piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Polemika w sprawie pomnika

Polemika w sprawie pomnika

Polemika w sprawie pomnika
Data publikacji: 2015-07-30 09:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:22
Wywietleń: 1446 6522

Do redakcji „Kuriera Szczecińskiego" dotarł list otwarty autorów strony „Nie dla pomnika Kaczyńskiego w Szczecinie"

LIST DO PIOTRA JANI
Szanowny Panie,
niezmiernie trudno odpowiadać za etykę słowa, zwłaszcza w Internecie. Jednak proszę zwrócić uwagę, że taką samą retoryką posługują się osoby z różnych stron politycznego frontu, które są po prostu zirytowane obrazem polskiej sceny politycznej.

Naszym celem nie jest obrażanie osoby śp. Lecha Kaczyńskiego, a refleksja nad tym, czy pomnik jego sylwetki powinien znaleźć się w Szczecinie. Nasze działania, jeszcze przed sesją, miały pokazać, że wielu szczecinian, albo nie potrzebuje pomników w mieście w ogóle, albo oczekuje pomników innych. Jakich? Padały propozycje m.in. Sediny, Sydoni czy Hermana Hakena. Jak widać, po ty propozycjach mieszkańcy miasta potrzebują czegoś, z czym mogliby utożsamiać się jako szczecinianie.

Nasze oburzenie potęguje fakt, w jaki sposób została ta sprawa załatwiona. Skoro wiadomo było przed przyjęciem uchwały, że projekt budzi kontrowersje, to nie tylko nie dopuszczono do głosu mieszkańców miasta, ale również samych radnych. Jeszcze raz podkreślam, że nie chodzi o postać samego Lecha Kaczyńskiego i rozliczanie go teraz na forum.

Naraża się Pan na śmieszność mówiąc, że uchwała nie ma nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami. Jednak chyba najgorsze jest Pana zuchwalstwo i zasłanianie się innymi osobami, kiedy mówi Pan, że: „Proszę spojrzeć na skład społecznego komitetu budowy pomnika. To nietuzinkowe postacie. Ludzie wywodzący się z różnych środowisk”. To podobne do sformułowanie do „elit”, które użył Artur Szałabawka w swojej wypowiedzi dla Kuriera Szczecińskiego. W jakich czasach Panowie żyją, by dzielić mieszkańców na lepszych i gorszych? Do tego jeżeli już udałoby się Panu znaleźć parę minut na zapoznanie się z postulatami mieszkańców na internetowym profilu to odnalazłby Pan nie mniej znaczące nazwiska (osób politycznie nieuwikłanych) od tych, za którymi się Pan zasłania.

Nie chcemy by tak wyglądała polityka w naszym mieście i kraju. Nie chcemy, by w tym co przyszło nazywać nam demokracją, sprawy były tak rozwiązywane. Nie jest ważne czy stałoby za tym PO, PIS, SLD, czy kukizowcy. W tej sytuacji to Pan oraz partia, w której szeregach Pan stoi, pokazaliście, że po prostu nie jesteście godni być politykami w demokratycznej Polsce XXI wieku.

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

Komentarze

model
Ale wPiS-anka odjechała... na miotle.Pierwsza szybkość kosmiczna.
2015-07-31 23:21:53
mgr
Czemu Ci protestujący przeciw pomnikowi nie zebrali podpisów pod obywatelskim projektem kontruchwały? Podpisali ją własnymi nazwiskami. Z samej negacji nic nie wynika.
2015-07-30 22:26:13
Dana
Nie dla pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Ten Pan nic nie zrobił dla Szczecina!
2015-07-30 14:12:19
Dana
Nie dla pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Ten Pan nic nie zrobił dla Szczecina!
2015-07-30 14:11:30
Elżbieta Piotrowska
Odnosząc się do komentarza wyżej, podpisuje się imieniem i nazwiskiem w odróżnieniu od tej osoby. Jestem przeciwna temu pomnikowi nie dlatego że Prezydent wywodził się z PIS, ale dlatego że nic go ze Szczecinem nie łączyło, nigdy nie czułam jego zainteresowania naszym miastem. Głównym powodem mojego sprzeciwu jest fakt że dzisiaj nie pora na pomniki, można inną formą upamiętnić tą postać.
2015-07-30 11:54:59
do w-PiS-anki
"Teraz k...a my" w pełnej krasie :) I nie jest Was 35mln - dzieci do lat 7 to w Korei Płn, na Kima głosują :)
2015-07-30 11:30:48
Ann
zróbmy referendum, jak demokracja to demokracja i niech większość zadecyduje
2015-07-30 11:17:41
w-PiS-anka... to nie był PROFESOR
Profesorem nadzwyczajnym Lech był dopóty, dopóki pracowal na Uniwerku. Po zakończeniu to był tylko dr hab. Szlag mnie trafia, jak ktoś pisze takie bzdury !!! Jeszcze raz - jeden z braci mniejszych to nie profesor, nie obrażaj profesorów zwyczajnych z potężnym dorobkiem naukowym !!!
2015-07-30 11:11:44
PISIARZE
STAWIAJCIE SOBIE POMNIKI kogo chcecie na SWOICH DZIAŁKACG, OGRODACHitp od przestrzeni publicznej WARA!!!! PS. nie jestem wyborcom PO.
2015-07-30 11:01:58
podpiszcie się nazwiskami jak nie wstydzicie się swoich słów i poglądów
teraz obrażacie ś.p. Prezydenta plując jadem anonimowo. Ilu szczecinian jest na tym waszym profilu a ilu to partyjni koledzy z całej Polski? A może twórcami strony są asystenci posłów? może radni?? może radni osiedlowi? może członkowie konkurencyjnych partii? POkażcie twarze
2015-07-30 10:03:43
w-PiS-anka...
Do autorow powyzszej strony: Nie dla pomnika Kaczynskiego w Szczecinie ! Jak jako Komunisci i PO-stkomunisci zmuszaliscie Nas w latach 1945-1989 tj. ponad 35 milionow bezpartyjnych Polakow, patrzec, akceptowac i przechodzic wobec pomnikow i popiersi Stalina, Lenina, Dzierzynskiego czy innych gwiadz i symboli z Sierpem i Mlotem..., to bylo tylko Wam - 2 milionom PZPR-owcow dobrze czy nawet b. dobrze ! A teraz, po obaleniu Komunizmy po roku 1989...i dalej dzisiaj w roku juz 2015-ym "boicie sie jak OGNIA" ustawienia... m. innymi i w Szczecinie pomnika S.P. Profesora i Prezydenta RP, ktory zginal tragicznie w Smolensku tj. Lecha Kaczynskiego ! Reasumujac: Nasze dalsze 35 milionowe NIE... dla Waszego "2 milionowego" Nie ! ! !
2015-07-30 09:50:44