czwartek, 18 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Spawy szyn w części do poprawki

Spawy szyn w części do poprawki

Spawy szyn w części do poprawki
Data publikacji: 2015-12-01 21:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:30
Wywietleń: 2415 44615

Wszystkie spawy w łącznej liczbie 951 na 4-kilometrowym odcinku trasy tramwajów na prawobrzeżu z Basenu Górniczego do pętli Turkusowa już po badaniu. Kontrola ich stanu technicznego zakończyła się w poniedziałek, 30 listopada. I już wiadomo, że część z nich kwalifikuje się do poprawki po trzech miesiącach eksploatacji torowiska.

Sprawdzanie krok po kroku połączeń szyn zarządzono po tym, jak w niedzielę, 22 listopada, stwierdzono pęknięcia na jednym z nich. To wymusiło wtedy ponaddwugodzinny przestój w kursowaniu składów i doraźną naprawę przez służby pogotowia technicznego i torowego spółki Tramwaje Szczecińskie. Ze względów bezpieczeństwa na całym odcinku od ponad tygodnia obowiązuje tramwaje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Lustracja jakości spawów trwała od minionego czwartku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele spółki Tramwaje Szczecińskie, użytkownika torowiska, inżyniera kontraktu, którym przy inwestycji była spółka Eko-Inwest, a także firmy P.R.T., jednego z podwykonawców robót zleconych przez generalnego wykonawcę inwestycji, którym było konsorcjum firm Szybki Tramwaj-Strabag.

- Po obejrzeniu wszystkich połączeń szyn, zdecydowano o poprawieniu  ok. 3 procent z nich.  Spawy będą sukcesywnie wymieniane w godzinach nocnych począwszy od nocy z 2 na 3 grudnia. Następnie zostaną poddane ekspertyzie technicznej, która powinna wyjaśnić przyczyny zjawiska pękania niektórych z nich – poinformowała we wtorek Ewa Bałdyga, rzeczniczka prasowa spółki Strabag.

Nowe łączenia w tych miejscach, co do których jakości pojawiły się zastrzeżenia, będą wykonane poprzez spawanie elektryczne elektrodowe, które – jak wyjaśniła rzecznika Strabagu - jest najodpowiedniejsze przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych. Protokół z przeglądu we wtorek, 1 grudnia, został dostarczony zamawiającemu, czyli do wydziału inwestycji miejskich w urzędzie miasta.

Przypomnijmy, że kilka dni temu, z piątku na sobotę (27/28 listopada) , w torze na prawobrzeżu przed dojazdem na most Pionierów, którym kursują tramwaje do Basenu Górniczego i dalej do centrum miasta, wymieniona została również uszkodzona szyna, w której spaw „puścił" po niespełna trzymiesięcznej eksploatacji, w niedzielę 22 listopada. ©℗

 Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

Komentarze

fazer
zmieńcie nazwe na wolny tramwaj
2015-12-04 12:29:08
Motorniczy
W mieście gdzie jest setki spawaczy stoczniowych "puszczają" spawy na nowo wybudowanym torowisku?? No cóż CCC ( Cena Czyni Cuda) wygrywa "najtańsza" oferta. Wstrzymywania ruchu tramwaju, ograniczenia prędkości, itp. niedociągnięć nie wlicza się przecież w koszty inwestycji. A że z STM ( Szybki Tramwaj Miejski) za który zapłaciliśmy wszyscy, otrzymaliśmy ŚTM ( Ślimaczy Tramwaj Miejski) to już sprawa dla prokuratora. Ciekawe czy któryś urzędas wpadnie na pomysł żeby z powodu wad mających wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji STM cofnąć dokumenty odbioru końcowego, w co wątpię. Przecież w dokumentach wszystko jest w porządku to nie wina dokumentów tylko SZYN.
2015-12-02 10:29:29
Szanowni Redaktorzy "K.Szcz."
Napiszcie artykuł o tym "szybkim" tramwaju jak już będzie zrobiony na gotowo, na cacy! Nie traćcie energii na mydlane zapewnienia,że to tylko 30 spawów do poprawki i nie zapewniajcie pasażerów ,że jadą bezpiecznie... Robota spartolona a prokuratorzy podkulili ogony...
2015-12-02 08:32:12
szron
Niekompetencja wykonawcy wyłazi, ale on brał tylko udział w przetargu. Niekompetencja nadzoru bije po oczach, ale pewnie dokumenty na wszystko mają w komplecie i wykazali się "dobrą wolą". Niekompetencja miasta, gdyż dopuściło do odbioru bubla, ale przecież to z publicznych pieniędzy, czyli niczyich, więc można będzie poprawiać w nieskończoność, łatać bubla bublem. Ograniczyć prędkość przejazdu? Czemu nie, bezpieczeństwo najważniejsze ! Proponuję ograniczyć prędkość szybkiego tramwaju do ZERA ! Skończą się wszelkie kłopoty. Nic nie będzie "puszczać", pękać, przewracać, przechylać, zapadać, usychać. Nie będą potrzebne windy, oświetlenie itp. a najważniejsze, przestaną się plątać ludzie i narzekać !!! Trwałość projektu da się utrzymać, a po torowiskach puścić autobusy, i już będzie dobrze. Chyba, że z okazji zbliżających się Świąt, puścić torowiskiem zaprzęgi reniferów.
2015-12-02 08:30:41
szron
Niekompetencja wykonawcy wyłazi, ale on brał tylko udział w przetargu. Niekompetencja nadzoru bije po oczach, ale pewnie dokumenty na wszystko mają w komplecie i wykazali się "dobrą wolą". Niekompetencja miasta, gdyż dopuściło do odbioru bubla, ale przecież to z publicznych pieniędzy, czyli niczyich, więc można będzie poprawiać w nieskończoność, łatać bubla bublem. Ograniczyć prędkość przejazdu? Czemu nie, bezpieczeństwo najważniejsze ! Proponuję ograniczyć prędkość szybkiego tramwaju do ZERA ! Skończą się wszelkie kłopoty. Nic nie będzie "puszczać", pękać, przewracać, przechylać, zapadać, usychać. Nie będą potrzebne windy, oświetlenie itp. a najważniejsze, przestaną się plątać ludzie i narzekać !!! Trwałość projektu da się utrzymać, a po torowiskach puścić autobusy, i już będzie dobrze. Chyba, że z okazji zbliżających się Świąt, puścić torowiskiem zaprzęgi reniferów.
2015-12-02 08:29:48
Paweł
Te 3% spawów to około 28 z 951 sztuk, a to całkiem sporo. Pytanie czy nikt tego nie nadzorował?
2015-12-02 07:41:08
qwerty
Przyczyna pękania spawów?TANIOŚĆ I BYLEJAKOŚĆ