czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Słowik aresztowany

Słowik aresztowany

Słowik aresztowany
Data publikacji: 2017-02-03 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:09
Wywietleń: 2858 210728

Posiedzenia aresztowe dotyczące zatrzymanych we wtorek przez Centralne Biuro Śledcze trzynastu członków grupy przestępczej trwały cały czwartek. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód uwzględnił wszystkie wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie. Podejrzani spędzą za kratami ponad 2 miesiące.

Sąd uznał, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych wszystkich zarzuconych im przestępstw. Jakich? Przestępstwa mają przede wszystkim charakter gospodarczy - wyłudzenia podatku VAT. Ale aresztowanym zarzuca się również pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze. I najważniejsze, udział w grupie przestępczej.

Sąd zauważył, że grożące podejrzanym kary więzienia (przekraczające 8 lat) mogą skłonić ich np. do matactwa, czyli ustalania wspólnych wersji przebiegu zdarzeń, czy wpływania na wyjaśnienia innych podejrzanych lub zeznania świadków. Wszystko po to, by uniknąć odpowiedzialności karnej. W takich sytuacjach należałoby się również liczyć z ucieczką lub ukrywaniem się niektórych osób. Sąd zdecydował się więc na zastosowanie najsurowszego, izolacyjnego środka zapobiegawczego: tymczasowego aresztowania.

Przypomnijmy, że chodzi o członków grupy przestępczej. W jej skład wchodzili m.in. członkowie mafii pruszkowskiej, którzy po wyjściu z więzień, gdzie odsiadywali wyroki za popełnienie podobnych przestępstw, znów zaczęli łamać prawo. Wśród zatrzymanych jest również Andrzej Z. ps. Słowik, który kiedyś był jednym z szefów „Pruszkowa” – do dziś jest znany w polskim światku przestępczym; choć weteran, wciąż ma ogromne wpływy. A także Leszek D. ps. Wańka i Janusz P. ps. Parasol.

Śledztwo wykazało, że działali w różnych miastach, choć najaktywniejsi byli ponoć w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Funkcjonowali od 2013 r. Prowadzone przez szczecińską Prokuraturę Regionalną postępowanie ma charakter wielowątkowy. Mówi się, że związane jest z licznymi przestępstwami popełnianymi przez kilkadziesiąt osób.

Postanowienia Sądu Rejonowego nie są prawomocne i przysługują na nie zażalenia do Sądu Okręgowego. Są jednak natychmiast wykonalne i podejrzani już zostali osadzeni w areszcie tymczasowym.

Leszek Wójcik

Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

Komentarze

Dedal
Rozumiem że nie zostali zresocjslizowani podczas wcześniejszego pobytu. DOŻYWOCIE!!!
2017-02-04 05:11:31
Zenek
Wielu ludzi skrzywdzili w normalny panstwie prawa i sprawiedliwosci juz dawno by wisieli a majatek przepadl by na rzecz panstwa!!!! Nic sobie nierobia z prawa i maja wszystko gdzies bo uwazaja ze moga wszystko kupic!!!! TAK JESTEM ZA KARA SMIERCI!!!!!!
2017-02-03 23:50:36
Kibic
Slowik to pierwszy bramkarz "Pogoni". To grzeczny chlopak. Kurier coraz to gorszy. Nie dziwota. Kurier to tuba PO,Krzystka i Geblewicza.
2017-02-03 14:43:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje