czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Susza w miejskich lasach

Susza w miejskich lasach

Susza w miejskich lasach
Data publikacji: 2015-07-22 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 01:58
Wywietleń: 156 2737

SPORADYCZNE i niestety krótkie opady deszczu, których doświadczyliśmy w ostatnich dniach właściwie niewiele dały. W lasach, tym także tych na terenie administracyjnym miasta Szczecina, panuje złowroga susza, która bardzo osłabia drzewostan. Deszcz jest potrzebny wręcz jak powietrze, bo sytuacja zaczyna być dramatyczna. Stąd najwyższy, trzeci stopień zagrożenia przeciwpożarowego.

- Sytuację mogą uratować tylko duże opady i to przez kilka dni z rzędu. Wilgotność ściółki jest bardzo niska i kształtuje się na poziomie trzynastu procent, czyli podobnym do wilgotności... kartki papieru - mówi Mariusz Wawrzyniak, kierownik Wydziału Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.

W Szczecinie lasy miejskie zajmują ponad 2870 hektarów powierzchni, co stawia nas w szeregu najbardziej zielonych, dużych miast w kraju. Dlatego na terenie miasta znajdują się aż dwa leśnictwa: Głębokie i Dąbie. Teraz podczas suszy i dużego zagrożenia pożarowego najważniejszą sprawą jest dokładny monitoring lasów. Prowadzony jest on systematycznie przez dwie kamery, a punkt obserwacyjny w okolicach jeziora Głębokiego ma ciągły podgląd na to, co rejestrują. W razie jakiegokolwiek zagrożenia może natychmiast powiadomić straż pożarną.

W miniony poniedziałek dzięki szybkiej reakcji udało się ugasić pożar w lesie przy ul. Tczewskiej w Dąbiu. Ogień nie zdążył się rozprzestrzenić.

Warto podkreślić, że w sytuacji dużego zagrożenia pożarowego lasy miejskie nie mogą, tak jak np. lasy państwowe zabronić wstępu do lasu mieszkańcom. Codziennie korzystają z nich bowiem tysiące szczecinian, którzy spacerują po ścieżkach i alejkach, odpoczywają na polanach rekreacyjnych i pod wiatami. Leśnicy nie zalecają co prawda palenia ognisk w miejscach do tego przeznaczonych, ale też tego nie zabraniają. Uczulają natomiast na to, by wyjątkowo ostrożnie postępować z ogniem, także w trakcie grillowania.

Lasy miejskie Szczecina znacznie się od siebie różnią. W prawobrzeżnej części miasta, w tym w dzielnicy Dąbie, króluje drzewostan sosnowy, który jest bardziej zagrożony pożarami, niż drzewostan mieszany bądź liściasty, dominujący  na lewobrzeżu. Zagrożenie pożarowe wynikające z długotrwałej i dokuczliwej suszy w lasach miejskich trwa.

©℗

(mos)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy