sobota, 21 kwietnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sąd: Oświadczenie Jacka Piechoty zgodne z prawdą

Sąd: Oświadczenie Jacka Piechoty zgodne z prawdą

Sąd: Oświadczenie Jacka Piechoty zgodne z prawdą
Data publikacji: 2018-03-22 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-23 12:26
Wywietleń: 1444 319436

Sąd Okręgowy w Szczecinie orzekł w czwartek, że Jacek Piechota były minister, poseł i działacz SLD ze Szczecina, złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Było to już kolejne korzystne dla niego rozstrzygnięcie w serii procesów lustracyjnych.

Piechota po raz pierwszy, jako tajny współpracownik PRL-owskiej SB, pojawił się na tzw. liście Antoniego Macierewicza, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Potem na liście agentów, sporządzonej przez Andrzeja Milczanowskiego - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. Piechota napisał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie był współpracownikiem SB. Jednak z dokumentów IPN wynika, że w maju 1984 roku został zarejestrowany przez szczecińską Służbę Bezpieczeństwa jako TW Robert. Miał się zajmować m.in. inwigilowaniem harcerzy ze szczecińskich hufców. Piechota twierdzi, że nie był TW Robert. Ale zawartość jego teczki została zniszczona w listopadzie 1989 roku.

We wrześniu 2014 roku przed szczecińskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces lustracyjny Piechoty. W lutym 2015 roku zapadł wyrok - sąd uznał, że brakuje dowodów wskazujących na współpracę Piechoty z organami SB. IPN odwołał się od tego orzeczenia do szczecińskiego Sądu Apelacyjnego. Ten uznał, że sprawa powinna zostać ponownie rozpoznana. Trafiła znowu do szczecińskiego Sądu Okręgowego.

W grudniu 2015 roku ruszył kolejny proces lustracyjny Piechoty. Rok później sąd uznał, że nie ma dowodów na jego współpracę z SB. Ale IPN ponownie się odwołał. I sprawa znowu trafia do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W czerwcu 2017 r. uchylił on wyrok uniewinniający eksministra i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Bo zdaniem sądu zeznania jednego ze świadków - byłego oficera SB - są niewiarygodne, a ocena dowodów dokonana przez "okręgówkę" była zbyt dowolna i nielogiczna. Sprawa wróciła więc znowu do szczecińskiego Sądu Okręgowego.

(dar)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Komentarze

Zygmunt
Jacek Piechota powinien złożyć wniosek do sądu żeby Antoni Macierewicz pocałował Go Publicznie w DUPĘ.
2018-03-23 12:09:48
Do Jerzy Pachomow poniżej.
Jerzy ma rację. PIS nie będzie wiecznie u władzy. Za 2 lata skończy się ten koszmar i znowu będzie tak jak było. Nie trzeba będzie ukrywać majątków czy też przepisywać na rodziny i znajowmych. Taki Alek Kwaśniewski kupił rezydencję w Szwajcarii nad jeziorem genewskim. Nie wytrzymał ciśnienia. Trzeba wierzyć w system . Nasz system. Trzymaj się Jacek.
2018-03-23 08:21:51
Do realisty
A wisienką na torcie będzie to, że za 10 razem okaże się winny. Ileż to razy jedne sądy zmieniały orzeczenia innych nie mając żadnych nowych dowodów w sprawie. A koszty rosną i kto za to zapłaci? IPN? Oczywiście z naszych podatków.
2018-03-23 07:04:12
"Wygrane"... piechota nie chodza
A bo to tylko "Bolek" mial w tamtych latach "Szczesliwy Punkt TO-TO-LOT-KA"...
2018-03-22 23:58:17
Z Nieruchomosciami juz wowczas...
Smieje sie zawsze Ten - kto smieje sie OSTATNI... a Sprawa jeszcze nie osiagnela Konca ??
2018-03-22 23:48:21
PiSdzielcze trole...
Łyso wam,kundle ???
2018-03-22 20:17:54
gdzie żyje się nienormalbie?
czyli Piechota żył normalnie w PRL - to "skandal" "sowiecka dyktatura" a tu normalne życie
2018-03-22 18:59:15
Udawana skromność.
Czytałem oświadczenie majątkowe J. Piechoty , kiedy jeszcze był w polityce ( ponad 10 lat temu ). Miał wtedy nieruchomości w Szczecinie i nad morzem . To było już wtedy warte kilka milionów. Domyślam się , za pan Jacek przepisał majątek na dzieci i dzisiaj ma tylko kilka milionów z okazałym domem na czele. Po co ta skromność , panie Jacku.
2018-03-22 18:50:35
Bezstronny
Za ustawę o IPN Ziobro powinien być natychmiast odwołany.
2018-03-22 18:30:27
Jacek Piechota
Dziękuję wszystkim, którzy uczciwie i obiektywnie podchodzą do tej sprawy. Dziękuję za słowa wsparcia. Do dziś nie wiem o czym miałem donosić - ówczesna opozycja jakoś się ze mną tajemnicami nie dzieliła. Tych, którzy coś wiedzą o moich milionach, proszę o podzielenie się tą wiedzą. Oddam 20% znaleźnego i pospłacam moje kredyty. Wszystkich pozdrawiam - tych drugich mniej serdecznie!
2018-03-22 18:15:07
Tylko stwierdzam
A Zi.ebro znowu się pomylił
2018-03-22 18:00:29
Hejki
Prawda prawdą, a zamach w Smoleńsku był.
2018-03-22 17:47:17
Podejrzenia.
Władze banków szwajcarskich odmówiły ministrowi Ziobro informacji na temat kont polskich polityków . To był 2007 r. Media mówiły wtedy m.in o byłym ministrze gospodarki w rządzie SLD czyli o Jacku Piechocie.
2018-03-22 16:35:13
Ojciec Nil
Mogą sobie składać i 100 odwołań. Dopóki nie nastaną Sądy kapturowe to Jackowi nic nie grozi, bo jak widać nie był żadnym TW.A tym ujadaczom mówię: jak już nie będą mieli kogo lustrować to i was wezmą na tapetę i dla przykładu skarzą. A czemu? Bo ujadacze często sami mają coś na sumieniu w myśl zasady, że "złodziej najgłośniej krzyczy łapać złodzieja...". Ciekawe coście robili np. w styczniu 1982 roku? Walczyliście z komuną, czy ze spuszczoną główką mamrotaliście coś po nosem? A Jacek akurat wtedy organizował REALNĄ POMOC dla powodzian w Płocku.... HA HA HA Więc wolę JP niż konformistów :)
2018-03-22 15:26:13
Pol
Osoby pełniące określone stanowiska publikowały oświadczenia majątkowe. Są one dostępne. P co ta zawiść
2018-03-22 15:26:08
Mówię partia myślę leni
Nie należał, tylko sympatyzował.
2018-03-22 15:08:16
do dorobil się
to ile melonów ma naprawde Piechota
2018-03-22 14:33:08
Czy wiadomo ile NAPRAWDĘ wynosi majątek Piechoty ??
.
2018-03-22 14:09:54
Dorobił się?
Pisze ktoś „dorobił się dziesiątków milionów. To są pomówienia. Wniosek o IP i do sądu z takim półgłówkiem. Niech udowodni te dziesiątki milionów.
2018-03-22 14:03:53
Jerzy Pachomow
Jacek nie jest łatwo dojść do prawdy.Trzymaj się.Nie trać wiary w system.Pozdrawiam.
2018-03-22 13:56:32
TW śmiecie.
TW - tajni donosiciele komunistycznych służb to śmiecie. Ludzie nie warci , aby im podać rękę. Donosili na kolegów z pracy , sąsiadów , rodzinę . Byli dobrze opłacani. Kwintesencja szujostwa. Zrobili wielką karierę w III RP dzięki ochronie prawno - medialnej z Gazetą Wyborczą i TVN na czele. Ale zazwyczaj członków PZPR esbecja nie zatrudniała. To dziwna sprawa.
2018-03-22 13:56:29
Lewackie bakterie.
Od niby upadku komuny Szczecinem rządzi czerwona sitwa. Oni są nietykalni. Jedni nazywali się SLD , inni Unia Wolności , jeszcze inni PO , PSL lub Nowoczesna. Ale to są te same grożne lewackie bakterie.
2018-03-22 13:46:32
Wielka przegrana uczciwych.
Po tak zwanej rewolucji Solidarności , towarzysze z prosowieckiej PZPR i ich rodziny to milionerzy , a autentyczni , uczciwi bohaterowie tamtych lat żyją na skraju nędzy. Złodziejska prywatyzacja , korupcja , nepotyzm i jeszcze ich sędziowie. Bo w Polsce nie było lustracji sędziów. Czy Piechota donosił czy nie donosił to dzisiaj bez znaczenia. Ciekawsze jest jak będąc ponad 30 lat działaczem partyjnym w PZPR i SLD "dorobił" się dziesiątków milionów złotych. W Polsce skazuje się ludzi za kradzież batoników wartości 1 zł , a nie złodzieji państwowych milionów złotych.
2018-03-22 13:31:15
Na polecenie partii
Każdy chciał na piechocie zrobić "wynik" IPN dwoił się i troił,zaklinał pogodę,wymyślał najbardziej absurdalne dowody i snuł wnioski.Wtórował mu SO powielając cały ten jak się okazuje nic nie warty materiał dowodowy.z uporem maniaka usiłowali wszystkim wmówić,przypisać agenturalną przeszłość politycznego konkurenta.Typowe to dla reżimowej władzy,która zrobi wszystko by wyeliminować wroga.Teraz piechota niech rozpoczyna procesy cywilne-będzie miał zabezpieczenie na godne i dostatnie życie.
2018-03-22 13:18:19
Olek
Harcmistrz "TW Robertem", czy TW Robert "harcmistrzem" - oto jest pytanie.
2018-03-22 12:50:39
:)
Przecież TW były szuje, które donosiły na kolegów ze środowiska antykomunistycznego, więc jak działacz PZPR miał to robić? ;)
2018-03-22 12:46:19
.
Kara Mustafa wielki wódz Krzyżaków Pobił Szwedów pod Pskowem Potem zdobył Kraków.
2018-03-22 12:30:14
Realista
Złożą dziesiąte odwołanie.
2018-03-22 12:16:07