca tego roku, mogą liczyć pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Policach i pracownicy obsługi placówek oświatowych.
- Zdecydowaliśmy, że niezbędne są regulacje w zakresie płac - tłumaczyła Beata Chmielewska z zarządu powiatu polickiego. - Po pierwsze w Powiatowym Urzędzie Pracy, i na to przeznaczamy ponad 34 tys. zł. To regulacja bardzo mocno uzasadniona, bo średnio wynosi 10 procent płacy zasadniczej, a wynagrodzenia tych urzędników znacznie odbiegają od wynagrodzeń pracowników administracji w innych placówkach. Podobnie jest w trzech placówkach oświatowych: Zesole Szkół, SOSW nr 1 i MOW w Trzebieży, gdzie pensja zasadnicza (razem z premią) nie wynosiła nawet 1750 złotych, czyli kwoty określanej jako minimalna stawka wynagrodzenia.
Zarząd powiatu przeznaczył też 70 tys. złotych na dofinansowanie i sfinansowanie pobytów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.
- 60 tys. złotych przeznaczymy na dofinansowanie - relacjonowała Beata Chmielewska. - Wyliczyliśmy, że jeżeli zorganizujemy pobyt rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem na przykład w Inowrocławiu, gdzie baza rehabilitacyjna i wypoczynkowa jest bardzo dobrze zorganizowana i nie jest tak drogo jak nad morzem, to będziemy mogli dofinansować turnusy dla około 120 osób, czyli 45 osób niepełnosprawnych z opiekunami i 30 osób niepełnosprawnych bez opiekunów. Pozostałe 10 tysięcy chcemy przeznaczyć na całkowite sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, dla osób, które nie są w stanie wyasygnować kwoty na dopłatę własną.
Podniesiono też fundusz stypendialny dla najzdolniejszych uczniów szkół powiatu polickiego - z 5 tys. do 40 tys. złotych.
Powiat zamierza też aplikować o środki na realizację projektu, dzięki któremu powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów.
- Planujemy zlokalizowanie go w budynku po szkole zlikwidowanego SOSW nr 2 - mówiła Beata Chmielewska. - W gminach naszego powiatu jest bardzo dużo osób, które chciałyby skorzystać z takiego wsparcia, Jest ogłoszony program, z którego można zdobyć około 250 tys. złotych dofinansowania. Mamy zamiar taki wniosek złożyć.
W przegłosowanych zmianach budżetowych były też m.in. środki na termomodernizację placówek oświatowych (około 500 tys. zł), dokończenie budowy mieszkań treningowych (50 tys. zł), usuwanie odpadów z pasów drogowych (90 tys. zł). Zmiany te były możliwe m.in. dlatego, że powiat dostał więcej niż przewidywał z opłat za korzystanie ze środowiska (o ponad 766 tys. złotych), kolejną transzę z INTERREGU na realizację projektu związanego z budową hali (ponad 185 tys. zł), rozwiązał rezerwę ogólną (ponad 52 tys. zł) i rezerwy celowe (łącznie na ponad 280 tys. zł).©℗
Agnieszka Spirydowicz

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej