wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Rozmiar (jednak) ma znaczenie!

Rozmiar (jednak) ma znaczenie!

Rozmiar (jednak) ma znaczenie!
Data publikacji: 2017-08-30 06:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-30 09:55
Wywietleń: 914 290008

To jedna z najbardziej toksycznych roślin inwazyjnych, jaka współcześnie zajmuje coraz większe - także zurbanizowane - obszary naszego kraju. Mowa o barszczu Sosnowskiego, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi oraz zwierząt. Wiele ognisk tej rośliny zlokalizowano również w Szczecinie. Czy nad Rusałką także?

Barszcz Sosnowskiego to niegdysiejsza roślina pastewna, sprowadzona i uprawiana w naszym kraju jako pokarm dla trzody chlewnej i bydła. Teraz to zagrożenie. Jest niczym plaga prowadząca do degradacji naturalnego środowiska, wyniszczająca wszystkie gatunki flory. W niekontrolowany sposób zagarnia coraz to większe obszary kraju. Jest tym bardziej niebezpieczna, że trudno ją zwalczyć nawet przy użyciu silnej chemii. Nieskuteczne okazuje się nawet jej cięcie i zakopywanie w ziemi.

Barszcz Sosnowskiego jest również niebezpieczny. To ze względu na swoją toksyczność (furanokumaryna) oraz działanie alergizujące. U ludzi powoduje zapalenie skóry , powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Jest niebezpieczny dla alergików: doprowadza do puchnięcia tchawicy i dusi. U czworonogów wywołuje podrażnienie przewodu pokarmowego: biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne.

Groźny w skutkach jest każdy kontakt z tą rośliną. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 30 sierpnia 2017 r.

Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: Barszcz Sosnowskiego - jak podejrzewa Aleksander Nieczajew - pojawił się znów przy Rusałce w parku Kasprowicza. Tym razem pomiędzy małym a łukowym mostkiem, a od strony parku.

Fot. Aleksander Nieczajew

Komentarze

pikolo
Ostatnie zdanie nie jest napisane w języku polskim.
2017-08-30 09:40:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej