sobota, 24 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Strach wsiadać

Strach wsiadać

Strach wsiadać
Data publikacji: 2015-07-15 23:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:06
Wywietleń: 288 4188

NA jedenaście sprawdzonych autobusów tylko jeden był sprawny – takie zatrważające wyniki przyniosła kontrola przeprowadzona w Kołobrzegu przez Inspekcję Transportu Drogowego. 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego pojawiła się jedyna w Polsce, w pełni automatyczna mobilna stacja diagnostyczna przystosowana do kontroli autobusów. Urządzenia wchodzące w jej skład należą do dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego i zostały pożyczone zachodniopomorskim inspektorom tej instytucji. Stację obsługują osoby z uprawnieniami diagnostów samochodowych.

Kontrole prowadzone były już w Pobierowie na drodze wojewódzkiej nr 102. Inspektorzy sprawdzili tam 24 autobusy. Połowa z nich nie spełniała wymogów bezpiecznej eksploatacji. Dlatego zatrzymano ich dowody rejestracyjne, zakazując kontynuowania jazdy. Pasażerowie korzystający z przewozów niesprawnymi pojazdami, musieli przesiąść się do komunikacji zastępczej.

Znacznie gorzej wypadły wyniki kontroli prowadzonej w Kołobrzegu. Tam mobilną stację rozstawiono na wysokości cmentarza. W pierwszym dniu kołobrzeskiej odsłony akcji skontrolowano stan techniczny 11 autobusów. Wyniki badań były zatrważające. Tylko 1 autobus okazał się sprawny. Dowody rejestracyjne pozostałych zostały zatrzymane, a ich pasażerowie musieli przesiąść się do innych, podstawionych przez przewoźników. Najczęściej niedomagały dodatkowe systemy hamowania, systemy zawieszenia oraz układy kierownicze. Inspektorzy zauważali także wycieki płynów eksploatacyjnych.

Jak informują w Inspekcji Transportu Drogowego, kontrole prowadzone przy wykorzystaniu mobilnej stacji diagnostycznej potrwają w Zachodniopomorskiem jeszcze przez tydzień. Rozstawienie stacji w danym punkcie nie oznacza, że pod lupę brane są tylko przejeżdżające obok niej autobusy. Wytypowane do sprawdzenia pojazdy są sprowadzane nawet z odległych rejonów miasta, w którym akcja jest prowadzona. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego informuje przy tym, że każdy może zasugerować kontrolerom, jaki pojazd należałoby sprawdzić – wystarczy zawiadomić policję, która współpracuje z inspektorami. ©℗
(pw)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanny utopione
Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy