sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Sezonowe pod kontrolą

Sezonowe pod kontrolą

Sezonowe pod kontrolą
Data publikacji: 2015-07-22 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 01:57
Wywietleń: 212 2719

Szczeciński sanepid otrzymuje zgłoszenia interwencyjne dotyczące sezonowej sprzedaży warzyw i owoców na terenie miasta. Inspektorzy przypominają, że obiekty prowadzące taką działalność tymczasową, podlegają obowiązkowemu zatwierdzeniu przez służby sanitarne.

 - W odniesieniu do tego typu obiektów właściwym w sprawach rejestracji oraz zatwierdzania jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - informuje Agnieszka Potocka, rzecznik PPIS w Szczecinie. - Wymagania jakie powinien spełniać obiekt tymczasowy reguluje rozdział III rozporządzenia 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia obiekty te powinny być tak usytuowane i skonstruowane, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia żywności, w miejscach gdzie jest możliwy dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych i higienicznych (dopuszczalna jest umowa z innym zakładem, prowadzącym działalność stałą w zakresie użyczenia sanitariatów).

- W przypadku wprowadzania do obrotu artykułów spożywczych wymagających zachowania łańcucha zimna, należy utrzymywać i monitorować właściwe warunki termiczne żywności - mówi Agnieszka Potocka. - Należy wprowadzić również system kontroli wewnętrznej, dostosowany do profilu prowadzonej działalności oraz posiadać dokumentację potwierdzającą brak przeciwwskazań zdrowotnych do prac związanych z kontaktem z żywnością.

Inspektorzy sanitarni w związku ze zgłoszeniami o nieprawidłowościach w tym zakresie interweniowali w bieżącym roku siedem razy, w sześciu przypadkach skończyło się postępowaniem mandatowym.

Prowadzenie takiej działalności bez wymaganych zgód wiąże się z karą od 1000 zł do 5000 zł. Kary te nakłada wojewódzki inspektor sanitarny.

(gan)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi