piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Tylko, czy aż 26 projektów?

Tylko, czy aż 26 projektów?

Tylko, czy aż 26 projektów?
Data publikacji: 2017-09-23 10:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-24 00:52
Wywietleń: 551 293487

Dwadzieścia sześć prac z wizją zagospodarowania szczecińskiej Łasztowni już jest w rękach komisji konkursowej. 16 października okaże się, kto wygrał największy tego typu konkurs w Polsce. Na podstawie zwycięskiej pracy powstanie nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla "Nowego Serca Miasta."

Do międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Łasztownia. Nowe Serce Miasta” zgłosiło się 242 architektów i pracowni ze Szczecina, Polski, Europy i świata. 20 zgłoszeń pochodziło z Europy - Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Francji i Austrii. W konkursie wzięła także udział firma z Tokio (Japonia) oraz Evaston (USA). Ostatecznie swoje prace przysłało 26 projektantów. Kim są i jakie mają propozycje dla Szczecina, mieszkańcy dowiedzą się dopiero 16 października. Do tego czasu ich materiały są anonimowe i weryfikowane najpierw przez architekta Jacka Lenarta - sędziego  referenta, a następnie oceniane już przez całą międzynarodową komisję kierowaną przez prof. Magdalenę Staniszkis.

- Liczba zgłoszonych prac jest adekwatna do poziomu skomplikowania wyzwania, jakim jest wizja zagospodarowania Śródodrza, a w tym przede wszystkim Łasztowni. Oczekiwaliśmy propozycji w trzech przybliżeniach, dla ogromnego obszaru, niezwykle ważnego z punktu widzenia przyszłości miasta. Mam nadzieję, że nadesłane prace są odpowiedzią na nasze pytanie, jaka ma być Łasztownia za 20 30 lat - stwierdził dr Jarosław Bondar, architekt miasta i wiceprzewodniczący Komisji Konkursowej. 

W styczniu tego roku miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Łasztowni. Całość terenu to powierzchnia ponad 280 ha. Pula nagród sięga 425 tys. złotych (brutto). Pierwsza nagroda - 150 tys. zł, druga - 75 tys., trzecia - 50 tys. zł. Przewidziano także sześć wyróżnień po 25 tys. zł.
(dar)

 Na zdjęciu: Nadesłane prace tuż przed otwarciem.

Fot. arch.

Komentarze

obs
Czy Jacek Lenart to nie jest przypadkiem ten od "Szklanej Pułapki" i Alei Kwiatowej w jej obecnym kształcie?
2017-09-23 10:44:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską