niedziela, 18 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Rating dalej stabilny

Rating dalej stabilny

Rating dalej stabilny
Data publikacji: 2015-07-20 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:07
Wywietleń: 384 4706

Agencja Fitch Ratings potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Szczecina. Badanie zakłada m.in. utrzymanie zadłużenia bezpośredniego poniżej 65 proc. dochodów bieżących gminy, a miasto będzie nadal ostrożnie zarządzać finansami.

Z ogłoszonego w poniedziałek raportu wynika, że Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie “BBB+”. Utrzymał także stabilną perspektywę oceny. Krajowy rating długoterminowy określił na poziomie “AA-(pol)“ z perspektywą stabilną.

 Według oceniających Szczecin zasłużył sobie na dobrą notę ostrożną polityką finansową, umiarkowanym poziomem długu i stałym wypracowywaniem nadwyżki operacyjnej. Według Fitcha jest ona 2,5 do 3 razy wyższa od obsługi miejskiego zadłużenia i wynosi ponad 200 mln złotych rocznie w stosunku do około 80 milionów złotych kosztów obsługi kredytów.

Analitycy zakładają, że Szczecin utrzyma wydatki majątkowe na wysokim poziomie (ok. 750 mln zł w 2015) posiłkując się jednak funduszami pomocowymi, przede wszystkim unijnymi. Mimo to uważają, że na koniec 2015 roku zadłużenie miasta przekroczy miliard złotych, przede wszystkim w związku z planami zaciągnięcia przez gminę kredytu w wysokości ok. 180 milionów złotych na rozliczenie zakończonych inwestycji, głównie współfinansowanych przez UE.

Według Fitch pozytywny rating jest w dużej mierze uzależniony od właściwego zarządzania finansami miasta i utrzymania kontroli nad wydatkami przede wszystkim w sferze oświaty i pomocy społecznej. Na obniżenie oceny mogłoby zdaniem analityków wpłynąć także znaczne rozbudowanie programu inwestycyjnego miasta, który musiałby skutkować istotnym wzrostem zadłużenia gminy.

(ArR)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy