niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Szczeciński czwartek z ministrem

Szczeciński czwartek z ministrem

Szczeciński czwartek z ministrem
Data publikacji: 2015-07-16 18:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:20
Wywietleń: 315 4243

Minister Zdrowia, prof. Marian Zembala, zapowiedział w Szczecinie powołanie Narodowego Instytutu Raka. Na pytanie o to, czy regionalny szpital powinien mieć aż siedmiu wicedyrektorów (jak to jest w szpitalu w szczecińskich Zdrojach), przyznał, że to dużo, ale też podkreślił: „dyrektorzy szpitali mają autonomię".

W szczecińskim Zdunowie odbyło się kolejne czwartkowe spotkanie ministra z cyklu „Zdrowie Polaków portret własny". Minister jednak chętniej oddawał głos profesorom z różnych dziedzin medycyny, niż sam mówił.

Spotkanie z ministrem zdominowała zapowiedź powołania Narodowego Instytutu Raka. W nim istotną rolę odgrywaliby nie tylko onkolodzy i chirurdzy, ale też m.in. genetycy.

- To kolejny etap, żeby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną - powiedział minister. - Taką, w której w oparciu o badania naukowe, można dużo precyzyjniej wskazać obszary i populacje, w których są zagrożenia i ją dużo dokładniej badać, wykorzystując wiedzę z genetyki, epidemiologii, współpracując z instytutami międzynarodowymi. Odniosę się do dwóch przykładów w polskiej onkologii. Pierwszy dotyczy prof. Lubińskiego (szczeciński genetyk), który wykazał, jak ważne jest wyselekcjonowanie i stwierdzenie, że oto w tej grupie nawet bardzo nowoczesna, klasyczna terapia będzie obarczona większym niepowodzeniem. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, co zrobić, żeby tę grupę zidentyfikować, na miarę możliwości medycznych, ekonomicznych logistycznych i innych. Trzeba wzmocnić badania w zakresie onkologii prewencyjnej. Odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami ministerstwa nauki, poprzedzone działaniami rady naukowej, aby wyodrębnić środki w ramach istniejących projektów, na badania kliniczne, niekomercyjne. Po to, aby pokazać siłę polskiej nauki i medycyny także w obszarze onkologii.

(sag)

Więcej w jutrzejszym papierowym wydaniu Kuriera.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi