czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Strach wsiadać

Strach wsiadać

Strach wsiadać
Data publikacji: 2015-07-15 23:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:20
Wywietleń: 239 4188

NA jedenaście sprawdzonych autobusów tylko jeden był sprawny – takie zatrważające wyniki przyniosła kontrola przeprowadzona w Kołobrzegu przez Inspekcję Transportu Drogowego. 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego pojawiła się jedyna w Polsce, w pełni automatyczna mobilna stacja diagnostyczna przystosowana do kontroli autobusów. Urządzenia wchodzące w jej skład należą do dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego i zostały pożyczone zachodniopomorskim inspektorom tej instytucji. Stację obsługują osoby z uprawnieniami diagnostów samochodowych.

Kontrole prowadzone były już w Pobierowie na drodze wojewódzkiej nr 102. Inspektorzy sprawdzili tam 24 autobusy. Połowa z nich nie spełniała wymogów bezpiecznej eksploatacji. Dlatego zatrzymano ich dowody rejestracyjne, zakazując kontynuowania jazdy. Pasażerowie korzystający z przewozów niesprawnymi pojazdami, musieli przesiąść się do komunikacji zastępczej.

Znacznie gorzej wypadły wyniki kontroli prowadzonej w Kołobrzegu. Tam mobilną stację rozstawiono na wysokości cmentarza. W pierwszym dniu kołobrzeskiej odsłony akcji skontrolowano stan techniczny 11 autobusów. Wyniki badań były zatrważające. Tylko 1 autobus okazał się sprawny. Dowody rejestracyjne pozostałych zostały zatrzymane, a ich pasażerowie musieli przesiąść się do innych, podstawionych przez przewoźników. Najczęściej niedomagały dodatkowe systemy hamowania, systemy zawieszenia oraz układy kierownicze. Inspektorzy zauważali także wycieki płynów eksploatacyjnych.

Jak informują w Inspekcji Transportu Drogowego, kontrole prowadzone przy wykorzystaniu mobilnej stacji diagnostycznej potrwają w Zachodniopomorskiem jeszcze przez tydzień. Rozstawienie stacji w danym punkcie nie oznacza, że pod lupę brane są tylko przejeżdżające obok niej autobusy. Wytypowane do sprawdzenia pojazdy są sprowadzane nawet z odległych rejonów miasta, w którym akcja jest prowadzona. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego informuje przy tym, że każdy może zasugerować kontrolerom, jaki pojazd należałoby sprawdzić – wystarczy zawiadomić policję, która współpracuje z inspektorami. ©℗
(pw)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi