poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Szczecinianie nie chcą Frygi?

Szczecinianie nie chcą Frygi?

Szczecinianie nie chcą Frygi?
Data publikacji: 2015-10-12 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:25
Wywietleń: 1345 27879

Choć miejsce pod instalację „Frygi" na placu Zamenohofa  jest już przygotowane, w mediach społecznościowych trwa akcja przeciwko rzeźbie.

O tym, że w Szczecinie stanie instalacja Maurycego Gomulickiego wiadomo od marca. Dyrekcja 13 Muz oraz władze miasta ogłosiły wówczas plan corocznego uatrakcyjniania miejskiej przestrzeni dziełami sztuki współczesnej. Na pierwsze z nich, w budżecie instytucji zapisano 200 tysięcy złotych (to koszt m.in. projektu, wykonania, transportu, pozwoleń, prac sprawdzających i instalacyjnych).

Przeciwnicy „Frygi" mówią jednym głosem: rzeźba jest brzydka, obsceniczna i za droga. Na facebookowym profilu „Nie dla frygi za 200 tys. na Zamenhofa" można przeczytać m.in. „ten pseudoartysta to lewak i zboczeniec", „wygląda mi to na reklamę szaszłyka", „Miś na miarę naszych czasów". Dla wszystkich nieprzekonanych, 13 Muz zorganizowało w niedzielę spotkanie informacyjne. Ogłoszenie pojawiło się na profilu instytucji , profilu przeciwników inicjatywy oraz w najbardziej żywych wątkach dyskusji. Mimo to efekt był mizerny: w Muzach pojawiły się ledwie dwie osoby.

- Trochę zaskoczyła nas taka frekwencja, ale najwyraźniej pozostałym 3500 osób coś nagle wypadło. Jeśli jednak uzbiera się jakaś większa grupa zainteresowanych to chętnie zorganizujemy takie spotkanie ponownie - deklarują przedstawiciele instytucji.

Maurycy Gomulicki, ma w dorobku rzeźby miejskie w innych miastach: w Warszawie od 2009 roku funkcjonuje jego „Światłotrysk"- różowy neon przedstawiający szklankę z napojem pełnym bąbelków, poznaniacy zamówili u niego różowy, falliczny „Obelisk", inspirowany stojącym na Starym Rynku pręgierzem, w Nowej Hucie artysta ustawił muchomory wielkości człowieka, a w 2012 roku zainaugurował galerię Open'era swoim „Totemem". ©℗

(kas)

Czytaj w „Kurierze Szczecińskim" albo kup e -wydanie

Komentarze

koszmarek
autorem tego koszmarku jest specjalista od wagin,cycków i penisów. Gratuluję wyboru włodarzom szczecina. To świadczy o nich samych...
2015-10-23 09:43:21
koszmarek
autorem tego koszmarku jest specjalista od wagin,cycków i penisów. Gratuluję wyboru włodarzom szczecina. To świadczy o nich samych...
2015-10-23 09:41:32
pralnia
Kolega koledze, a że prowincja to i towar pośledniejszy
2015-10-12 21:16:11
wielkanocne jaja
Nikoś chłopie, jaka choinka? w dobie imigrantów z Syrii drzewko Bożonarodzeniowe? To niepoprawne...
2015-10-12 20:22:59
Monia, napisz do Palikota, przyśle ci osobisty, wielki wibrator.
.
2015-10-12 19:59:48
Nikodem
W tym miejscu co rok ustawiana jest ozdoba świąteczna w kształcie choinki. Powinno zatem stanąć żywe, naturalne drzewko w jakiejś donicy przystrajane na święta. I będzie to koszt 10 razy mniejszy niż tego kiczowatego czegoś.
2015-10-12 17:55:25
PRAWDA
A dlaczego Pan MAX - przeciwnik usunął zaproszenie 13muz do spotkania z FB? Czego się obawiał? Że ludzie poznają racjonalne argumenty? I zmienią zdanie?
2015-10-12 16:46:02
Monia
nareszcie jakieś fakty, bo wszędzie co innego można przeczytać. to co jest na zdjęciu według mnie nie jest złe. ale dlaczego obsceniczne?
2015-10-12 16:24:07
Tak myślę
To nie jest tak, że szczecinianie nie chcą Frygi. Możliwe, że chcą, ale najpierw chcą ustalenia hierarchii ważności potrzeb w mieście zadłużonym już niewąsko. Jeśli już będą równe, oświetlone chodniki i ulice, we wszystkich mieszkaniach komunalnych wychodki, Nowe mieszkania komunalne będą się budować, plac Zamenhofa będzie lśnił odnowionymi budynkami, to możemy porozmawiać o dziele za 200tys, ale teraz to chyba budowanie wizerunku od doopy strony.
2015-10-12 16:09:45
Obiektywnie rzecz biorąc...
Jeżeli dla każdego mieszkańca znajdzie się (codziennie syty ciepły posiłek) to "ludki zaczną interesować się sztuką" w przeciwnym razie będą protestować , bo są niedożywieni i marzą , ale o "sztuce mięcha na talerzu" ot i rozwiązanie niePOtrzebnej dyskusji !
2015-10-12 15:48:32