poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Rozmiar (jednak) ma znaczenie!

Rozmiar (jednak) ma znaczenie!

Rozmiar (jednak) ma znaczenie!
Data publikacji: 2017-08-30 06:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-30 09:55
Wywietleń: 960 290008

To jedna z najbardziej toksycznych roślin inwazyjnych, jaka współcześnie zajmuje coraz większe - także zurbanizowane - obszary naszego kraju. Mowa o barszczu Sosnowskiego, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi oraz zwierząt. Wiele ognisk tej rośliny zlokalizowano również w Szczecinie. Czy nad Rusałką także?

Barszcz Sosnowskiego to niegdysiejsza roślina pastewna, sprowadzona i uprawiana w naszym kraju jako pokarm dla trzody chlewnej i bydła. Teraz to zagrożenie. Jest niczym plaga prowadząca do degradacji naturalnego środowiska, wyniszczająca wszystkie gatunki flory. W niekontrolowany sposób zagarnia coraz to większe obszary kraju. Jest tym bardziej niebezpieczna, że trudno ją zwalczyć nawet przy użyciu silnej chemii. Nieskuteczne okazuje się nawet jej cięcie i zakopywanie w ziemi.

Barszcz Sosnowskiego jest również niebezpieczny. To ze względu na swoją toksyczność (furanokumaryna) oraz działanie alergizujące. U ludzi powoduje zapalenie skóry , powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Jest niebezpieczny dla alergików: doprowadza do puchnięcia tchawicy i dusi. U czworonogów wywołuje podrażnienie przewodu pokarmowego: biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne.

Groźny w skutkach jest każdy kontakt z tą rośliną. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 30 sierpnia 2017 r.

Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: Barszcz Sosnowskiego - jak podejrzewa Aleksander Nieczajew - pojawił się znów przy Rusałce w parku Kasprowicza. Tym razem pomiędzy małym a łukowym mostkiem, a od strony parku.

Fot. Aleksander Nieczajew

Komentarze

pikolo
Ostatnie zdanie nie jest napisane w języku polskim.
2017-08-30 09:40:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi