piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Rating dalej stabilny

Rating dalej stabilny

Rating dalej stabilny
Data publikacji: 2015-07-20 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:20
Wywietleń: 330 4706

Agencja Fitch Ratings potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Szczecina. Badanie zakłada m.in. utrzymanie zadłużenia bezpośredniego poniżej 65 proc. dochodów bieżących gminy, a miasto będzie nadal ostrożnie zarządzać finansami.

Z ogłoszonego w poniedziałek raportu wynika, że Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie “BBB+”. Utrzymał także stabilną perspektywę oceny. Krajowy rating długoterminowy określił na poziomie “AA-(pol)“ z perspektywą stabilną.

 Według oceniających Szczecin zasłużył sobie na dobrą notę ostrożną polityką finansową, umiarkowanym poziomem długu i stałym wypracowywaniem nadwyżki operacyjnej. Według Fitcha jest ona 2,5 do 3 razy wyższa od obsługi miejskiego zadłużenia i wynosi ponad 200 mln złotych rocznie w stosunku do około 80 milionów złotych kosztów obsługi kredytów.

Analitycy zakładają, że Szczecin utrzyma wydatki majątkowe na wysokim poziomie (ok. 750 mln zł w 2015) posiłkując się jednak funduszami pomocowymi, przede wszystkim unijnymi. Mimo to uważają, że na koniec 2015 roku zadłużenie miasta przekroczy miliard złotych, przede wszystkim w związku z planami zaciągnięcia przez gminę kredytu w wysokości ok. 180 milionów złotych na rozliczenie zakończonych inwestycji, głównie współfinansowanych przez UE.

Według Fitch pozytywny rating jest w dużej mierze uzależniony od właściwego zarządzania finansami miasta i utrzymania kontroli nad wydatkami przede wszystkim w sferze oświaty i pomocy społecznej. Na obniżenie oceny mogłoby zdaniem analityków wpłynąć także znaczne rozbudowanie programu inwestycyjnego miasta, który musiałby skutkować istotnym wzrostem zadłużenia gminy.

(ArR)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi