niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Straty sięgają 200 milionów

Straty sięgają 200 milionów

Straty sięgają 200 milionów
Data publikacji: 2017-08-25 17:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-26 08:36
Wywietleń: 582 289732

Ponad 4 tysiące gospodarstw rolnych zgłosiło szkody, wstępne szacunki mówią o stratach sięgających 200 milionów złotych (bez strat w zabudowaniach gospodarczych i środkach trwałych) – takie dane przedstawiono podczas spotkania zespołu konsultacyjnego do spraw rolnictwa Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wicewojewoda Marek Subocz przewodniczył spotkaniu. Pojawił się na nim także wicemarszałek Jarosław Rzepa, który krytycznie ocenia działania wojewody.

- Sytuacja na polach jest ciężka, deszcze nawalne i podtopienia zniszczyły wiele upraw – ocenia Marek Subocz - Pracujemy na polach, obecnie działa aż 90 komisji, które szacują straty. Protokoły z tych prac jeszcze nie są podpisane, bo wciąż wpływają nowe wnioski.Taki protokół może posłużyć do ubiegania się o możliwość przesunięcia spłaty zobowiązań wobec KRUS, ANR, umorzenia części zobowiązań w stosunku do tych instytucji lub rozłożenia jej na dogodne raty. Rolnicy mogą także ubiegać się o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji w gospodarstwach. O wszystkich tych możliwościach rolników informują członkowie komisji, które szacują straty bezpośrednio w terenie – zapewnia ZUW.

- Powiedziałem, że rolnicy oczekują konkretnych decyzji, których jak dotąd nie ma – tak swoje wystąpienie podczas posiedzenia komisji referował Jarosław Rzepa. - Mam wrażenie, że wojewodę ta sprawa przerasta. Obawiam się, że rolnicy wyjdą na ulicę. Nie atakowałem wojewody, a jedynie domagałem się decyzji. Odpowiedziano mi, że uprawiam politykę. Nie rozumiem też, czemu w zespole – tak jak było kiedyś - nie ma miejsca dla marszałka województwa lub jego przedstawiciela. Przecież my także jesteśmy zaangażowani w życie wsi.

Decyzję o nowym składzie osobowym zespołu podjął poprzedni wojewoda, Piotr Jania, zarządzeniem z kwietnia 2016 roku. ©℗

(as)

Fot. Czesław Burdun

Komentarze

Prawidlowe myslenie
A na przyszlosc, by straty byly "duzo mniejsze" np. tylko 20 milionow... to trzeba tego typu Kleskom - duzo wczesniej za-PO-bie-gac !!
2017-08-26 00:37:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską