czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Premiowe wykręty prezydenta Krzystka

Premiowe wykręty prezydenta Krzystka

Premiowe wykręty prezydenta Krzystka
Data publikacji: 2016-09-06 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:39
Wywietleń: 261 153800

Do zreferowania informacji z uzasadnieniem dla rocznych premii wypłaconych prezesom spółek komunalnych prezydent Szczecina Piotr Krzystek wydelegował na forum rady miasta we wtorek szefów rad nadzorczych tych spółek, dla których jest organem założycielskim. Radnych ten wybieg zbulwersował, uznali takie zachowanie Krzystka za arogancję i ignorancję. 

- To cwany myk prezydenta, bo jest z niego spryciula i wypuścił nam szefów rad nadzorczych, zamiast sam uzasadnić premie roczne dla prezesów, których wysokość bulwersuje - oświadczyła Małgorzata Jacyna-Witt, radna niezrzeszona. - To ludzie z jego politycznego wskazania i premiuje ich de facto za trwanie na stanowiskach. Basta rozdawnictwu i swawolnemu dysponowaniu publicznymi pieniędzmi. 

- Zadaniem szefa każdej firmy jest właściwe nią zarządzanie, a prezesi takich spółek komunalnych winni być za to dobrze wynagradzani, a nie sowicie nagradzani i premiowani. To oburzające - mówiła Urszula Pańka, radna PO. 

Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący rady nadzorczej  Tramwajów Szczecińskich tak uzasadniał nagrodę roczną dla prezesa Krystiana Wawrzyniaka: - Oceniam bardzo pozytywnie jego działalność, jego skuteczność i zapobiegliwość. Pochlebne opinie wystawili mu też moi koledzy związkowcy. Pozyskanie dodatkowo prawie 31 mln zł do zakupu taboru tramwajowego, spółka dużo inwestuje, zwiększone są przewozy i wpływy. 452 tys. zł to wynik dodatni spółki za 2015 roku. 

Władysław Dzikowski, przewodniczący prezydenckiego klubu Bezpartyjnych, opowiadał o nieprzespanych nocach prezesów zarządzających. Tu chodzi o spór z prezydentem dla sporu, a np. radni PO zapomnieli czas, kiedy np.ich marszałek Olgierd Geblewicz pobierał premie roczne po 42-45 tys. zł jako prezes ZWiK - ripostował, przytaczając też wysokość premii dla kadry zarządzającej w spółkach i jednostkach podległych marszałkowi województwa.

- Skoro prezydent nie ma odwagi powiedzieć za co darował po 42 tys. zł każdemu z prezesów, to ja powiem - odpowiadał Wojciech Dorżynkiewicz, radny niezrzeszony. I wyliczał: -  Andrzej Feterowski z Technoparku Pomerania sukces odniósł, bo wynajął metry kwadratowe i dostał 38 tys. zł premii, Tomasz Lachowicz w ZUO zarabia i zasiada w dwóch radach nadzorczych, a grozi nam utrata dotacji na przerwaną budowę spalarni, Krystian Wawrzyniak z TS pobiera pensji 17 tys. z i zasiada w radzie nadzorczej innej gminnej firmy, a szyny na nowych torowiskach pękają. 

- Nas interesuje informacja prezydenta - naciskał marek Duklanowski, przewodniczący klubu radnych PiS. - Panów z rad nadzorczych spółek miejskich chętnie posłuchamy na posiedzeniach komisji, bo tam jest właściwe forum. Na sesji żądamy wyjaśnień od Piotra Krzystka. ©℗ 

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Komentarze

KISIEL
DUKLANOWSKI BYŁ NA GARNUSZKU KRZYSTKA PRZEZ 4 LATA A DALEJ JEST BALICKA ,DZIKOWSKI, JERZYK I WIELU INNYCH SPÓŁKA MIEJSKA PATENT DLA SWOICH CO KOLBOWICZ ROBI W PLECIUDZE CHYBA DORABIA W KAFETERII
2016-09-08 21:26:51
Piotr
Wstydu nie macie wyciągać łapę po forsę ! A ty Krzystek nie kłam jak faryzeusz.
2016-09-07 19:41:45
****
Zamknijcie się dzieciaki. Lekcje odrobione?
2016-09-07 13:43:09
nie głosowałem na prezia
Zachowanie Krzystka to modelowy przykład tzw. arogancji władzy.
2016-09-06 22:37:51
niech żyje nam!
a kto z nami nie wypije, niech pod urną zaśnie...
2016-09-06 21:48:17
radny
A czas się kończy i trzeba wylądować na ciepłej posadzie jak Geblewicz. Dzisiaj ja daję, a jutro dostanę synekurę ! A że nagradza, nie ze swego hojny.
2016-09-06 16:30:57
@
Odwołać i rozliczyć , i prezydenta i radnych i rady nadzorcze !!!
2016-09-06 16:26:44
Szczecinianin
jedna nagroda, druga nagroda i miejsce w radzie nadzorczej "zaklepane".
2016-09-06 16:04:22
Jarun
Na anonimy nie odpowiadam ! A Jacyna-Wit ma argumentację przekupki, która wzięła się pod boki i dawaj...nadawać.
2016-09-06 14:55:25
Jarun
Za 40 tys. zł gotowy jestem tez kila nocy nie przespać. Uzasadnienie nagród przez Drzazgę, Dzikowskiego po prostu są bezczelne - wyśmiewają ludzi, którzy ciężko pracują i żadnej nagrody nie dostaną. Dlaczego radni nie chcą obniżyć pensji dla prezesów? Bo to kolesie, z jednej szajki !
2016-09-06 14:42:07
@Jarun
A kto wam kazał wybierać Krzystka ponownie na prezydenta? Mieliście "chamy złoty róg".
2016-09-06 14:35:28
Jarun
Robią pustynię i nazywają to demokracją. Ustalają sobie pensje, które 8-krotnie przekraczają "normalne pobory". A my nie mamy na nic wpływu. Jaki mamy wpływ na ich pensje, podatki którymi nas potem "łupią", nagrody, stanowiska? Żadnego !!! I tego złodziejskiego układu Oni będą bronić, nazywając to demokracją. A przecież mogą obniżyć pensje prezesom ! "Ręka rękę myje" -krzywdy sobie nie zrobią ! Pokrzyczą tak:"dla oka". Jakieś propozycje ze strony U. Pańki, Jacyny-Witt...nie ma i nie będzie.
2016-09-06 13:37:03
Sprzedać się za garść srebrników
Czyli miastem rządzą przewodniczący rad nadzorczych miejskich spółek, skoro to prezydent miał zreferować radnym zasadność nagród, a zamiast tego wydelegował np. pana Drzazgę.
2016-09-06 13:29:10
nn
Drzazga to mistrz w zasiadaniu w radach nadzorczych, w których nic nie robi. Zabrał głos by bronić kolesia...
2016-09-06 13:24:48
kryspin
ale halo, przecież ci panowie robią to w ramach swoich obowiązków służbowych, to żadna ich dodatkowa inicjatywa, czy praca to ich obowiązek, to za co premie maja pensję za godziwa i rzetelna prace tez wysokie
2016-09-06 13:16:51
miki
Drzazga ani radni nie jeżdżą tramwajami czy autobusami. Syf w nich straszny, ławki na przystankach zarzygane, ale nagroda jest. Dziś jechałem przez basen górniczy, ławki na przystankach tramwajów lepią się od brudu. A Radni PiS-u oraz PO udzielali absolutorium Krzystkowi, więc o czym teraz mowa?
2016-09-06 12:56:38
ANA
Prywatny folwark za państwowe pieniadze. To są rządy Krzyśka unikanie niewygodnych sytuacji.
2016-09-06 12:30:23