czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Stare militaria gromadzą ciekawskich

Stare militaria gromadzą ciekawskich

Stare militaria gromadzą ciekawskich
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 291 3351

Darłowo. Nie tylko z powodu słońca coraz goręcej na tzw. patelni w Darłówku Wschodnim przy ulicy Słowiańskiej. Przybywa chętnych do obejrzenia z bliska wciąż używanych eksponatów XVIII Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych.

 

Najwięcej turystów Marian Laskowski, organizator imprezy, spodziewa się w sobotę (4 lipca), gdy rozpocznie się inscenizacja ph. „Zdobycie Berlina”, aby upamiętnić 70. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Czynne są stoiska gastronomiczne, sklepy nad namiotem z pamiątkami i akcesoriami militarnymi, choć przede wszystkim oblegane są armaty, czołgi, samochody terenowe, motocykle czy samoloty, które sprowadzili nad Bałtyk kolekcjonerzy z całej Polski i zagranicy.

– Jestem tu już kolejny raz, nawet nie będę liczył który, ale mam rodzinę w niedalekim przecież Słupsku, to przyjeżdżam nad morze z bliskimi do Darłowa – powiedział pan Wacław spod Torunia.

Podobnie jak inni, nie mógł się doczekać, kiedy będzie dostępny punkt wycieczek po polu zlotowym w sprzęcie ciężkim, m.in. w amfibiach.

Spotkaliśmy też 5-osobową grupę w strojach zlotowych. Przyjechali z Bochum. Adam Migas, który pochodzi z Bytomia na Górnym Śląsku, od 1989 roku mieszka w Niemczech. Pracuje jako nauczyciel i finał roku szkolnego był sygnałem do 10-dniowego pobytu nad polskim morzem. Jego życiowa partnerka oraz jej troje dzieci w wieku 3, 7 i 11 lat pierwszy raz są w Polsce. Nie znają naszego języka, ale wszyscy już nauczyli się kilku słów, a „cześć” zabrzmiało już na powitaniu.

– Moi rodzice i siostra od lat tutaj przyjeżdżają i chwalą zlot, więc pomyślałem, żeby na wypoczynek zabrać moją panią z jej dziećmi, po przeglądnięciu informacji w Internecie i filmików na youtube – powiedział pan Adam. – Wszystkich nas chyba najbardziej zachęciło, że możemy jeździć w czołgach i w amfibiach oraz postrzelać z broni gazowej.

Cała piątka chwali, że Polska jest piękna i gościnna. Czy zachęcą innych do odwiedzin?

– Posłałem już zdjęcia przez facebooka do Niemiec – odpowiada pan Adam. – Darłowo szczególnie zachwalałem kolegom z Berlina. Mają blisko i być może przyjadą na zlot w ten weekend.

XVIII zlot potrwa do niedzieli (5 bm.) włącznie. Wieczorami dodatkową atrakcją są koncerty muzyczne, m.in. zespołów Marynarska Przygoda, Maczku Paczke i Babsztyl. ©℗

Tekst i fot. (m)

Podpis:

Adam Migas z partnerką i dziećmi na zlocie militarnym w Darłówku Wschodnim 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi