wtorek, 22 sierpnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik L. Kaczyńskiego - lokalizacja niebawem

Pomnik L. Kaczyńskiego - lokalizacja niebawem

Pomnik L. Kaczyńskiego - lokalizacja niebawem
Data publikacji: 2016-04-19 22:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:42
Wywietleń: 2376 128973

W ciągu najbliższych dni Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ogłosi numer konta, na które zwolennicy powstania tego obiektu będą mogli wpłacać pieniądze. Niedługo ma także zostać rozstrzygnięta kwestia lokalizacji pomnika.

– Numer konta będę mógł podać prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu – informuje profesor Seweryn Wiechowski, przewodniczący komitetu, były rektor Pomorskiej Akademii Medycznej.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie pomnik miałby stanąć. Pierwotna lokalizacja, skwer im. Lecha Kaczyńskiego, jest wykluczona – tak bowiem zdecydował poprzedni wojewoda Marek Tałasiewicz. Aktualny wojewoda Piotr Jania zapowiadał, że decyzji poprzednika nie zmieni.

– Podczas spotkania komitetu uznaliśmy, że zanim ogłosimy konkurs na projekt, musimy ustalić ostateczną lokalizację pomnika, aby obiekt dobrze komponował się z otoczeniem – stwierdza prof. Wiechowski. – Myślę, że decyzja w tej kwestii zapadnie w ciągu najbliższych tygodni. Musimy jeszcze porozmawiać z przedstawicielami magistratu.

Przypomnijmy: budowa pomnika tragicznie zmarłego prezydenta to pomysł społecznego komitetu z połowy ubiegłego roku. Pomnik miałby zostać postawiony z prywatnych środków. Inicjatywę wsparł m.in. Artur Szałabawka z Prawa i Sprawiedliwości, wtedy przewodniczący Rady Miasta, dziś poseł na Sejm. Przyjęto uchwałę o budowie pomnika. Projekt podzielił mieszkańców Szczecina. Zwolennicy uhonorowania prezydenta podkreślali m.in. jego troskę o Szczecin i region (tu argumentem była m.in. inicjatywa budowy gazoportu w Świnoujściu) oraz to, że obecna sytuacja geopolityczna potwierdziła jego diagnozy. Przeciwnicy wszelkie zasługi prezydenta dla regionu negowali, formułowali też obawy, że pomnik będzie służył temu, aby „Antoni Macierewicz wygłaszał tu płomienne przemowy”. Pod uchwałą Partii Razem uchylającą uchwałę o budowie pomnika podpisało się ponad 5 tysięcy osób. Kontruchwała została jednak przez radnych odrzucona. ©℗

(as)

Prof. Seweryn Wiechowski stoi na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

:)
na cmentarz centralny najlepiej
2016-04-21 18:23:53
Jarun
Ja domagam się, żądam !!! budowy pomnika dla kota Alika. Ten bohaterski kot schował Jarosława Kaczyńskiego do mysiej dziury przed SB i przez to Jarek nie był internowany. Ten niezłomny futrzak donosił (wróć!) przynosił Jarkowi mleko, chleb i "bibułę", narażając własne życie (jedno z dziewięciu żyć) dla naszego geniusza intrygi.
2016-04-21 13:11:40
Dlaczego tylko jeden ?
Ja żądam pomnika dla każdej dzielnicy!!! Dlaczego Skolwin i Wielgowo mają być gorsze? A taka Ś∞↔Ę®ÐŃ↔Ć- to co? Kaczce spod ogona wypadła? A słynne Wzgórza Hetmana Czarnieckiego - to nie zasługują na pomnik WODZA na miarę tego bóstwa w Świebodzinie?Niech profesor od chorej słuzby zdrowia i radny Szałabaławka nie myslą sobie, że z pomnika arcyPREZYDENTA zrezygnujemy przed arcyKATEDRĄ arcyDzieńgi!A w KLUCZU i Jezierzycach, to przed kim będziemy składać wieńce w każdą rocznicę 10 kwietnia, co na to radny Szałabaławka i profesor chorej słuzby zdrowia???
2016-04-21 10:54:41
ludożerca
jak pomnik będzie za kasę inicjatorów i pisemnie zobowiążą się do jego utrzymywania to niech budują. tylko za SWOJĄ KASĘ!!!!
2016-04-20 23:35:25
@
Pomników powinno być kilka: pomnik Lecha, pomnik Kaczyńskiego, pomnik rodziny Kaczyńskich, pomnik Jarosława. Kto ma więcej inwencji, może dopisać.
2016-04-20 20:33:05
Jarun
Żadnych pomników! Miasto jest nasze, a nie Pisiorów, z Platformy czy urzędników. Oczywiście, że pomnik za swoje i w swoim ogródku. Stawiaj i módl się do niego. Dosyć z tym sowieckim myśleniem: Bohater bo zginął! Tak się hoduje dyktatora, gdzie zgraja wielbicieli chcąc się przypodobać(...) wyliżą mu nawet...
2016-04-20 16:04:26
Gienio
Niech buduja, nawet 10 pomnikow, tylko za swoje. Nie zgadzam sie zeby miasto, czy UW finansowal z moich podatkow pomniki temu najgorszemu prezydentowi. Czlowiekowi, ktory dla Szczecina nie zrobil absolutnie nic. Jak napisalem, niech buduja. Wkrotce bedzie co burzyc, a ja to uwielbiam.
2016-04-20 15:16:21
Jarun
Miejska rada w Krakowie głosowała z taką myślą: czy to będzie podobać się Tuskowi? Podobnie teraz z pisiorkami. Przecież to chęć przypodobania się prezesowi...a nuż coś potem skapnie. A ty z tym PO wyjeżdżasz jak chłop z obornikiem.
2016-04-20 14:53:57
Nie dla Pomnika LechKacza
Niech sobie postawia PISlamisci ten pomnik przed siedziba na Mickiewicza i z glowy.I 3 x dziennie nich bija poklony.Pamietajcie ze Pis da wam jeszcze popalic a PAD przybedzie z ogniem w oczach i odsloni.Ubawila mnie setnie wymiana chodnika przy Baramie Krolweskiej.To zart jakich malo i powrot do Wiosek potiomkinowskich.Wszystko na pokaz
2016-04-20 13:00:32
Nastepna zbiorka...,
Odp. do Jaruna... PO-daj wiecej danych o Sobie... to i w byc moze w nie dalekiej juz przyszlosci odbedzie sie rowniez PO-dobna zbiorka na pomnik i dla Ciebie, wraz z Twoim kotem czy psem, gdzie o Twoich papugach czy kanarkach juz nie wspomne...!!
2016-04-20 12:55:18
Jarun
Chcąc się podlizać prezesowi, postawcie też pomnik dla jego kota Alika.
2016-04-20 12:13:50
NIE DLA POMNIKA W SZCZECINIE
Kaczyńskiemu nie należy się żaden pomnik
2016-04-20 12:04:19
TU 154 w-PiS-anka,
Odp. do kom. Jaruna i Tadeusza... gdyby zycie tak Prezydenta L. Kaczynskiego jak i Osob z nim lecacych do Smolenska, nie zostalo w tak BRUTALNY SPOSOB SKROCONE (!) to dopiero przejrzeli byscie na oczki "jak te male kotki"... ile dobrych i pozytywnych spraw do dnia dzisiejszego - dokonal by Prof. Lech Kaczynski z calym Rzadem dla R.P...!!
2016-04-20 11:54:25
K.L.
Odp. do kom. A kim byl ten L.K????... No widzisz co Ci daly PO-konczone Akademie 1-szo Majowe czy jakis tam "Uniwersytet Marxizmu/Leninizmu"...!! Odpowiedz: na szczescie nie Lewacki Komunista czy PO-stkomunista !!
2016-04-20 11:43:24
Szczecinska DZIKA psiarnia i kociarnia...
Odp. do kom. Daryla... oby tylko MNIEJ SIKALY jak to robily i robia PSY i nie tylko... PO-d PO-mnikiem 3-ch Komunistyczmych orlow bez Korony na Jasnych Bloniach - to wtedy bedzie juz dobrze !!
2016-04-20 11:37:19
w-PiS-anka,
Caly Szczecin ma duzo wiecej mieszkancow... jak te tylko 5 tysiecy PO-stkomunistycznych PO-dpisow !!
2016-04-20 11:29:35
ANA
Pomniki, tablice, skwer, itd. A co on zrobił dla Szczecina, bo nie pamietam. Zwolennicy pomysłu niech postawią sobie pomnik pod swoim domem, prezes na pewno doceni poświęcenie PiS-iorów.
2016-04-20 11:27:11
Matrix
A Ja chcę by był pomnik Śp L.Kaczyńskiego to była wielka skromna postać dużo zrobiła dla Polski i regionu np Gazoport Świnoujście to jego inicjatywa.
2016-04-20 10:59:33
Tadeusz
Pomnik byłemu prezydentowi należy postawić bo jego największe osiągnięcie to; Doprowadzenie do największej katastrofy lotniczej i uśmiercenie w warunkach pokojowych tylu ważnych ludzi i to tylko po to by pokazać kto tu jest najważniejszy. Nawet w czasach wojennych nie ginęło tylu dowódców w czasie działań. Tak więc pomnik za to osiągnięcie należy się jak psu kość.
2016-04-20 10:23:55
Jarun
Za jakie zasługi postawić pomnik dla śp. Lecha Kaczyńskiego? Za to że był prezydentem czy za to, że zginął. Niczego znaczącego nie dokonał. Jeżeli dokonał to pokażcie co ! Moim zdaniem Wiechowski przebiera nogami by wylądować w Warszawie. Wiadomo Jarek za to nagrodzi i da posadę, może ministra? A Szałabawka wiadomo, chce się przypodobać prezesowi...może zazdrości kapciowemu ze Świnoujścia?
2016-04-20 09:54:43
Nie chcemy tego pomnika w Szczecinie
Lech Kaczyński nie zrobił NIC dobrego dla Szczecina
2016-04-20 09:53:26
Grzesiek
Ze względu na kontrowersyjność pomysłu proponuję postawić na prywatnym terenie pomysłodawców. Pan prezydent niczym szczególnym się dla nas nie wyróżnił a jego brak umiejętności podejmowania decyzji stała się praprzyczyną katastrofy smoleńskiej i śmierci prawie stu osób.
2016-04-20 09:51:06
Ipen
A przecież można posąg małego wielkiego Prezydenta postawić na niechcianym pomniku na placu Żołnierza i problem rozwiązany.
2016-04-20 09:50:16
A kim był ten L.K.???
tylko pytam...
2016-04-20 08:55:41
Anty Pomnik
Nie rozumiem tej mani pomnikowej - pomagajmy potrzebującym żyjącym zamiast wydawać pieniądze na pomniki nie żyjącym
2016-04-20 08:05:20
Peace
"...psom, którzy będą..." - taki jest właśnie poziom intelektualny przeciwników pomnika.
2016-04-20 07:46:40
Palma
Widać jak palma odbija mimo ze jej juz nie am na skwerze Kaczyńskiego
2016-04-20 07:25:59
Daryl
Nikomu ten pomnik nie jest potrzebny, no chyba że psom którzy będą mieli gdzie sikać
2016-04-20 00:09:59
ROGER PL
Panie Jania! Ustanowił Pan z kolegami, będąc radnym rady Szczecina, że w tym konkretnym miejscu ma być skwer śp. Lecha Kaczyńskiego, a pomnika Pan w tym miejscu postawić już nie zamierzasz? Co na tę POPiSową woltę Prezes Nam Panujący PiS...? Pański prezes Panie wojewodo?!
2016-04-19 23:27:30