sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Porozmawiaj z policjantem – przez domofon

Porozmawiaj z policjantem – przez domofon

Porozmawiaj z policjantem – przez domofon
Data publikacji: 2015-12-10 10:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:31
Wywietleń: 8487 48503

Kilka miesięcy policja w Barlinku przygotowywała się do likwidacji stanowiska dyżurnego policji w miejscowym komisariacie. I stało się.

Od kilku dni każdego petenta przed wejściem do komisariatu wita domofon. Po jego odebraniu, przedstawieniu sprawy z jaką się przyszło, bądź do kogo, konkretny policjant przychodzi i otwiera drzwi. Także ten policjant musi później petenta odprowadzić do drzwi. Otworzyć i zamknąć je za nim.

Jeszcze ciekawiej jest w nocy. W dyżurce musi siedzieć policjant, najczęściej dzielnicowy lub ktoś z kierownictwa. Po co? Bo ktoś musi pilnować komisariatu. Pustego budynku zostawić nie można.

Tekst i fot. J. Słomka

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 10 grudnia 2015 r.

Komentarze

Kudowa
Od lutego 2016 w Komisariatach w Kudowie Lądku i Polanicy pow. kłodzki również nie będzie dyżurek. Taka Kudowa miasto przygraniczne, kurort... kuracjuszu, turysto, mieszkańcy - czujecie się bezpiecznie
2016-01-19 12:35:46
kamil
W przypadku Barlinka informacja dla petenta o telefonie skargowym 10 minut mija sie z celem
2015-12-20 22:10:51
MArek
Myślę że obecny rząd zajmie się tym!!!!
2015-12-16 23:23:40
daro
Taka polityka ma swój cel w STATYSTYCE !!! Z własnego doświadczenia wiem, że zgłoszeń będzie o około 300% mniej, bo nikomu nie będzie się chciało czekać pod drzwiami, aż ktoś przyjedzie po kilku godzinach i go obsłuży. Za tym idzie wykrywalność, która oczywiście wzrośnie bo nie będzie tzw. pospolitych spraw n/n. Komediant będzie miał się czym chwalić i będą premie. A kto na tym ucierpi, oczywiście przeciętny Kowalski. Ale z tym w Policji już się nikt nie liczy bo co bo liczy się statystyka.
2015-12-16 20:54:14
asker
Może nowy wiceminister spraw wewnętrznych to przeczyta i zacznie wyganiać za biurek naczelników i ich zastępców ( na etatach policyjnych ) zajmujących się gaciami , papierem ksero , łącznością przewodową , łącznością bezprzewodową, transportem , informatyką innymi . Gdzie faktycznie na tych stanowiskach mogą pracować osoby cywilne.
2015-12-16 15:55:29
MIESZKANKA MAŁEJ GMINY
Najlepiej wszystko rozwalić, O tworzeniu nowych etatów nie ma mowy. Kiedyś każda gmina miała Posterunek Policji i był porządek, teraz kilka gmin to Komisariat i jest burdel.... Ale dalej likwidować etaty, albo tworzyć kilkuosobowe Komisariaty. Daję głowę, że społeczeństwo będzie bezpieczne i wdzięczne za pomoc. W KPP Stargard Szczeciński (bardzo duży powiat) pracuje pewnie ponad 100 funkcjonariuszy. Tworzą Komisariat Policji w Chociwlu z 20 osobową obsadą, bez dyżurki i ogarnąć oni mają niemal 50 % powiatu. Gdzie tu sens? Podpierają się pewnie tym, iż mieszkańców mniej, ale za to jaka bieda na byłych PGR-owskich miejscowościach, a jak bieda, to i przestępczość niemała! Mam nadzieję, że nowa władza ogarnie te absurdy i dołoży miejsc pracy, a nie zlikwiduje etaty kolejnych dzielnicowych, którzy ogarniają w małych gminach tematy związane z przestępczością. Szkoda, że nikt nie patrzy na to, że Policja potrzebna jest na miejscu, a nie w odległości 20-50 km od centrum powiatowej siedziby Policji.
2015-12-16 15:27:34
Zeus
W województwie oposkiem tez chodza kierownictwu takie głupoty po głowie.Już zlikwidowno dyzurnych komisariatów w niektórych miejscowosciach.Siedzi sekretarka odbiera telefony i łaczy z policjantami,a jezeli ktoś chce czegoś się dowiedzieć odnośnie załatwienia spraw typowo policyjnych nie jest w stanie odpowiedziećpoprostu bałagan. Policjanci nie mogą zostawić broni w jednostce policji bo nie ma całodobowej słuzby,a ci co maja mniej niż trzy lata służby musza broń wozić do powiatówki i tak wracając do domu po służbie jedzie( z opola do warszawy przez szczecin).Wszystko po to,aby robić oszczedności i brać premie za bycie dobrym gospodarzem. Gdy potrzeba powołac nową sekcje lub wydział w KWP zabiera sie etaty zkomisariatów i komend powiatowych-poprostu dziadostwo.
2015-12-16 11:25:56
Zakłopotana
Miasto Dębno (ok.13 tyś mieszkańców) jego gmina wraz z podległą gminą Boleszkowice ma ponad 24 tyś mieszkańców, Myślibórz (ok.11 tyś mieszkańców) wraz z gminą ok.20 tyś mieszkańców. Likwidacja stanowiska dyżurnego w takim mieście jak Dębno i Barlinek to porażka, jedna wielka ściema. Pod przykryciem skierowania Policjantów dyżurnych do pracy na pierwszej linii ognia jest jeden cel: oszczędności i nagrody p.Komendant z KPP, która zabłysnęła już w Szczecinie i Nowej Soli. Ciekawa jestem co teraz z tego wyniknie. Jedyny chyba powiat w tym województwie, który wdrożył tą zmianę. Kto odpowie za tak radykalny pomysł? Pomyślmy hipotetycznie nad taką sytuacją: NOC- ktoś na kogoś napada bije go i okrada również z telefonu ale udaje się mu uciec. Biegnie do komisariatu powiadomić o całym zajściu...liczy się czas bo sprawcy uciekają pieszo. Wali do drzwi i...się od nich odbija. Dzwoni domofonem a tam: proszę czekać. Ktoś odbiera i to kto...sam Dyżurny Powiatowy (prestiż). Osoba krzyczy, prosi o pomoc. Dyżurny powiadamia patrol z Dębna lub Barlinka (jeśli się ich dowoła). Mijają cenne minuty...przy rozmowie z dyżurnym KPP i oczekiwaniu na patrol. Sprawcy spokojnie mają czas na ucieczkę, schowanie się gdzieś. BZDURĄ jest przekładać oszczędności nad bezpieczeństwo, chęci wylansowania mało znaczącego się miasta powiatowego do miasta o wysokim prestiżu (sami wiemy, że gdyby nie instytucje w tym mieście to dawno by ono wymarło, biedne jest i gdyby nie pomoc Dębna i Barlinka to by nic w nim nie było). W 2013 r. (zdjęcia na internecie) wyremontowane pomieszczenie dyżurnego w Dębnie, uśmiechnięta komendant, oficyje z powiatu i miasta a tu rok później-decyzja komendantowej likwidujemy dyżurki będą oszczędności, więcej ludzi na ulicy itp itd. co powinno przedłożyć się na bezpieczeństwo. Ściema przedstawiona komendantowi KWP i poszło. (tak naprawdę ludzie nie będą zgłaszać bo denerwować ich będzie czekanie w nocy na odebranie domofonu, nie będą przychodzić bo zanim ktoś zejdzie to się nastoją przed drzwiami- i zdarzeń mniej :-) ). Ślepo zawierzył on jej i nie jestem pewna czy teraz tego nie żałuje, ale nie przyzna się ani ona ani on do błędu bo to by świadczyło o błędnej ich decyzji a na takich stanowiskach nie przystoi się mylić. Prawda?
2015-12-16 10:25:59
ROBINNSONN
W Stargardzie Szczecińskim zamieniają Posterunki Policji na Komisariaty. Miało wszystko ruszyć od pierwszego stycznie bo wiadomo nowy rok Każdy pracuje na siebie.....statystyki itp.. Ale zmienił się rząd i nie wiedzą co robić i czekają. A zapraszam do Posterunku w Chociwlu.Policjanci pomogą, doradzą ale sam budynek to nadaje się na muzeum.Milicja miała lepiej . Piętro wyżej do biblioteki miejskiej można sobie zająć. U nas też ma być komisariat bez Dyżurnego ale wszystkim wmawiają że całodobowy. Bo będzie jeździł jeden radiowóz RPI na dwie gminy i trzy miasta.Powodzenia.
2015-12-15 23:22:05
ROBINNSONN
W Stargardzie Szczecińskim zamieniają Posterunki Policji na Komisariaty. Miało wszystko ruszyć od pierwszego stycznie bo wiadomo nowy rok Każdy pracuje na siebie.....statystyki itp.. Ale zmienił się rząd i nie wiedzą co robić i czekają. A zapraszam do Posterunku w Chociwlu.Policjanci pomogą, doradzą ale sam budynek to nadaje się na muzeum.Milicja miała lepiej . Piętro wyżej do biblioteki miejskiej można sobie zająć. U nas też ma być komisariat bez Dyżurnego ale wszystkim wmawiają że całodobowy. Bo będzie jeździł jeden radiowóz RPI na dwie gminy i trzy miasta.Powodzenia.
2015-12-15 23:17:31
Emeryt
A może wszystkie komendy tak zrobić .........................
2015-12-15 22:14:10
PARTNERSTWO ZE SPOŁECZEŃSTWEM
Powiat myśliborski jest bardzo specyficznym powiatem, duży i rozciągnięty. Posiada 3 duże miasta, Barlinek, Dębno oraz Miasto Powiatowe Myślibórz. Na uwagę zasługują fakty, że Barlinek i Dębno posiadające status gminy są większe od miasta Myślibórz, w którym służy około 80 policjantów, a w Barlinku i Dębnie około 30. Odległości z Powiatu do Dębna czy Barlinka to około 30 km. Kiedyś dzwoniąc na Dyżurkę można szybciej było usłyszeć słucham od oficera dyżurnego, na 66 tysięcy mieszkańców były 3 telefony alarmowe. Teraz pozostał jeden telefon alarmowy, a w słuchawce słychać wciąż pogotowie Policji proszę czekać, pogotowie....., no bo jak jeden człowiek ma ogarnąć cały powiat. Ostatnio miała miejsce sytuacja, gdy przybył petent, ale z góry nikt nie zszedł bo był, wykonując przesłuchanie, no przecież nie zostawi samego petenta wewnątrz żeby zejść na dół, i z petentem nie zejdzie do innego petenta, nawet na poczekalni nie można już poczekać.... może niech stoliki i ławeczki zamontują przed gmachem KP. Szkoda, że lokalny samorząd nie ma wpływu na Policję, na nic protesty oraz prośby, otóż Policja jest niezależną formacją, ale gdy oczekuję jej szefowie oczekują wsparcia finansowego to już wiedzą, gdzie przyjść, ale gdy samorząd potrzebuję, społeczeństwo potrzebuję to mają głęboko w poważaniu. Proponuję, aby samorząd nie dawał dofinansowań na radiowóz, tak modna teraz opcja 50/50, na alcoblow, papier tudzież inne rzeczy, korzyści z tego nie ma, a przecież Policja z lokalnym samorządem powinna być sojusznikami, wspierać naszych funkcjonariuszy, ale w zamian za to Ci powinni słuchać potrzeb społeczeństwa i wychodzić na przeciw oczekiwaniom, a nie ZAMYKAĆ SIĘ NA KLUCZ !, Takie partnerstwo jak Polski z Ameryką...
2015-12-15 20:45:44
Obywatel
To jest już kur..przegięcie...To może posadźcie tam sprzątaczkę, bo ona dostanie 1300 zł/m-c a dzielnicowy z 2800 zł "chapnie"...Co za kraj???....
2015-12-15 20:27:18
nie dla kpin z sosnowca
W Sosnowcu również będzie tak na jednym z komisariatów wg geniuszy na wysokim szczeblu w KMP i znów będzie Sosnowiec obiektem kpin i memów z całej Polski. Ciekawe co na to Prezydent Miasta , który powinien dbać o jego wizerunek i przede wszystkim ochronę obywateli ??????????
2015-12-15 18:42:06
glina
No cóz myślę że to pomysł dobry dla debili .Brawo Panowie desydenci .
2015-12-15 18:15:11
Grig S-c
W Sosnowcu podobny pomysł chodzi po głowie władzom kmp odnośnie jednego z komisariatów...
2015-12-15 16:35:07
Ajwen
A na korytarzu przy wejściu zapewne w dużej oprawie wisi ISO "przyjazny dla obywatela"
2015-12-15 15:42:51
pitbul
Za tą decyzje musza glowy polecić. A gdzie bezpieczenstwo obywateli miasta.
2015-12-15 15:30:41
old gringo
no bravo proponuję aby chętni petenci zapisywali się w kolejce u lekarza poz, może za tydzień zostaną przyjęci, a i lekarza załatwią od razu
2015-12-15 13:48:28
Pol
Pracuje na takim komisariacie bez dyżurnych. Jest jeden wielki bałagan.
2015-12-15 12:41:41
weteran
do @miki tak to jest , taki mamy klimat, kogo obchodzi praca w terenie ? ważne aby fajnie się działo w KWP i KGP ? zadzwoń do KWP czy ci ktoś pomorze ? tej pani nie ma bo jest na urlopie , radź sobie sam !
2015-12-15 10:55:22
xxx
W jednym z KP także zlikwidowani dyżurnych i drzwi były zamykane, ALE był monitoring zewnętrzny. Uciekający przed bandytami obywatel chciał schronić się w jednostce Policji, i co. Drzwi zamknięte i dostał w pierd... przed zamkniętymi drzwiami komisariatu na oczach zamontowanej kamery. Ot tak pomogła Policja. Pomysłodawcy takich reform powinni doświadczyć tego co ten obywatel odbijający się od zamkniętych drzwi.
2015-12-15 10:42:25
AS
KIEROWNICTWO KWP SZCZECIN ZNÓW BŁYSNĘŁO INTELIGENCJĄ POTRAFIĄ POD SOBĄ KOPAĆ DOŁKI. STRONIE RZĄDZĄCEJ TEN POMYSŁ SIĘ NIE SPODOBA.
2015-12-15 10:17:17
instytucja
Tylko w tej chorej instytucji tak może być, że pustego budynku nie można zostawić. Wszędzie się da, nawet bank zostawić tylko nie budynki tej choroby. No ale jak nie ma żadnych zabezpieczeń bo pieniądze idą na to co nie trzeba to tak jest.
2015-12-15 09:34:23
smiech
Bardzo dobrze.. im mniej tych "nierobow" (takie glownie komentarze mozna spotkac w internecie) tym lepiej. a nr 997 zastapic 0 700997. Jak ktos chce cos to niech placi. Przeciez trzeba ratowac budzet. zlikwidowac tez policje prewencyjna i dzielnicowych. Przeciez to tez ekipa psujaca statystyke.
2015-12-15 08:06:25
daniel
ciekawe kto pilnuje drugiej strony domofonu
2015-12-15 07:28:34
ABBA
Kretyństwo, ciekawe kto na taki pomysł wpadł
2015-12-15 07:10:30
miki
w terenie brak etatow a zobaczcie jaak urosły komendy wojewodzkie 25% etatow jest w tych jednostkach i cigle ssię powiększają pod piątku do poniedzialku wolne ,wszystkie swięta wolne wysokie pensje w mundurze chodza w pracy w cywilkach do pracy i z pracy,super.Możecie mi powiedzieć czemu panie z finansow i kadr,logistyki prmaja przywilej wcześniejszej ememrytury? czm rozni się ich praca od cywilnej instytucji?
2015-12-15 05:55:16
Zenek
Do komisariatu policji w Barlinku można także wysłać list.
2015-12-15 05:36:17
ffg
Gwiazdkowym juz post. ..losowe się w głowach. Niech polikwiduja swoje etaty od statystyki.
2015-12-15 04:19:07
POlska
Tak o nasze bezpieczeństwo zadbała POlska, a szukaj policjanta tam gdzies na koncu kabla.....
2015-12-15 00:03:17
oki
Przecież to jest chore. Policja ma być dla obywatela a nie zamykać się przed nim. Wywalić pomysłodawce tego dzikiego pomysłu.
2015-12-14 23:00:27
lech
Mam nadzieję, że od stycznia twórcy tego pomysłu zasilą grono bezrobotnych.
2015-12-14 22:20:41