sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie

Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie

Polskie MSZ odpowiada ws. Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie
Data publikacji: 2016-12-04 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:03
Wywietleń: 1741 182216

Na Twitterze ukazało się w sobotę oświadczenie rzecznika prasowego MSZ będące odpowiedzią na reakcję rosyjskiego MSZ w sprawie usunięcia wierzchołka Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie.

Rzecznik, Joanna Wajda stwierdziła: „Przypominamy, że zgodnie z prawem RP kwestia pomników radzieckich pozostaje w gestii lokalnych władz samorządowych. Stanowisko RP w sprawie zachowania miejsc pamięci pozostaje niezmienne. Polska zapewnia cmentarzom żołnierzy Rosji radzieckiej pełną opiekę i ochronę. Umowa z 1994 roku nie ma zastosowania do tzw. pomników symbolicznych, będących wyłącznie znakami radzieckiej dominacji”.

Wierzchołek Kolumny Zwycięstwa z gwiazdą i wieńcem został usunięty ze względu na zły stan technicznych. Pozostała część Kolumny, zgodnie z decyzją Rady Miejskiej Stargardu, ma zostać rozebrana a niektóre elementy przeniesione zostaną na miejscowy Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. W oświadczeniu MSZ Rosji stwierdzono m.in., że usunięcie części Kolumny jest kolejnym przykładem „bluźnierczego stosunku wobec radzieckiego oraz rosyjskiego dziedzictwa memoriałowego w Polsce.”

Uchwałę w sprawie zdemontowania i przeniesienia Kolumny Zwycięstwa stargardzcy radni podjęli we wtorek, 29 listopada. Za projektem uchwały zagłosowało 17 radnych, jeden był przeciwny i również jeden wstrzymał się od głosu a dwoje uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej sprawie. (żak)

Fot. Piotr DUŻAK

Komentarze

Dyzio
do 'A co PO-wiecie na to....' tereny na wschód od Bugu to były ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Udręczeni długą wojną ludzie witali tych sołdatów jak wyzwolicieli.
2016-12-05 19:41:37
jan
Oczekuję od rosjan w ramach równoległych działań usunięcia jakiegoś polskiego pomnika. Może katyńskiego, może smoleńskiego. Się będzie działo...
2016-12-05 10:44:28
A co PO-wiecie na to....
Do PO-nizszych Komuszkow i PO-stkomuszkow... a co PO-wiecie o owczesnym gwalceniu dziewczyn, kobiet i nawet z "braku laku" starszych Babc, przez Zolnierzy z owczesnego Wschodu... ktorzy przeganiali Niemcow z owczesnych Polskich terenow... a pozniej PO przegonieniu Niemcow, o odebraniu Polsce sporo Polskich terenow na Wschodzie Polski oraz o Pacyfikacji i dalszym Opanowaniu wraz z Zarzadzaniem Polski - przez nastepne 45 lat tj. do roku 1990 liczac ! Gdzie o pomordowanych Zolnierzach Wykletych i Czlonkach AK czy Cywilach juz nie ws-PO-mne ! Nie mowiac rowniez o dalszym 45 letnim splacaniu dlugu "wdziecznosci"... PO-przez masowe wysylanie tysiecy ton towarow i roznego rodzaju rzeczy za darmo czy z 50 % rabatem do: CCCP...ZSRR...i pozniejszej jeszcze Rosji...! A na zakonczenie ostatnie pytanie: a dalczego kilkanascie lat temu....przyspawano do torow kolejowych, caly zestaw Wagonow na Wschodzie Polski, wypelnionych roznego rodzaju towarami... by towary te nie zostaly wywiezione z Polski na Wschod w ramch splacania "dlugu wyzwolenczego i dalszej wdziecznosci"...itd...itp...!! Reasumujac: i przykladow roznego rodzaju, mozna by tu jeszcze mnozych w tysiacach...!!!
2016-12-05 01:11:46
POMNIK
PAN Wojtek ma R C J E następne pokolenia w razie konfliktu zapłaci nie wyobrażalną cenę.Na siłe zmienia się fakty historyczne
2016-12-04 18:46:53
ckm
trzeba było to załatwić w 1991 roku.
2016-12-04 18:34:24
guar
Czego się nie zrobi dla prezesa Jarka-rusofoba. Brudziński "Jojo"-biegał za Jarkiem i jest marszałkiem.
2016-12-04 18:20:09
Stany, Landy, Republiki..
To nie byli tylko żołnierze "Rosji radzieckiej" ale to byli żołnierze CCCP (ZSRR - Związku Radzieckiego). Żołnierze ZSRR pochodzili z różnych republik-prowincji ZSRR. A więc byli to żołnierze np. Ukrainy radzieckiej, Białorusi radzieckiej, Gruzji radzieckiej, Litwy radzieckiej, Kazachstanu radzieckiego itd. Związek Radziecki nie był federacją niezależnych i suwerennych państw-republik. Żadna z tak zwanych "republik" nie była państwem w naszym rozumieniu, a więc nie była republiką tak jak żaden stan USA nie jest osobnym państwem. Rzecz w tym aby Unia Europejska nie stała się państwem jak ZSRR czy USA. Bo Polska nie była republiką radziecką ani stanem USA ani nie będzie "Landem" UE.
2016-12-04 17:15:03
Wojtek
Tylko nie każdy sołdat to śtalin
2016-12-04 15:19:04
tytus do Wojtek
Nad tym nie zastanawiał się na pewno Stalin więc i my nie musimy. Historia to fakty a nie wymysły domorosłych filozofów.
2016-12-04 11:54:57
Wojtek
Jestem ciekaw czy ktoś zastanowił się co by było jak by Sowieci przegonili Niemów tylko do granic przed 1939 rokiem i powiedzieli a teraz wy się martwcie. Następnie podpisali akt o nie agresji z Niemcami i wymienili się jeńcami i tak zakończyły by się ich działania wojenne.
2016-12-04 11:35:53