niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Upamiętniliśmy koniec wojny

Upamiętniliśmy koniec wojny [GALERIA]

Upamiętniliśmy koniec wojny
Data publikacji: 2017-05-08 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:29
Wywietleń: 1495 251640

Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej w Szczecinie zostały zorganizowane przed Pomnikiem Braterstwa Broni na Cmentarzu Centralnym. W programie uroczystości były m.in. przemówienia okolicznościowe, modlitwa w intencji poległych w walkach o ojczyznę oraz złożenie kwiatów.

Uroczystości odbyły się także w stolicy. Jak zaznaczył szef MON Antoni Macierewicz "koniec II wojny światowej nie stał się w Polsce dniem radości i zwycięstwa".

– Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą, nie stworzyło rządu kolaborującego, odwrotnie, stworzyło wielkie państwo podziemne – powiedział minister przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Jak dodał, 8 maja przypomina kapitulację Trzeciej Rzeszy – "państwa niemieckiego, które wespół z Rosją sowiecką tę straszliwą wojnę rozpoczęło".

– Chcielibyśmy, żeby to był dzień zwycięstwa, radości, wielkiej narodowej polskiej dumy. Tak myśleli, tak marzyli, taką mieli nadzieję Polacy wtedy, w maju 1945 roku – mówił. – Ale rzeczywistość polska była inna, ale rzeczywistość polską wówczas znaczyły morderstwa NKWD, zsyłki do łagrów, więzienia, gwałty, pseudo-sądy odbywające się w Moskwie.

* * *

Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami", pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi. 

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny Upamiętniliśmy koniec wojny

Komentarze

Jarun
To nasza Armia nie walczyła z Niemcami? Obecne władze wstydliwie podchodzą do tego, że Polacy walczyli z Niemcami. Wiadomo, że najważniejszy teraz jest Smoleńsk. Za kilkanaście lat mało kto będzie pamiętał kaczorka i jego ekipę. Ludzie będą mówić -"Ale durne czasy wtedy były - patrząc z dnia dzisiejszego". Tak będzie. A IPN zostanie zapamiętanie jak jaczejka PiS-u. I tak Polska została sama. Na Zachodzie tylko ich wkurzamy -"Polska to ból głowy". Na Wschodzie nas nie lubią. Lubia nas Węgrzy, Apacze, Pigmeje i Czukcze. Ci ostatni lubią bo...nie znają.
2017-05-09 10:49:12
do @ zaciekawiony
"To w końcu kto tę wojnę wygrał?"..Ten u którego Polacy pracują nie musząc być wywożeni na "roboty przymusowe"....Nie czytasz w Kurierze, np."Gdy widzisz jak przez mgłę. Czy to zaćma?"
2017-05-09 08:46:32
pamięć
Ważne, aby pamiętano, kto ją wygrał, bo marsze "wolności" z chęcią pozmieniałyby historię.
2017-05-09 07:10:35
Zaciekawiony
To w końcu kto tę wojnę wygrał?
2017-05-08 20:22:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską