sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Stare militaria gromadzą ciekawskich

Stare militaria gromadzą ciekawskich

Stare militaria gromadzą ciekawskich
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 381 3351

Darłowo. Nie tylko z powodu słońca coraz goręcej na tzw. patelni w Darłówku Wschodnim przy ulicy Słowiańskiej. Przybywa chętnych do obejrzenia z bliska wciąż używanych eksponatów XVIII Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych.

 

Najwięcej turystów Marian Laskowski, organizator imprezy, spodziewa się w sobotę (4 lipca), gdy rozpocznie się inscenizacja ph. „Zdobycie Berlina”, aby upamiętnić 70. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Czynne są stoiska gastronomiczne, sklepy nad namiotem z pamiątkami i akcesoriami militarnymi, choć przede wszystkim oblegane są armaty, czołgi, samochody terenowe, motocykle czy samoloty, które sprowadzili nad Bałtyk kolekcjonerzy z całej Polski i zagranicy.

– Jestem tu już kolejny raz, nawet nie będę liczył który, ale mam rodzinę w niedalekim przecież Słupsku, to przyjeżdżam nad morze z bliskimi do Darłowa – powiedział pan Wacław spod Torunia.

Podobnie jak inni, nie mógł się doczekać, kiedy będzie dostępny punkt wycieczek po polu zlotowym w sprzęcie ciężkim, m.in. w amfibiach.

Spotkaliśmy też 5-osobową grupę w strojach zlotowych. Przyjechali z Bochum. Adam Migas, który pochodzi z Bytomia na Górnym Śląsku, od 1989 roku mieszka w Niemczech. Pracuje jako nauczyciel i finał roku szkolnego był sygnałem do 10-dniowego pobytu nad polskim morzem. Jego życiowa partnerka oraz jej troje dzieci w wieku 3, 7 i 11 lat pierwszy raz są w Polsce. Nie znają naszego języka, ale wszyscy już nauczyli się kilku słów, a „cześć” zabrzmiało już na powitaniu.

– Moi rodzice i siostra od lat tutaj przyjeżdżają i chwalą zlot, więc pomyślałem, żeby na wypoczynek zabrać moją panią z jej dziećmi, po przeglądnięciu informacji w Internecie i filmików na youtube – powiedział pan Adam. – Wszystkich nas chyba najbardziej zachęciło, że możemy jeździć w czołgach i w amfibiach oraz postrzelać z broni gazowej.

Cała piątka chwali, że Polska jest piękna i gościnna. Czy zachęcą innych do odwiedzin?

– Posłałem już zdjęcia przez facebooka do Niemiec – odpowiada pan Adam. – Darłowo szczególnie zachwalałem kolegom z Berlina. Mają blisko i być może przyjadą na zlot w ten weekend.

XVIII zlot potrwa do niedzieli (5 bm.) włącznie. Wieczorami dodatkową atrakcją są koncerty muzyczne, m.in. zespołów Marynarska Przygoda, Maczku Paczke i Babsztyl. ©℗

Tekst i fot. (m)

Podpis:

Adam Migas z partnerką i dziećmi na zlocie militarnym w Darłówku Wschodnim 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy