wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Straty sięgają 200 milionów

Straty sięgają 200 milionów

Straty sięgają 200 milionów
Data publikacji: 2017-08-25 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-26 08:36
Wywietleń: 540 289732

Ponad 4 tysiące gospodarstw rolnych zgłosiło szkody, wstępne szacunki mówią o stratach sięgających 200 milionów złotych (bez strat w zabudowaniach gospodarczych i środkach trwałych) – takie dane przedstawiono podczas spotkania zespołu konsultacyjnego do spraw rolnictwa Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wicewojewoda Marek Subocz przewodniczył spotkaniu. Pojawił się na nim także wicemarszałek Jarosław Rzepa, który krytycznie ocenia działania wojewody.

- Sytuacja na polach jest ciężka, deszcze nawalne i podtopienia zniszczyły wiele upraw – ocenia Marek Subocz - Pracujemy na polach, obecnie działa aż 90 komisji, które szacują straty. Protokoły z tych prac jeszcze nie są podpisane, bo wciąż wpływają nowe wnioski.Taki protokół może posłużyć do ubiegania się o możliwość przesunięcia spłaty zobowiązań wobec KRUS, ANR, umorzenia części zobowiązań w stosunku do tych instytucji lub rozłożenia jej na dogodne raty. Rolnicy mogą także ubiegać się o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji w gospodarstwach. O wszystkich tych możliwościach rolników informują członkowie komisji, które szacują straty bezpośrednio w terenie – zapewnia ZUW.

- Powiedziałem, że rolnicy oczekują konkretnych decyzji, których jak dotąd nie ma – tak swoje wystąpienie podczas posiedzenia komisji referował Jarosław Rzepa. - Mam wrażenie, że wojewodę ta sprawa przerasta. Obawiam się, że rolnicy wyjdą na ulicę. Nie atakowałem wojewody, a jedynie domagałem się decyzji. Odpowiedziano mi, że uprawiam politykę. Nie rozumiem też, czemu w zespole – tak jak było kiedyś - nie ma miejsca dla marszałka województwa lub jego przedstawiciela. Przecież my także jesteśmy zaangażowani w życie wsi.

Decyzję o nowym składzie osobowym zespołu podjął poprzedni wojewoda, Piotr Jania, zarządzeniem z kwietnia 2016 roku. ©℗

(as)

Fot. Czesław Burdun

Komentarze

Prawidlowe myslenie
A na przyszlosc, by straty byly "duzo mniejsze" np. tylko 20 milionow... to trzeba tego typu Kleskom - duzo wczesniej za-PO-bie-gac !!
2017-08-26 00:37:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej