wtorek, 20 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sezonowe pod kontrolą

Sezonowe pod kontrolą

Sezonowe pod kontrolą
Data publikacji: 2015-07-22 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 01:57
Wywietleń: 250 2719

Szczeciński sanepid otrzymuje zgłoszenia interwencyjne dotyczące sezonowej sprzedaży warzyw i owoców na terenie miasta. Inspektorzy przypominają, że obiekty prowadzące taką działalność tymczasową, podlegają obowiązkowemu zatwierdzeniu przez służby sanitarne.

 - W odniesieniu do tego typu obiektów właściwym w sprawach rejestracji oraz zatwierdzania jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - informuje Agnieszka Potocka, rzecznik PPIS w Szczecinie. - Wymagania jakie powinien spełniać obiekt tymczasowy reguluje rozdział III rozporządzenia 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia obiekty te powinny być tak usytuowane i skonstruowane, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia żywności, w miejscach gdzie jest możliwy dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych i higienicznych (dopuszczalna jest umowa z innym zakładem, prowadzącym działalność stałą w zakresie użyczenia sanitariatów).

- W przypadku wprowadzania do obrotu artykułów spożywczych wymagających zachowania łańcucha zimna, należy utrzymywać i monitorować właściwe warunki termiczne żywności - mówi Agnieszka Potocka. - Należy wprowadzić również system kontroli wewnętrznej, dostosowany do profilu prowadzonej działalności oraz posiadać dokumentację potwierdzającą brak przeciwwskazań zdrowotnych do prac związanych z kontaktem z żywnością.

Inspektorzy sanitarni w związku ze zgłoszeniami o nieprawidłowościach w tym zakresie interweniowali w bieżącym roku siedem razy, w sześciu przypadkach skończyło się postępowaniem mandatowym.

Prowadzenie takiej działalności bez wymaganych zgód wiąże się z karą od 1000 zł do 5000 zł. Kary te nakłada wojewódzki inspektor sanitarny.

(gan)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy